۲ برابر شدن میزان اعتیاد زنان در جامعه فاجعه ای است که باید تمام زنگ های خطر را به صدا درآورد چرا که زنان هسته اولیه تعلیم، تربیت و صیانت از خانواده هستند.

به گزارش افکارنیوز ، عبدالرضا رحمانی فضلی در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره سراسری معرفی و انتخاب آثار برتر مکتوب در زمینه مبارزه با موادمخدر، روانگردان ها و پیشتازها با اشاره به استفاده از روش های قابل فهم در تحقیقات صورت گرفته در زمینه موادمخدر بر رویکرد نگاه اجتماعی محور نسبت به این مساله تاکید کرد و اظهار داشت: با توجه به فراگیری موضوع اعتیاد و علی رغم تمام زحمات نیروهای انتظامی و امنیتی تنها راه مقابله با مساله اعتیاد ارتقاء آگاهی و سطح اطلاعات و دانش مردم است.

وی ادامه داد: این آموزش ها و اطلاعات می بایست به تناسب سطح مخاطبان برای آنها ارائه شده و قابل فهم باشد.

وزیر کشور مساله اشتغال و اعتیاد را جزء بالاترین مطالبات مردمی و دغدغه عمومی عنوان کرد و با توجه به آمار یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور، به تعداد ۶ میلیون خانواده های درگیر مساله اعتیاد اشاره کرد و گفت: با توجه به این تعداد افراد درگیر با مساله اعتیاد در کشور، می بایست به مساله اعتیاد از نگاه اجتماعی توجه داشت.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنانش به جنبه وضعی تبلیغاتی قاچاقچیان مواد مخدر و کوتاهی تبلیغات بحث مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفت: قاچاقچیان در یک هماهنگی تبلیغاتی مواد متاآمفتامین و روانگردان را علاجی برای درمان انواع بیماری های مرتبط با افسردگی و ناتوانی جنسی عنوان می کند و این در حالی است که فعالیت تبلیغاتی ما نسبت به آنها کمتر است.

وی گردش مالی هزار میلیارد دلاری و عوامل دیگر دخیل در قاچاق موادمخدر را نیازمند توجه از بعد اجتماعی دانست و خطاب به برگزارکنندگان این جشنواره و پژوهشگران گفت: باید تلاش کرد تا مطالعات و بررسی های انجام شده، در جهت مطالبات مردمی و حل معضل اعتیاد و مواد مخدر در کشور باشد و برای این منظور می بایست در مطالعات نگاهی کاربردی به این مساله داشت.

وزیر کشور اقتصاد خانواده معتادین و تامین مالی آنها، صیانت از معتادان و پرداختن به اقتصاد قاچاقچیان را از جمله مباحثی دانست که می بایست تحقیقات بیشتری راجع به آن انجام شود و در ادامه با اشاره به افزایش آمار اعتیاد زنان و افزایش آن از ۵.۲ درصد به ۸.۹ درصد این مساله را فاجعه ای بزرگ دانست و گفت: ۲ برابر شدن میزان اعتیاد زنان در جامعه فاجعه ای است که باید تمام زنگ های خطر را به صدا درآورد چرا که زنان هسته اولیه تعلیم، تربیت و صیانت از خانواده هستند.

رحمانی فضلی رواج فروش فرزندان و مسائل خلاف عفت را از جمله معضلات برخی خانواده های درگیر اعتیاد عنوان کرد و با طرح این سوال که چه نهادی تامین کننده و حامی خانواده های معتادان است، افزود: هیچ نهاد و خیریه ای حامی خانواده معتادان نیست و در برخی موارد نیز حمایت ها و کمک های این نهادها به دلیل اعتیاد سرپرست خانواده از آنها سلب می شود.

وی در ادامه حوزه های پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت را از جمله حوزه های نیازمند انجام بررسی و مطالعات دانست و در تشریح صیانت از معتادان و خانواده های آنها گفت: باید برای رهایی معتادان پس از اعتیاد چاره ای اندیشید و این مساله نیازمند تحقیقات و مطالعات بسیاری است.

وزیر کشور همچنین با تاکید بر آسان فهمی مطالعات آموزش های انجام شده به فعالیت در بخش رمان، داستان، فیلمنامه، نمایشنامه، شعر و ادبیات اشاره کرد و گفت: باید با بهره گیری از این مباحث جنبه فریبندگی و جذابیت مواد مخدر میان نسل جوان و بزرگسال را کاهش داد و از این راه نیز نسبت به مقابله با اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر تلاش کنیم.

رحمانی فضلی در پایان با بیان اینکه دبیرخانه دائمی برای بخش مطالعات یکی از الزامات است خاطرنشان کرد: امیدواریم سال دیگر عناوین و محصولات این جشنواره ها متنوع تر از گذشته باشد و این جشنواره در سطح ملی انجام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات