معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: مشکل اجرا نشدن بیمه زنان خانه دار از سوی سازمان تامین اجتماعی نه کمبود و یا نبود منابع مالی نبوده، بلکه مشکل اصلی به نبود مدیریت صحیح بر این منابع برمی گردد.

به گزارش افکارنیوز ، شهیندخت مولاوردی در تازه ترین اظهار نظر در صفحه شخصی فیس بوک خود آورده است: مطابق ماده ۹۳ قانون بودجه ۱۳۹۲، سازمان تأمین اجتماعی موظف است طی این سال با اختصاص مبلغ هزار میلیارد ریال حدود ۲۰۰ هزار نفر از زنان خانه دار متأهل را بیمه کند. زمینه های اجرای این قانون به بهانه عدم امکان تأمین منابع مالی تا به امروز فراهم نبوده و اخیراً تنها با اختصاص ۳۰ درصد منابع وارد فاز اجرایی شده است. با انتشار گزارش تحقیق و تفحص از این سازمان چنین برمی آید که مشکل نه در کمبود یا نبود منابع مالی بلکه در عدم مدیریت صحیح این منابع است.

به گفته مولاوردی، مدیریت منابع امروزه یکی از شاخصه های حکمرانی خوب شناخته می شود. بیمه زنان خانه دار، یکی از برنامه ها و دغدغه های اکثر دولت ها در سالیان اخیر است و ماهیتاً با بیمه زنان سرپرست خانوار که وظیفه ذاتی سازمان بهزیستی است و به موضوع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار دفتری را اختصاص داده، متفاوت است و در واقع اعتقاد و فلسفه خاصی پشت آن نهفته است. محاسبه ارزش افزوده کار خانگی در درآمد ناخالص ملی، نمایاندن تأثیر آن بر اقتصاد خانواده و کشور و به رسمیت شناختن خانه داری به عنوان شغل از جمله اهداف واضعین این نهاد است.

معاون زنان رئیس جمهور توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرده است: با یک حساب سر انگشتی و صرفه جویی مختصر و در یک کلام مدیریت درست و بهینه منابع می توان به عملیاتی شدن چنین طرحهایی امیدوار بود؛ مشروط به آنکه اعتقادی راسخ و عزم و همتی جدی پشتوانه آنها باشد. اگر چنین بود با بخشی از محل این حیف و میل ها و بذل و بخشش ها و هدایا بارهای سنگینی را می شد از دوش آسیب پذیرترین اقشار جامعه برداشت. مسئولیت عدم تحقق این طرحها بر عهده کسانی است که امروزه نه فقط برای «فعل» بلکه بابت «ترک فعل» نیز باید پاسخگو باشند
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات