رئیس سازمان حج و زیارت گفت: همزمان با نزدیک شده به ایام اربعین حسینی زائران پیاده از روز گذشته وارد کشور عراق شدند و پیش بینی می شود ۵۰۰ هزار زائر ایرانی در این گردهمایی عظیم حضور داشته باشند.

سعید اوحدی گفت: تا روز گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر با هماهنگی سازمان حج و زیارت با پوشش بیمه و هلال احمر به کربلا اعزام شده اند و تدابیر خاصی برای خدمت رسانی به زائران اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: همانطور که پیش بینی می کردیم حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر از کشورمان در این حرکت عظیم حضور پیدا کنند و حدود ۲۰ میلیون نفر نیز از سراسر جهان در این گردهمایی عظیم شرکت می کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: روزانه حدود ۲۳ هزار نفر از مرز شلمچه، ۵ هزار نفر از مرز چذابه و از مرز مهران هم حدود ۷ تا ۸ هزار نفر وارد کربلا می شوند، ما استان کرمانشاه را معین استان ایلام قرار دادیم و استان لرستان و فارس هم معین استان خوزستان شدند و برنامه ریزی ها به این ترتیب است که هر روز یک شهر مسئولیت پذیرایی از زائران را بر عهده گیرند مجموعه کارگزاران و مدیران سازمان حج و زیارت که سابقه پذیرایی از زائران را دارند از زائران پذیرایی می کنند.

اوحدی تصریح کرد: غذا توسط مردم و خیرین تهیه می شود و دو آشپزخانه صحرایی نیز راه اندازی شده است، چادرهای هلال احمر به صورت فعال خدمات پزشکی درمانی را به زائران ارائه می دهند و پتو در حد مقدور از سوی هلال احمر برای زائران آماده شده است ولی توصیه اکید این است که زائران حتما لباس گرم و پتو همراه خودشان داشته باشند و تأکید ما این است که در حد امکان از لباس و پتوی مردم عراق استفاده نکنند.

سقف دیه پرداختی به زائران در صورت بروز سانحه ۱۱۴ میلیون تومان است


رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در صورتی که خدای نکرده سانحه ای برای زائران رخ دهد سقف دیه مبلغ ۱۱۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، ۱۵ میلیون تومان برای کمک خدمات درمانی بیمارستانی و ۲ میلیون تومان برای خدمات درمانی سرپایی در داخل کشور و ۲ هزار دلار در کشور عراق در نظر گرفته شده است.

اوحدی در خصوص عوارض دریافتی از زائران در مرزها گفت: ۹ هزار تومان برای بیمه، ۶ هزار تومان برای هلال احمر و در مجموع ۱۵ هزار تومان از زائران دریافت می شود و در خروجی مرز شلمچه و چذابه تا هفته گذشته ۱۵ هزار تومان از زائران دریافت می کردند و در مرز مهران ۷ هزار و ۵۰۰ تومان عوارض اخذ می شد که با هماهنگی که با مناطق آزاد داشتیم مرزهای جنوبی نیز همان ۷ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات