معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع آنفلوانزا در نیمکره شمالی زمین و از جمله ایران، گفت: واکسن آنفلوانزا به میزان کافی در کشور تهیه شده است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمود نبوی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، گفت: حدود نیمه دوم آذر ماه و همچنین دی ماه فصل شیوع آنفلوآنزا در نیمکره شمالی زمین و از جمله ایران است. البته موج های دیگری از این بیماری را نیز ممکن است در بهمن و اسفند ماه داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم اقدام برای واکسیناسیون آنفلوآنزا از سوی گروه های پرخطر تاکید کرد و گفت: وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون بیماران خاص و پرسنل پزشکی برابر این بیماری اقدام کرده است. برای سایر افراد و گروه های پرخطر از جمله بیماران ضعف سیستم ایمنی نیز واکسن به میزان کافی در داروخانه ها فراهم است که می توانند نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

نبوی با بیان این که واکسن آنفلوآنزا به میزان کافی تهیه شده است، تاکید کرد که انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا برای افراد عادی ضرورتی ندارد. این افراد باید با رعایت موارد بهداشتی از خود مراقبت کنند.

وی بر لزوم رعایت نکات بهداشتی به منظور جلوگیری از انتقال ویروس از افراد سرماخورده به سایرین تاکید کرد و گفت: افراد سرماخورده و بیماران تنفسی باید به منظور بهبودی استراحت را جدی بگیرند. همچنین این افراد باید به پزشک مراجعه کرده و از خوددرمانی پرهیز کنند. هنگام عطسه و سرفه نیز با دستمال دهان و بینی خود را بپوشانند. همچنین از دست دادن و روبوسی با سایرین پرهیز کنند. شست وشوی مکرر دستها در فصل شیوع آنفلوآنزا باید جدی گرفته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات