رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه توزیع «اکسی الیت» در داروخانه ها تخلف است، از کشف سرنخ های مسببین قاچاق این فرآورده آمریکایی مرگ آور، خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، رسول دیناروند درباره آخرین وضعیت جمع آوری فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» اظهار داشت: فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» فرآورده ای است که در ایران غیرمجاز بوده، بنابراین این فرآورده مجوز واردات رسمی در ایران نداشته است ولی این فرآورده تبلیغات ماهواره ای دارد و وقتی چنین تبلیغاتی در شبکه های فارسی زبان دارد به معنای آن است که این فرآورده آمریکایی در ایران بفروش می رسد و در شبکه زیرزمینی قاچاق و غیر رسمی ارائه می فروشد.

وی درباره آمار جمع آوری فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» افزود: تاکنون گزارشی جمع آوری فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» نداشتیم، البته تمام این فرآورده ها قاچاق نیز نیستند زیرا قاچاق به معنای آن است که از راه های غیر رسمی وارد ایران شود ولی نکته مهم در فرآورده های قاچاق این است که متاسفانه اکثر این فرآورده ها تقلبی هستند یعنی خطر یک فرآورده قاچاق این نیست که غیررسمی وارد کشور شده است بلکه خطر اصلی آن است که عمده این فرآورده های قاچاق خطرناک هستند.

دیناروند در تشریح آخرین وضعیت جمع آوری فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» نیز بیان داشت: سازمان غذا و دارو در این باره اطلاع رسانی به مردم را انجام داده است مبنی بر اینکه این فرآورده باعث مرگ و میر شده است و اگر داروخانه ای این فرآورده را توزیع کند به معنای تخلف است و به هیچ عنوان فرآورده «اکسی الیت» نباید در داروخانه ها توزیع شود.

وی با اشاره به بخشنامه های سازمان غذا و دارو به سراسر دانشگاه های علوم پزشکی درباره فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرنخ های درباره مسببین واردات و قاچاق فرآورده آمریکایی «اکسی الیت» بدست آورده ایم که در حال بررسی است.

کپسول و پودر انرژی زای «اکسی الیت» از داروخانه ها جمع آوری می شود


علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت از جمع آوری کپسول و پودر انرژی زای و لاغری (اکسی الیت) از داروخانه ها به دلیل ایجاد نارسایی کبدی که تاکنون در دنیا ۵۰ نفر جان خو درا از دست داده اند خبر داد.

وی در نشست خبری هفته دیابت اظهار داشت: کپسول و پودر انرژی زا و کاهش وزن (اکسی الیت) که ساخت کشور آمریکا است تاکنون باعث شده است در دنیا ۵۰ نفر به دلیل نارسایی کبد جان خود را از دست بدهند از بازارهای دارویی جهان جمع شود. بنابر این این کپسول و پودر از داروخانه های ایران جمع آوری خواهد شد.

سیاری بیان داشت: براین اساس با هماهنگی رئیس سازمان غذا و دارو کپسول و پودر انرژی زا و کاهش وزن (اکسی الیت) از تمام داروخانه ها جمع آوری خواهد شد زیرا مصرف این کپسول و پودر باعث نارسایی شدید کبد می شود. در حال حاضر مثلث باشگاه های ورزشی، آرایشگاه های زنانه و ماهواره باعث ارائه آموزش های غلط برای زیبایی و کاهش وزن جوانان شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات