استاندار تهران گفت: بحث های فرهنگی در شهرداری های استان تهران کاملا مغفول مانده در حالیکه یکی از وظایف شهرداری ها پرداختن به موضوعات فرهنگی است.

به گزارش افکارنیوز ، حسین هاشمی در جلسه شهرداران استان تهران که در ساختمان استانداری تهران برگزار شد خطاب به شهرداران گفت: نکته حائز اهمیت این است که طرح هایی را مشخص کنید که از اولویت منطقه ای برخوردار بوده و صوری نباشد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای پروژه ها ۳ محور سرعت، دقت و مباحث فنی که بسیار حائز اهمیت است را باید مد نظر قرار داشته باشید، گفت: متاسفانه در شهرداری های استان های تهران بحث های فرهنگی کاملا مغفول بوده در حالیکه یکی از وظایف شهرداران پرداختن به این مسائل است ضمن اینکه باید مشخص و شفاف کنید که در هر بخش چه میزان درآمد و هزینه وجود دارد.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه باید بر اساس برنامه پیش رفت، اظهار داشت: عضویت فرمانداران در کمیسیون ماده ۱۰۰ را ممنوع کردم چرا که اگر خدایی ناکرده مشکلی پیش بیاید باید شرایط پیگیری آن وجود داشته باشد که در این حوزه فرمانداران باید نظارت لازم را به صورت دقیق انجام دهند و با تخلفات ایجاد شده برخورد جدی داشته باشند.

هاشمی با بیان اینکه باید به دنبال درآمد منطقی برای شهرها بود، گفت: تراکم های واگذار شده از سوی شهرداری ها یکی از موضوعات شورای شهرسازی کشور است که در این زمینه عملکرد شهر تهران نیز مورد پیگیری قرار دارد.

وی ادامه داد: درست است که باید زیبایی پروژه ها را نیز در نظر داشت اما باید به لحاظ مهندسی و فنی نیز هر پروژه ای که به اجرا در می آید وضعیت مناسب و مطلوبی داشته باشد. متاسفانه از زمان کرباسچی برخی از نابسامانی ها در ساخت و سازها آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد.

استاندار تهران افزود: حداقل شما که در شهرهای دیگر هستید باید به مباحث مزبور توجه لازم را داشته باشید چرا که اقداماتتان می تواند الگویی برای شهرهای دیگر باشد.

هاشمی تاکید کرد: اکثر شهرهای استان تهران جدید هستند و می توان با مراعات کردن در الگوهای شهرسازی شرایطی را فراهم کرد که دیگر شهرهای کشور نیز از آنها اقدامات جدید و خوب را مورد استفاده قرار دهند. به عقیده بنده هر اقدامی که در تهران و استان آن رخ می دهد چه بخواهید و چه نخواهید الگوی کشور خواهد شد. پس چه بهتر که با توجه به این مسئله شما در استان تهران پیشتاز باشید.

وی ادامه داد: برای دستیابی به یک عملکرد خوب در حوزه شهرسازی به کمی همت، دقت و ذوق احتیاج دارید. " ذوق" هزینه ای ندارد! و می توان بر اساس آن آنقدر شهرتان را زیبا کنید که زبانزد خاص و عام شود.

استاندار تهران با اشاره به اینکه وضعیت حد و مرز در استان تهران بسیار نابسامان است گفت: متاسفانه نمی توان متوجه شد که چه زمانی وارد شهر تهران یا شهرهای اطراف آن شده ایم ولی برخی دیگر از شهرهای کشور آنقدر ذوق به خرج داده اند که به محض ورود به شهرشان متوجه همه زیبایی ها در حوزه فضای سبز و ورودی شهر می شویم. اگر در انجام این کارها ماهر نیستید می توانید از مشاور استفاده کنید.

هاشمی با بیان اینکه ۴۰ درصد از موفقیت شما به چگونگی ارائه کارهایتان بستگی دارد گفت: از قدیم گفته اند شهری که آباد است از کوچه هایش پیداست! هر شهرداری در هر منطقه ای که به موارد مذکور توجه نشان دهد موفق خواهد شد و ما می توانیم کارهای ویژه انجام شده در این شهرها را مطرح کنیم تا به نوعی رقابت بین سایر شهرها نیز ایجاد شود.

وی در ادامه به وام های بانکی اشاره کرد و گفت: با دریافت وام های بانکی موافقیم ولی نباید انجام این کار به گونه ای باشد که برای تامین هزینه اقدامات مورد نظر از صفر تا صد وام استفاده کرد در واقع باید ۳۰ درصد از هزینه انجام پروژه هزینه و آورده خودتان باشد.

استاندار تهران همچنین گفت: سازمان همیاری ها بازوی شماست که عملکرد خوبی داشته اند اما به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید طیف کارشان را وسیع کنند.

هاشمی همچنین به قانونمنداری اشاره کرد و گفت: بنده به هیچ عنوان اهل نفی گذشته نیستیم ولی استفاده از تجربه گذشته باعث می شود آینده را بهتر ترسیم کنیم؛ متاسفانه در گذشته قانونگریزی هایی وجود داشته ولی در دولت کنونی قانونمداری و صداقت مبنای کار است و به صورت جدی مورد توجه قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه از فردا سفرهای شهرستانی را آغاز می کنم، گفت: ما بر این باوریم اگر اندک کمکی هم می کنیم باید اثرگذار باشد ضمن اینکه با قطره چکان کردن پول در پروژه ها به شدت مخالف هستیم و در این راستا معاونت برنامه ریزی را موظف کرده ایم به این سیاست ها توجه داشته باشند.

استاندار تهران با اشاره به اعتراض برخی از نمایندگان نسبت به کاهش بودجه استانی گفت: متاسفانه منابع محدود است، چکار می توان کرد؟ سایر درآمدها نیز مشخص است بنابراین باید به صورت بهینه هزینه شود. باید کاری کنیم بر اساس قول و قرارهایی که به مردم داده شده پروژه ها را به سرعت تکمیل و به بهره برداری برسانیم و نگذاریم پروژه ها ۲۰ ساله و ۳۰ ساله شوند.

هاشمی افزود: پروژه هایی وجود دارد که ۲۰ سال از آغاز به کار آنها گذشته اما تنها ۶۰ درصد پیشرفت وجود داشت یا پروژه های دیگری وجود دارد که کلنگ آغاز به کار آن توسط چند شخصیت کشوری به زمین زده شده اما به اتمام نرسیده است. دولت به این کار اعتقادی ندارد و معتقدیم بهتر است یک کار اما درست انجام شود.

وی در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت: ۳۶ شهردار استان تهران انتخاب شده اند و علت تشکیل این جلسه هماهنگی با سیاست های دولت بود.

استاندار تهران افزود: به شهرداران تاکید کردیم باید قانونمداری را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند و در این زمینه به هیچ عنوان کوتاه نیایند. همچنین تاکید کردیم باید جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرند و به دنبال کسب درآمد از طریق دیگری باشند.

هاشمی افزود: همچنین به خرج دادن ذوق و سلیقه را نسبت به زیباسازی شهر را به شهرداران گوشزد کردیم تا به عنوان یک بحث جدی به پیگیری آن بپردازند همچنین تعامل با ائمه جمعه و جماعات و نمایندگان مجلس را مورد تاکید قرار دادیم و اعلام کردیم تعامل با این افراد باید به گونه ای باشد که از آنها برای کمک به حل مشکلات بهره مند شوند و به هیچ عنوان نگاه بازدارنده در انجام کار را نداشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پروژه تکمیل مصلی امام خمینی چه زمان به اتمام می رسد گفت: مصلای امام خمینی یک پروژه ملی و جزء اعتبار نظام است. بنده نیز به عنوان یک شهروند که از سال ها پیش شاهد اجرای این پروژه بودم آرزو دارم هر چه سریعتر به سرانجام برسد که خوشبختانه به نظر می رسد اراده برای اتمام کار ایجاد شده است.

استاندار تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تعامل با شهردار تهران ادامه خواهد داشت یا خیر و چرا قالیباف در جلسه امروز حضور نداشت گفت: تعامل با شهرداری یقینا جدی است نه تبلیغاتی. بر اساس قانون و روال گذشته شهرداری تهران زیر نظر وزارت کشور است و مصوبات شورای شهر نیز به تایید فرمانداری می رسد در حالیکه سایر شهرداری ها در اختیار استانداری قرار دارند و عملکرد درست نیز این است که شهرداری تهران نیز به استانداری تهران بپیوندد و وزارت کشور نظارت عالیه خود را اعمال کند.

هاشمی افزود: ارتباط ما عالی و جدی است و چندی پیش که بنده و قالیباف به صورت مجزا در خدمت آیت الله مهدوی کنی حضور یافتیم و حضوری کوتاه داشتیم بار دیگر این موضوع را مورد تاکید قرار دادیم.

وی در پایان درباره جلوگیری از زمین خواری نیز گفت: فرمانداری را موظف کرده ایم نسبت به این موضوع توجه جدی داشته باشد که فکر می کنم حرکت مناسبی هم آغاز شده و دستور توقف برخی ساخت و سازهای غیرمجاز نیز داده شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات