گفت وگوی افکارنیوز با عضو شورای فیلترینگ؛

سبحانی فر: باید در ابتدا در مقابل این پیشرفت ها فرهنگسازی شود و بسترهای فرهنگی قبل از ورود تکنولوژی را فراهم کرد تا روش استفاده درست آن در جامعه شکل بگیرد.

گروه اجتماعی - تا چند سال پیش که سیستم عامل اکثر گوشی ها سیمبین و جاوا و… بود دسترسی به شبکه های اجتماعی از طریق تلفن همراه برای کاربران جذابیتی نداشت اما با فراگیر شدن گوشی های هوشمند و مطرح شدن سیستم عامل اندروید و ios دسترسی به شبکه های اجتماعی علاوه بر رایانه های شخصی، با تلفن همراه و تبلت هم ممکن شد. در نهایت هم نرم افزارهای پیام رسان نسل جدید ویژه تلفن های هوشمند عرضه شدند که در بین آنها وایبر محبوبیت ویژه ای پیدا کرد.

به گزارش افکارنیوز؛ در خصوص شبکه های اجتماعی و آغاز به کار گیری آنها از سوی کاربران ایرانی باید گفت اورکات جزو اولین شبکه هایی بود که از سوی کاربران ایرانی مورد توجه قرار گرفت البته در آن زمان به جهت سرعت و کیفیت پایین اینترنت استفاده از این شبکه خیلی فراگیر نبود اما نهایتا این شبکه فیلتر شد و کاربران آن به سمت دو شبکه اجتماعی به نام gazzag و hi۵ کوچ کردند که این دو شبکه هم خیلی نتوانستند نظر کاربران ایرانی را جلب کند. اما این یاهو بود که با طراحی سرویس ۳۶۰ خود در سال ۲۰۰۸ و ارایه امکاناتی همچون اشتراک گذاشتن تصویر و کامنت گذاشتن که مکمل خوبی برای سرویس پیام رسان یاهو بود توانست توجه اکثر کاربران را به خود جلب نماید. بسیاری از کارشناسان معتقدند در ایران سرویس ۳۶۰ یاهو که در سال ۲۰۰۹ تعطیل شد نقطه اغازین فعالیت و آشنایی اکثر کاربران عادی با شبکه های اجتماعی محسوب می شود.

البته پس از یاهو شبکه های مختلفی پا به عرصه گذاشتند و توانستند هر از چند گاهی مخاطبانی را به خود جلب کنند اما هیچ کدام نتوانسته اند محبوبیت فیس بوک را برای خود رقم زند. البته این شبکه ها هم همچون فیس بوک از تیغ فیلترینگ در امان نبودند و یکی پس از دیگری فیلتر شدند اما به نظر می رسد این روزها فقط فیس بوک و توئیتر نیستند که در کشور موجب نگرانی مسئولان می شوند. بعد از وایبر و اسکایپ که در روزهای نخست امسال خبرساز شده بودند حالا نوبت به «تانگو» ، «وی چت» و «وایبر» رسیده است. نرم افزارهایی که از لحاظ کاربرد مخلوطی از شبکه های اجتماعی و مسنجرها به شمار رفته و با قابلیت امکان نصب بر نسل جدید تلفن های همراه امکان تماس تصویری را بدون پرداخت هزینه های بالا فراهم آورده اند.

این روزها در حالی نرم افزار وی چت و تانگو مورد عنایت مسئولان و متولیان فیلترینگ قرار گرفته که تا پیش از این سرویس های «وایبر» و «واتز اپ» هم مورد استفاده قرار می گرفته و هنوز هم سرویس هایی همچون «ووکسر» و «چت آن» همچنان فعال هستند و قطعا انبوهی از نرم افزار های مشابه دیگری هم در اینده نزدیک به این جمع اضافه خواهند شد. اما آنچه مسلم است محدود کردن تکنولوژی راه حل مناسبی برای مقابله و جلوگیری از جرم نخواهد بود.

جرم فضای مجازی و فیزیکی فرقی ندارند

در همین خصوص رمضانعلی سبحانی فر، نماینده مجلس و عضو کمیته فیلترینگ به افکار نیوز می گوید: «در دنیای مجازی اگر اتفاقاتی بیفتد که در فضای فیزیکی جرم محسوب می شود در فضای مجازی نیز جرم محسوب خواهدشد. تشخیص اینکه این اتفاق در فضای مجازی جرم تلقی می شود یا خیر توسط کارگروه خواهدبود. » او ادامه می دهد: «زمانی که در هر فضایی جرم هایی مانند سرقت، رفتارهایی خلاف شئونات اسلامی، حرکت هایی که فساد اخلاقی و اقتصادی را منجر شود، مسایل سیاسی را پیش آورد، به نوعی خیانت در امانت اتفاق بیفتد، به حریم خصوصی افراد تجاوز شود، حق دیگران ضایع شود و هزاران کارهایی که جرم هستند رخ بدهد باید به هر نحو که شده جلوی آنها را گرفت. »

این نماینده مجلس با آوردن مثالی علت فیلتر شدن سایت های مجازی و شبکه های اجتماعی را اینطور توضیح می دهد: «آیا در شرع و قانون ایران پدیده سگ فروشی درست است؟ همانطور که درفضای فیزیکی جلوی چنین پدیده ای گرفته می شود اگر در فضای مجازی نیز چنین پدیده هایی رخ بدهد باید جلوی آن را گرفت. هر چیزی که در دنیای مجازی خلاف قانون رفتار کند قانون جلوی آن را خواهد گرفت. »

فرهنگسازی مجازی

سبحانی فر در پاسخ به اینکه آیا فیلتر کردن این چنین سایت ها و فضاهای مجازی که با فیلترینگ و فیلترشکن های موجود در بازار می توان دوباره به آنها ورود پیدا کرد راهکار درست و اساسی خواهدبود یا خیر به افکار نیوز می گوید: «باید پذیرفت تکنولوژی و فناوری هر روز به جلو حرکت می کند. باید در ابتدا در مقابل این پیشرفت ها فرهنگسازی شود و بسترهای فرهنگی قبل از ورود تکنولوژی را فراهم کرد تا روش استفاده درست آن در جامعه شکل بگیرد. »

عضو کمیته فیلترینگ گفت: «با این حال زمانی که یک تکنولوژی بدون فراهم شدن بستر مناسب آن در جامعه به وجود آمد دلیلی ندارد از طریق آن مرتکب جرم شوند. از طرف دیگر برای جلوگیری از سوءاستفاده تکنولوژی باید متولیان امر سعی کنند با ابزارها متناسب تکنولوژی روز را به جامعه تزریق کنند. آن بخشی که می تواند مورد استفاده بیشتر قرار بگیرد و مفید است در دسترس کاربران باشد و آن بخش که در تعارض با مسایل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی است آنها را به استفاده از ابزار و لوازم مدیریت و کنترل کنند. » / آزاده باقری
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات