سینوس ها حفره های پر از هوا در داخل جمجمه و صورت هستند که وظایفی از جمله محافظت از مغز در مقابل ضربات خارجی، سبک کردن جمجمه و بهبود و زیباتر کردن طنین صوت را به عهده دارند و در انسان به صورت ۴ جفت هستند.

به گزارش افکارنیوز ، سهیلا نیک اخلاق عضو هیئت علمی گروه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان این مطلب، افزود: هر سینوس توسط مجرایی به حفره بینی راه دارد و ترشحات شفافی به داخل بینی وارد می کند. وظیفه ترشحات پاک کردن سینوسها و بینی از آلودگی ها و مرطوب و گرم کردن بینی و حلق است و اگر سینوسی دچار التهاب شود به آن سینوزیت می گویند.

وی گفت: از علائم سینوزیت می توان به ترشحات چرکی از بینی، ترشحات پشت حلقی، گرفتگی بینی، احساس سنگینی در صورت و سردرد اشاره کرد که اکثر موارد سینوزیت به درمان دارویی پاسخ داده و برطرف می شود ولی در مواقعی که عفونت به مدت بیش از ۳ ماه طول بکشد به عنوان سینوزیت مزمن به آن اطلاق می شود و اگر پاسخ مناسب به درمان دارویی حاصل نشود انجام عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ضرورت دارد.

وی گفت: از دیگر موارد نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی، سینوس پولیپوز بینی و سینوس است. پولیپها در اصل توده بافت نرم متشکل ازسلولهای بافت پوششی داخل سینوسها هستند که به دلایلی مانند آلرژی و عفونت های مزمن سینوس ایجاد شده و به داخل بینی وارد می شوند و موجب انسداد بینی و تنگی راه هوایی و اختلال بویایی می شوند. در عمل جراحی آندوسکوپی سینوس، جراح از راه سوراخهای بینی و بدون نیاز به ایجاد برش اضافی در خارج یا داخل بینی جراحی را انجام می دهد.

دانشیار گروه گوش و حلق و بینی و سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: در این عمل جراح زیر دید مستقیم آندوسکوپی پولیپ ها و انسدادهای موجود در ناحیه مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفرات سینوسها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند.

نیک اخلاق ادامه داد: به منظور بهبود کامل و پیشگیری از عود بیماری ضروری است بیمار پس از عمل، داروهای تجویز شده را به دقت استفاده کرده و در فواصل تعیین شده توسط پزشک، معاینه شود.

عضو موسس مرکز تحقیقات شنوایی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در توصیه به افراد علاقه مند به انجام رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) گفت: در جراحی زیبائی بینی بیشتر افراد خواستار تنگ شدن سوراخ های بینی خود هستند، هرچه این اقدامات کمتر صورت گیرد و راه هوای تنفسی بیمار بازتر بماند، در سلامت بینی او موثرتر است.

دانشیار گروه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: در علم پزشکی نقش بینی در سلامت بدن و حفظ سلامت سایر اعضای بدن روز به روز مشخص تر می شود. چون بینی به عنوان عضوی که گذرگاه هوایی تنفسی است و در تنفس و رسیدن اکسیژن به بدن نقش اساسی دارد و در سیستم دفاعی بدن به سبب تصفیه هوای ورودی از ذرات غبار و آلوده و میکروبها نیز نقش مهمی دارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: تا حد امکان قبل از تصمیم به جراحی زیبایی از سلامت عملکرد بینی مطمئن شوید زیرا مطالعات انجام شده نشانگر آن است میزان اکسیژن موجود در خون افرادی که تنفس دهانی دارند، نسبت به کسانی که تنفس از راه بینی دارند، کمتر بوده که این مسئله عوارض و مخاطرات زیادی برای بیمار دربردارد. لذا بروز عارضه انسداد بینی بعد از عمل زیبائی خوشایند نیست.

نیک اخلاق گفت: در جراحی های بینی آنچه که می بایست مورد توجه جراحان قرار گیرد، حفظ عملکرد بینی پس از عمل جراحی است. چون در جراحی ممکن است بافت های بینی دچار تغییر حالت داده و بر روی عملکرد بینی فرد تاثیر گذار باشد.

رئیس انجمن رینولوژی شاخه خوزستان در پایان گفت: با توجه به شیوع اعمال جراحی بینی، سه عارضه در افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند بیشتر شایع است که باید حتماً به ارزیابی وضعیت سینوسها قبل از جراحی زیبائی بینی توجه کرد و در جراحی های پلاستیک بینی حداقل دستکاری در بافت داخل بینی انجام شود و در این جراحی ها حداقل زخم ایجاد شود.

وی گفت: حداقل بافتهای بینی به ویژه بافتهایی که در حمایت از اسکلت بینی نقش دارند مانند غضروفها برداشته شود. این بافتها برای جلوگیری از فروافتادگی ارتفاع بینی و ایجاد چسبندگی داخل بینی باید حفظ شوند.

نیک اخلاق گفت: امروزه زیبایی بینی را به صورت برگشت به حالت طبیعی بینی تعریف می کنند که معنای آن لزوماً کوچک ساختن بینی نبوده بلکه تناسب بینی با چهره از اهمیت شایانی برخورداراست. بنابراین یک توصیه جدی به متقاضیان جراحی پلاستیک بینی: «اصرار به کوچک کردن بینی خود نداشته باشید؛ زیرا عواقب آن غیر قابل برگشت است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات