متخصصان چشم پزشکی در یک مطالعه جدید هشدار دادند: دستگاه های لیزر دستی قوی که به راحتی در دسترس هستند و از طریق اینترنت خریداری می شوند، می توانند خطرات جدی برای بینایی داشته باشند.

به گزارش افکارنیوز، پزشکان مرکز درمانی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی در یک مطالعه موردی روی پسری ۹ ساله دریافتند اشعه های یک لیزر دستی قدرتمند پس از آنکه به عدسی چشم او رسیده، موجب شده تا رگ های خونی چشمش پاره شده و او را نابینا کند.

دکتر «سینتیا توث» از کارشناسان این مطالعه گفت: این دستگاه به عنوان نوعی اسباب بازی به فروش می رسد اما در واقع یک وسیله خطرناک است.

طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ، لیزر، اشعه قدرتمند و هدف دار تشعشعات الکترومغناطیس است که در بسیاری از محصولات از جمله آلات موسیقی و پرینتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر «استاسی پینلس» از متخصصان چشم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا نیز گفت: میزان آسیب ناشی از این لیزرها به قدرت آنها بستگی دارد.

خبرگزاری رویترز اظهار کرد: به گفته این چشم پزشک افرادی که مجبور به کار با لیزرها هستند لازم است از عینک های محافظ استفاده کنند. همچنین برای انواع مختلف لیزرها از نوع خاصی از عینک های حفاظتی استفاده می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات