روز گذشته بازداشت مدیرعامل شرکت تولید کننده ورمی کمپوست روی سایت رسمی فرمانداری ملارد قرار گرفت و روزنه امید را در دل مالباختگان این شرکت زنده کرد.

به گزارش افکارنیوز ، به گفته داوود کرمی، سرپرست فرمانداری ملارد «با پیگیری فرمانداری روز سه شنبه ساعت ۱۱ صبح مورخ ۱۹/۹/۹۲ آقای «م. ش» مسوول اصلی پروژه «ورمی کمپوست» در شهرستان ملارد شخصا با پای خود به فرمانداری ملارد مراجعه کرد و ضمن اعلام آمادگی برای پاسخگویی به علل به وجود آمدن مشکل در فعالیت شرکت یاد شده خواستار پیگیری و اعطای مهلت لازم به ایشان برای پرداخت مطالبات طلبکاران خود شدند.

با توجه به برخورد ملایم فرمانداری و مجموعه اعضای شورای تامین شهرستان ملارد جهت جلب اعتماد و ارزیابی میزان صداقت وی، برادر وی نیز پس از برقراری تماس تلفنی مجاب شد که به فرمانداری مراجعه کند که ساعت ۱۹ همان روز در محل فرمانداری حاضرشد و آمادگی خود را برای وصول مطالبات طلبکاران اعلام کردند. اعتماد دو برادر مذکور و انتقال مطالب آنها به پدرشان آقای «الف. ش» و تماس های اعتمادزای اینجانب وی را نیز مجاب کرد تا روز پنجشنبه ۲۱/۹/۹۲ خود را به فرمانداری معرفی کند.

اقدامات قضایی از سوی آقای حسین زاده دادستان شهرستان درخصوص تفهیم اتهام، انجام بازجویی و صدور قرار مقتضی در محل دفتر فرماندار صورت گرفت، قبلا نیز قرار ممنوع الخروجی و توقیف اموالشان از سوی دادستان صادر شده بود. » وقتی رقم تخلف را می شنوید شوکه می شوید. حتی اگر این رقم را هم باور نداشته باشید بی شک این بزرگ ترین تخلف اقتصادی تاریخ ایران نام خواهد گرفت؛ رقمی که دو خبرگزاری «خانه ملت» و «ایسنا» اعلام کرده اند چهارهزارمیلیاردتومان است. این رقم معادل سرمایه اولیه دو بانک دولتی و هزارمیلیاردتومان بیشتر از تخلف معروف «مه آفرید خسروی» است. گرچه مدیرعامل این شرکت مدعی است که رقم این تخلف، تنها ۱۴۰ میلیاردتومان است که با احتساب سبدهای فروخته شده و تعداد شاکیان این رقم بسیار کمتر از حساب های سرانگشتی است. با جست وجوی بیشتر درباره این پرونده با یک تراژدی مواجه می شوید که می توان آن را بارها نوشت و خواند و هر دفعه تاسف خورد.

ایران یکی از معدود کشورهای واردکننده کود شیمیایی است که البته مافیای واردات این کود سود سرشاری را سالانه بابت وارد کردن این کود به جیب می زنند. سه سال پیش فردی با نام «ا. ش» ، طرحی را به نام «ورمی کمپوست» به جهاد کشاورزی کرج (استان البرز) برده و مجوز لازم برای تولید «ورمی کمپوست» را می گیرد. «ورمی کمپوست» به تولید کود شیمیایی آلی از کرم های مخصوص گفته می شود که در بسیاری از کشورها اجرا شده و آلودگی کود حیوانی را ندارد و از تمام تولیدات حتی فضله های این کرم ها می توان در صنایع مختلف حتی صنایع هسته ای هم استفاده کرد.

قبل از ارایه طرح «امیر. شریفی» این کود، روی خاک و زمین های با مساحت بالا تولید می شد ولی او با تاسیس «شرکت سایه گستران زندگی ایرانیان» با بسته بندی و ریختن کرم ها در داخل سبدهای مخصوص، تولید را منسجم کرده و به دلیل نیاز به منابع انسانی تصمیم گرفت برای تولید کود و نگهداری از کرم ها از نیروی کار مردم عادی استفاده کند. شرکت او از سه سال پیش، فعالیت خود را با به امانت گذاشتن سبدهای حاوی کرم تولید کننده کود یا به نوعی فروش آنها به قیمت ۲۴هزارتومان به هر فرد آغاز کرد.

شرکت سبدهای فروخته شده را پس از دو ماه به قیمت ۳۰ هزار تومان از مشتریان می خرید، البته مشروط بر آنکه طی این دو ماه هفت کیلوگرم کود ارگانیک سالم در هر سبد تولید شده باشد. با توجه به سود قابل توجه و منظمی که شرکت به مردم می داد، آوازه فعالیت این شرکت در شهر کرج پیچید و عده زیادی از مردم برای خرید این سبدها به شرکت مراجعه کردند تا جایی که صف های طولانی در مقابل این شرکت برای واریز پول و تحویل سبد تشکیل شد و پول های میلیاردی به حساب مدیرعامل واریز شد. به گفته یکی از مالباختگان در سال اول، عده زیادی از مردم سود خود را طبق تعهدات شرکت دریافت کردند و فعالیت شرکت نیز طبق روال عادی ادامه داشت؛ همین باعث تقویت اعتماد مردم به شرکت شد.

سال گذشته با معرفی مدیرعامل به عنوان «کارآفرین نمونه» توسط جهادکشاورزی به دلیل ایجاد شغل برای ۱۲ هزار نفر و همچنین حضور چندین باره او در رسانه ملی، هجوم مشتریان به شرکت افزایش و فعالیت آن هم گسترش یافت. اما از آغاز امسال، حباب این شرکت ترکید و پرداخت مبالغ تعهدداده شده به مشتریان به تعویق افتاد و در نهایت، مهرماه امسال «ا. ش» متواری شد و هزاران نفر از دارندگان «سبد» که به دفتر این شرکت در گلشهر کرج مراجعه می کردند با واقعیتی تلخ مواجه شدند: مدیرعامل شرکت حضور ندارد و پولی برای پرداخت سبدهای حاوی کود موجود نبود.

این بمب خبری در سراسر کرج پیچید و تنها در یک روز، هزار نفر هراسان و نگران در مقابل در بسته شرکت تجمع کردند. «سادین» نماینده منتخب مشتریان برای پیگیری این تخلف می گوید: «پس از چند روز عده ای که خود را نماینده یک نهاد معرفی کردند به میان تجمع کنندگان آمدند و با حمایت از این طرح اعلام کردند به دلیل اینکه تولید این کود برای مقابله با واردات بی رویه مورد حمایت دولت است و به خاطر اینکه مدیرعامل آغاز کننده این طرح بوده؛ بنابراین شرکت «نصر» سهام این شرکت را خریده است و به زودی شاهد ادامه فعالیت این شرکت خواهیم بود و پس از آن مدیرعامل هم در جمع معترضان حاضر شده و از حل قطعی مشکلات خبر داد ولی بعد از حضور دوهفته ای این افراد، وابستگی وعده دهندگان به نهادی که مدعی نمایندگی آن بودند، تکذیب شد و حتی تکذیبیه شرکت «نصر» در سایت رسمی این شرکت منتشر شد. » به این ترتیب، تیر خلاص بر اموال مالباختگان زده شد. به گفته «سادین» در همان روز اول پس از این ماجرا ۱۲۰۰مورد شکایت از این شرکت در دادگستری کرج ثبت شد. پس از آن مالباختگان، مقابل فرمانداری اجتماع می کنند و «سادین» به نمایندگی از مالباختگان با فرمانداری و شورای تامین استان وارد مذاکره شد. او درمورد این جلسه می گوید: «ابتدا مذاکرات به سمتی پیش می رفت که اعلام کردند چطور وقتی سودهایتان را می گرفتید به فکر این روز نبودید.

ولی بعدها با اثبات اینکه ما برای تولید محصول و انجام کار سود دریافت می کردیم برخوردها عوض شده و قول مساعد از فرماندار برای پیگیری و دستگیری مدیرعامل گرفتیم. » خبر به سرعت در کشور هم می پیچد و معلوم می شود شرکت در ۱۸ استان فعالیت داشته و نزدیک به ۳۵ هزار نفر سبد از این شرکت خریداری کرده اند و این باعث هجوم بیشتر افراد سمت دفتر شرکت می شود که حتی باعث درگیری محافظ های مدیرعامل با مالباختگان می شود و بحران تشدید می شود. در آذرماه عده زیادی از مردم در مقابل مجلس تجمع می کنند.

نماینده مردم می گوید: «در جلسه ای که با کمیسیون کشاورزی مجلس داشتیم موضوع را توضیح دادیم و آنها هم قول مساعد همکاری دادند. » بعد از آن شکایت مردم در سامانه ریاست جمهوری هم این ثبت شد. او درمورد ارقامی که افراد به حساب این شرکت واریز کرده اند می گوید: «بیشترین مبلغ دومیلیاردتومان و کمترین یک میلیون تومان بوده است. » نکته جالب این داستان آنجاست که فرد متواری سایتی با دامنه ir. ثبت کرده است و هر روز ویدیویی در این سایت قرار داده و با تکذیب رقم ادعایی اعلام می کند که به زودی تمام پول مردم را باز می گرداند و مردم شکایت خود را پس بگیرند.

جالب تر آنکه دو سازمان دولتی که در یک سال گذشته کاملا در حال بزرگ کردن این آدم و تبلیغات برای او بوده اند شاهد تغییر جهت ۱۸۰درجه ای آنان بودیم؛ جهاد کشاورزی که در ابتدا کاملا از خود سلب مسوولیت کرده و اعلام کرد مجوز این شرکت یک ونیم سال گذشته باطل شده ولی بعد از اینکه تاریخ باطل شدن آن مشخص شد معلوم شد که مربوط به چهارماه گذشته است و رسانه ملی که در طول سال گذشته بارها این فرد را در برنامه های مختلف شرکت داده بود و به عنوان کارآفرین به او می بالید در گزارش های اخیرش این فرد را متخلف و مالباختگان را افرادی سودجو معرفی می کند.

سادین در بخش هایی از گفت وگو هایش با «شرق» به این نکته اشاره می کند که «۹۹درصد مالباختگان افراد طبقه ضعیف جامعه را تشکیل می دهند. خانمی را می شناسم که تحت حمایت کمیته امداد است و دومیلیون تومان وامی که از این کمیته گرفته بود را برای خرید این سبدها گذاشت و الان برای بازپرداخت قسط ۵۰هزارتومانی آن عاجز مانده یا کارگر قطع نخاعی که ۲۴میلیون تمام دارایی خود را به مدیرعامل داد و پس از متواری شدن ایشان خودکشی کرد یا خانم سرپرست خانواری که تنها خانه و دارایی خود را ۵۰میلیون فروخت و پس از شنیدن خبر سکته کرد و الان در بیمارستان است. »

درمورد رقم پرونده و تعداد افراد مالباخته رقم های مختلفی گزارش شده ولی خود مدیرعامل رقم ۱۴۰میلیاردتومان را که به حساب او در بانک های کشاورزی و ملت واریز شده استناد می کند ولی مالباختگان مدعی هستند که بسیاری از آنها پول ها را به حساب پسران او و یکی از اعضای شرکت واریز کرده اند یا حتی عده ای به صورت نقدی برای خرید سبد پول به کارمندان شرکت داده و رسید دریافت کرده اند یا حتی به جای سود به تعداد سبد هایشان افزوده اند ولی به نظر می رسد با توجه به شکایت های رسمی که در دادگستری کرج ثبت شده حداقل مبلغ۱۵۰۰ میلیاردتومان قطعی باشد. با توجه به توقیف اموال این شرکت امیدی به بازگشت سرمایه مالباختگان ایجاد شد اما به گفته نماینده مالباختگان اموال این شرکت حتی جوابگوی ۳۰ درصد از رقم پولی که تخلف شده نخواهد بود.

بهمن دادخواه، وکیل دعاوی هم در گفت وگو با «شرق» درمورد این پرونده اعلام کرد: «درمورد این پرونده چند موضوع وجود دارد؛ اولین موضوع مربوط به ادعای نزول خواری مالباختگان است که کاملا اشتباه بوده و با توجه به اینکه این افراد در مقابل کاری که انجام می دادند دستمزد دریافت می کردند بنابراین نمی توان پول دریافتی آنها را ربا نامید. دومین مورد اینکه اگر این رقم درست باشد یا حتی همان رقم ۱۴۰میلیاردی که مدیرعامل به آن معترف است هم می توان آن را بزرگ ترین پرونده تخلف اقتصادی تاریخ ایران نامید. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات