ابتکار خبر داد:

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اعلام اینکه جهت کاهش آلودگی هوا برنامه ملی را در شورای عالی محیط زیست ارائه خواهیم داد، گفت: در موضوع بحران دریاچه ارومیه به دقت پارک ملی را دنبال خواهیم کرد.

به گزارش افکارنیوز ، معصومه ابتکار - رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در حاشیه نشست استانداران با وزیر کشور، اظهار داشت: گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور در انواع مختلف آن مطرح کردم که این مسائل سطوح مختلف مشکلات استانداران را شامل می شود.

وی با بیان اینکه در این نشست مدیریت کلان استان با نگاه محیط زیست را مطرح کردم، افزود: این مدیریت برای توسعه پایدا در کشور ما در سطح منطقه ای باید با برنامه ای همگام با ملاحظات محیط زیست تدوین شود تا بتوانیم رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را با وجود ظرفیت های طبیعی داشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به مشکلات مربوط به آلودگی هوا اضافه کرد: باید ضوابط و ملاحظاتی را در این زمینه اجرا و پیاده کنیم که بنده در این نشست مسائل مربوط به آلودگی هوا را اشاره کرده ام.

ابتکار تصریح کرد: در شهرهای بزرگ بسیاری از مسائل مربوط به آلودگی هوا، گرد و غبار، آلودگی آب و خاک، فرسایش خاک و تخریب جنگل ها وجود دارد که تمام آن به نوعی به مسائل محیط زیست مربوط می شود و باید مورد توجه مدیریت استان ها قرار بگیرد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه توجه به مسائل محیط زیست در سطح برنامه ریزی، ارزیابی زیست محیطی و جلب مشارکت مردمی بسیار ضروری است، تاکید کرد: ما می توانیم نظارت دقیقی بر شرایط محیط زیست کشور داشته باشیم تا از این وضعیت دشوار کنونی خارج شده و شاخص سلامت را ارتقا دهیم.

ابتکار در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برای رفع چالش ها کدام مورد در اولویت است، گفت: برای رفع آلودگی هوا در تهران بزرگ برنامه ای ملی داریم که در جلسه هفته آینده شورای عالی محیط زیست آن را ارائه خواهیم کرد.

ابتکار با اشاره به مسئله آب در کشور افزود: در بسیاری از نقاط کشور متاسفانه تالاب های مهمی داریم که با بحران خشکی مواجه شده که در این زمینه احیای تالاب ها و توجه به بحث آلودگی منابع آب که می تواند به یک تهدید جدی تبدیل شود از موضوعات اولویت دار ما است که آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از استانداران درخواست کرده ایم که در این موارد با ما همراهی جدی تری داشته باشند، پیرامون بحران دریاچه ارومیه نیز گفت: این دریاچه همواره برای ما اولویت دارد و در این زمینه با دقت موضوع پارک ملی ارومیه را دنبال می کنیم.

وی اضافه کرد: اخیرا کارشناسان ما گزارشی را از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه ارسال کرده اند و در این زمینه آخرین سیاست ها و دستورالعمل ها را به بخش های مختلف مرتبط اعلام کرده ایم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه همچنین بازگشت آب به آن، در سازمان محیط زیست تدابیری را پیگیری کرده ایم و امیدواریم شرایط بهتری را شاهد باشیم.

ابتکار در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اخیرا تلفات یوزپلنگ ایرانی زیاد شده، در این زمینه چه اقدامی انجام خواهید داد، گفت: بخشی از این تلفات به تصادفات جاده ای مربوط می شود، به همین منظور رسما از وزیر راه درخواست کردیم که نقاط آسیب پذیر و حادثه خیز را شناسایی کرده و تدابیری برای آن اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: با بیان اینکه در این زمینه تکالیفی در گذشته مبنی بر احداث سرعت گیر برای عبور حیوانات وجود داشته که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیافتاده و ما نیز تلاش می کنیم نقاط آسیب پذیر را شناسایی کرده و علائم هشدار مورد نظر را در جاده قرار دهیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به شکار غیرمجاز اضافه کرد: این موضوع مهمی است که مدیریت کلان با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح را می طلبد که آن را از گذشته آغاز کرده ایم اما باید دوباره احیا کرد و از سر گرفت.

وی همچنین افزود: باید نسبت به مدیریت سلاح ها و شکار غیرمجاز برنامه ریزی جدی صورت گیرد تا دیگر از این اتفاق ها رخ ندهد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در واکنش به اینکه اخیرا یکی از شرکت های بیمه آمادگی خود را برای بیمه یوزپلنگ ها اعلام کرده است، گفت: ما علاقمندیم که این اتفاق خوب و بسیار مثبت محقق شود و از آنجایی که طرح حفاظت ویژه برای یوزپلنگ داریم، انجام بیمه آن ها نیز بسیار برای ما ارزشمند است و سعی می کنیم این موضوع را پیگیری کرده و نکات مربوط به آن را عملیاتی کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات