تومور بدخیم کبدی کودکان با روش پیوند سلول های بنیادین بر روی کودکی سرطانی در موسسه محک با موفقیت انجام گرفت و کشور ایران به جمع ۳ کشور آمریکا، ایتالیا و ژاپن در درمان این تومور پیوست.

به گزارش افکارنیوز، پیوند سلولهای بنیادین برای تومور هپاتوبلاستوم در ایران برای نخستین بار انجام شد و پزشکان بیمارستان فوق تخصصی محک، این بار نیز در درمان یکی از شایع ترین بدخیمی های کبدی در کودکان موفق شدند.

تومور هپاتوبلاستوم کودکان شایع ترین نوع تومور بدخیم کبدی در کودکان است که موفقیت در درمانهای جراحی و شیمی درمانی، احتمال زنده ماندن کودک را تا ۷۰درصد بالا می برد اما در صورت شدت بیماری در ابتدای تشخیص یا حین درمان یا درگیری در سایر نواحی بدن، به صورت متاستاز و دست اندازی به بافت های ریه، استخوان و مغز استخوان میزان موفقیت در درمان کاهش یابد.

یکی دیگر از روش های درمانی علاوه بر جراحی و شیمی درمانی های معمول استفاده از پیوند با سلول های بنیادی است.

بر اساس مطالعات و گزارشهای پزشکی، تا ابتدای سال ۲۰۱۴، فقط درمان ۲۱ کودک مبتلا به سرطان کبد در سراسر دنیا با این روش موفقیت آمیز بوده است که مربوط به چهار کشور امریکا، ایتالیا، ژاپن بود که کشور ما نیز به آن پیوست.

پیوند سلول های بنیادین برای هپاتوبلاستوم در ایران برای نخستین بار انجام گرفت. این عمل جراحی که روی کودکی باوزن بسیار پایین کمتر از ۱۰ کیلوگرم انجام گرفت، جمع آوری سلول های بنیادی در این وزن در نوع خود کم نظیر بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات