رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران از بررسی تعرفه های پزشکی بخشی خصوصی خبر داد و گفت: کار کارشناسی تعیین ویزیت و هتلینگ بیمارستانی به نظام پزشکی سپرده شده.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر علیرضا زالی صبح یکشنبه در نشست خبری که به منظور ارائه گزارش ۱۰۰ روزه از عملکرد سازمان نظام پزشکی در دوره مدیریت جدید، برگزار شد، به تشریح برنامه ها و اقدامات انجام شده پرداخت و افزود: در حال حاضر ۲۶۸۰ نفر از اعضای جامعه پزشکی در هیئت مدیره شهرستان ها عضو هستند و به دنبال آن هستیم تا وظایف اداری و اجرایی بیشتری را به آنها واگذار کنیم تا شاهد تمرکززدایی از سازمان نظام پزشکی باشیم.

وی به عملکرد سازمان نظام پزشکی در حوزه انتظامی اشاره کرد و گفت: تدوین منشور اخلاقی و عملکردی سازمان نظام پزشکی برای نخستین بار تصویب شد و به همه هیئت مدیره استانها آن را ابلاغ کردیم. همچنین برای تسریع در رسیدگی به شکایات پزشکی تاکنون حکم ۱۹۸ دادستان و ۴۸۰ نفر هیئت های تجدیدنظر استانی صادر شده است و هیئت جدید تجدیدنظر استانی در استانهای تهران، اصفهان و فارس فعال شده اند.

زالی، استفاده از ظرفیت انجمنهای علمی و تخصصی را برای کارهای کارشناسی در حوزه های مختلف پزشکی یکی دیگر از کارهای انجام شده در این مدت عنوان کرد و گفت: از پزشکان خبره و خوشنام متخصص در حوزه های مختلف برای رسیدگی تخصصی به شکایات پزشکی بهره خواهیم برد و ۶ هزار حکم برای این پزشکان در سراسر کشور با اعتبار ۲ ساله صادر خواهد شد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر اینکه هیئت های عالی انتظامی پزشکی آخرین ایستگاه رسیدگی به شکایات هستند، افزود: در عین حال این هیئت ها کار نظارت را هم بر عهده دارند و مجوز ایجاد ۳ هیئت عالی - انتظامی را نیز اخذ کرده ایم.

وی در مورد روند رسیدگی به تعرفه های غیرمجاز (زیر میزی) گفت: شعبه دریافتهای غیرمجاز را در سراسر کشور مستقر کرده ایم و در عین حال مصوبه ای داشتیم که برای پیگیری شکایات افراد باید پول واریز می کردند که این مسئله را در شعب رسیدگی به دریافت های غیرمجاز حذف کرده ایم.

زالی همچنین از تشکیل مرکز پیشگیری از قصور پزشکی خبر داد و گفت: در این مرکز پروتکل همه جانبه ای برای پیشگیری از خطاهای پزشکی تدوین و ارائه خواهد شد و در عین حال ستاد ترویج اخلاق پزشکی و شورای عالی اخلاق و میراث فرهنگی کشور در حوزه پزشکی باز فعال خواهد شد تا سیاست های کلان اخلاق، فرهنگ و میراث پزشکی کشور را تدوین کند.

وی به دیدار مدیران ارشد نظام پزشکی با مقام معظم رهبری نظام اشاره کرد و گفت: در این دیدار، گزارشی از وضعیت حوزه سلامت و جامعه پزشکی به استحضار ایشان رسانده شد و یکی از بهترین جلسات نظام پزشکی با مقام معظم رهبری در سالهای اخیر بود.

زالی همچنین به دیدار اعضای نظام پزشکی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و افزود: سیاستهای کلان نظام سلامت و نگاه بلند حضر آیت الله هاشمی رفسنجانی به جامعه پزشکی و دلمشغولی ایشان راجع به ترویج اخلاق پزشکی، در این دیدار مطرح شد.

وی به اطاله رسیدگی به پرونده های پزشکی اشاره کرد و گفت: این امر یکی از گلایه های مردم در سالهای اخیر بوده است و بنا داریم در آینده نزدیک شکایات پزشکی را طبقه بندی کرده و اولویت بندی کنیم و در همین راستا پروتکلی در دست تدوین است.

زالی با اشاره به عملکرد سازمان نظام پزشکی طی ۱۰۰ روز اخیر در حوزه برنامه ریزی و راهبردی، افزود: نخستین تفاهمنامه در حوزه فناوری اطلاعات و ایجاد ۷ سامانه مشترک برای دسترسی بهتر مردم در حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت به نظام پزشکی واگذار شد.

وی، امضای تفاهمنامه با سازمان غذا و دارو و تخصیص یک سری از اختیارات به نظام پزشکی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ۹ وظیفه مشترک در این تفاهمنامه از جمله نظارت بر داروخانه ها به نظام پزشکی واگذار شده که باید با تدوین آیین نامه هایی نحوه عملکردمان را مشخص کنیم.

زالی در ادامه به بررسی وضعیت تعرفه گذاری خدمات پزشکی در سال آینده اشاره کرد و با اعلام اینکه تاکنون ۱۴ جلسه مشترک در شورای عالی بیمه به این منظور برگزار شده است، افزود: متدولوژی جدیدی برای ارائه خدمات در بحث ویزیت و هتلینگ بیمارستانی تصویب شده و قرار است تا کارشناسان وزارت بهداشت سازمان نظام پزشکی و بیمه ها اعداد ریالی و نحوه محاسبه تعرفه ها را تا یک ماه آینده مشخص کند در عین حال خدمات پارامدیکال را با مشارکت انجمن ها ساماندهی خواهیم کرد.

وی افزود: واگذاری بررسی صلاحیت حرفه پزشکان به نظام پزشکی در آخرین روزهای وزارت دکتر طریقت منفرد نکته دیگری بود که زالی به آن اشاره کرد و افزود: به جز پرستاران و روانشناسان بررسی صلاحیت حرفه ای گروه پزشکان به سازمان نظام پزشکی واگذار شده که نیازمند تدوین آیین نامه ملی و پروتکل مخصوص به خود است و در همین زمینه وضعیت ۱۰ کشور مختلف را سنجیده ایم تا بتوانیم به یک پروتکل مشخص برسیم.

زالی تاکید کرد: سالهای سال است که ضرایب مناطق مختلف کشور بازنگری نشده و اکنون با کمک وزارت بهداشت در حال بازنگری این ضرایب هستیم در عین حال اعتباربخشی استانداردسازی خدمات بیمارستان دغدغه دیگری است که بررسی هایی روی آن آغاز کرده ایم و اکنون دو بیمارستان استاندارد بین المللی را اخذ کرده و ۵ بیمارستان دیگر در حال کسب مجوزهای بین المللی هستند.

ایجاد واحد ارتباطات بین المللی توریسم سلامت خبر دیگری بود که رئیس سازمان نظام پزشکی به آن اشاره کرد و افزود: باید بتوانیم اعتباربخشی بیمارستان ها را برای جذب گردشگر سلامت بهبود بخشیم و هر چه سریعتر اجرا کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران همچنین پرداخت مالیات از گروه پزشکی را یکی دیگر از دغدغه ها اعلام و خاطرنشان کرد: مبنای ما دفاع از مطالبات پزشکی است و کاهش اجحاف های مالیاتی و در عین حال برقراری عدالت مالیاتی که امیدواریم با کمک وزارت بهداشت بازنگری قبل از سال ۹۳ در این امر داشته باشیم.

زالی تأکید کرد: بنا به تایید مسئولین مالیاتی کشور جامعه پزشکی بالاترین میزان پرداخت مالیاتی را در سال ۹۱ داشته و امسال علیرغم تمام اختلاف سلیقه ای که بین سازمان نظام پزشکی و سازمان مالیاتی وجود داشت تفاهمنامه ای را در این راستا امضا کرده ایم و امیدواریم برای تحقق مفاد این آیین نامه مشکلات را با جلسه مشترکی حل کنیم.

وی در پایان به استقرار نظام ثبت دقیق اموال در سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: با استقرار این سیستم تمام اموال به سازمان نظام پزشکی که متعلق به پزشکان است ثبت خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات