معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: عقب ماندگی هایی که در بخش صنعت و سوخت داریم چند ماهه بر طرف نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، معصومه ابتکار گفت: در خصوص آلودگی هوا مکاتبات، رایزنی ها و پیگیری های متعددی را شروع کرده ایم.

وی با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی محیط زیست با موضوع آلودگی هوای شهرهای بزرگ طی ۲ هفته آینده اذعان داشت: یک جلسه برای هماهنگی و مقدمه جلسه شورای عالی محیط زیست بین همه دستگاهها برگزار می شود و دستگاههای مسئول، طبق قانون باید برنامه های خود را ارائه بدهند.

رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: امیدواریم با تغییر رویکرد در شورای عالی حفاظت محیط زیست آلودگی هوا را در سطح کشور دنبال کنیم و به نتیجه خوبی برسیم.

ابتکار افزود: برنامه ای که در شورای عالی محیط زیست تصویب شود مطمئنا سختگیرانه اعمال می شود.

وی با بیان این مطلب که در بخش صنعت و سوخت دچار عقب ماندگی هستیم گفت: مدتهاست استاندار سازی خودرو و استاندارد سازی سوخت به تاخیر افتاده است و این عقب ماندگی اثرات ملی دارد.

وی با اشاره به اصلاح سامانه نظارتی تایید خودروهای نو تصریح کرد: با ارتقا استاندارد خودرو سامانه نظارتی هم باید اصلاح شود و چرا که این سامانه نیز مشکل دارد و طی این سالها از دقت کافی برخوردار نبوده و بر اساس چارچوب دقیقی نظارت نمی شده است.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به عرضه سوخت غیر استاندارد طی سال های گذشته ادامه داد: سوخت عرضه شده دارای مقدار زیادی آر ماتیک و بنزن بوده که آسیب بالایی دارد، اما خوشبختانه دولت کنونی وزارت صنعت و نفت و همه دستگاههای مسئول به این مسئله وقوف دارند و یک تغییر رویکردی در این خصوص در حال رخ دادن است.

ابتکار با اشاره به برگزاری ۲ جلسه کمیته ملی کاهش آلودگی هو طی یک ماه گذشته ادامه داد: در این مدت اتفاق خوبی که افتاد، تک تک موضوعات و مشکلات به طور جداگانه بررسی شد، همچنین معاونت محیط انسانی سازمان با دستگاههای مختلف جلسه گذاشتند.

وی ادامه داد: کار خیلی زیاد و پیچیده است و نمی خواهم بر اثر فشار رسانه ها وعده ای نشدنی بدهم.

ابتکار در پاسخ به این سوال که فشار محیط زیست طی این سالها نتیجه بخش نبوده است گفت: متاسفانه طی این سالها فشاری از طرف محیط زیست نبوده است و در خصوص خودرو تمام مجوز ها صادر می شده و برنامه ای نبوده است، حالا بعد از این خلا ما می خواهیم برنامه و ضابطه بگذاریم.

وی ادامه داد: در شرایطی هستیم که با یک خلا کامل در دوره گذشته مواجه بودیم و باید از نو ساختارها و برنامه ها بازسازی شود اگر چه با جدیت کار می کنیم اما نباید انتظار داشت ۸ سال عقب ماندگی را ظرف چند ماه جبران کرد و من به عنوان رئیس سازمان محیط زیست یک اقدام ضربتی انجام دهم که همه مشکلات یک دفعه حل شود.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در پایان خاطر نشان کرد: واقعیت این است که یک دوره بی برنامه گی را پشت سر می گذاریم و سازمان محیط زیست، سازمان های مسئول و مردم همه باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات حل شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات