همایش جامعه سالم

دومین همایش جامعه سالم در خرم‌آباد با حضور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه‌های استان در این شهرستان برگزار شد.

کوروش ساکی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان در دومین همایش جامعه سالم در خرم آباد اظهار کرد: جامعه ای سالم است که بنیان آن انسان های سالم باشند و همان گونه که برای درمان یک بیماری باید ویروس های آن را بشناسیم گاهی امکان شناخت این عوامل را نداریم بنا براین باید از علائم درمانی برای درمان قطعی استفاده کنیم. وی افزود: در جامعه نیز مانند یک بیماری به دلیل اینکه مشکلات منحصر به یک عامل خاص نیستند باید از علائم متفاوت درمانی استفاده کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: جامعه ای را می توان یک جامعه سالم تلقی کرد که از همه جنبه های جسمی، روحی و رفاه اجتماعی در سطح مطلوب و قابل قبولی باشد وجامعه ای که دارای فقر، بزهکاری، افزون طلبی، حرص و غرور و تکبر است را نمی توان جامعه ای سالم به حساب آورد.

ساکی بیان کرد: دنیای امروز دنیای غفلت وبسیاری از فیلم سازان در ساخت فیلم های خود هدف سرگرم کردن افراد را دارند.

وی افزود: گمراهی جامعه عامل بسیاری از حوادث ناگوار روزمره مانند طلاق، اعتیاد، دزدی و سایر مشکلات روز جامعه است که عاملان آن ها افرادی هستند که نمی توانند قابلیت های خو را به جهان عرضه کنند و می خواهند با یک خوشی زودگذر دنیا را به سرانجام برسانند.

حجت الاسلام مهدی مستأجران، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های لرستان نیز در این مراسم اظهار کرد: ما نمی توانیم ابعاد روحانی انسان را از ابعاد جسمی او جدا کنیم، زیرا جسم انسان سایه ای از اصل و فطرت او است و تنها راه ایجاد جامعه سالم رجوع به قرآن و به کارگیری رهنمودهای قرآن است.

وی افزود: اعتقاد به جدایی ناپذیر بودن روح و جسم باید در بین پژوهشگران جامعه وجود داشته باشد و استاد دانشگاهی که به این موضوع اعتقاد نداشته باشد توانایی بیان سلامت دین و جامعه از دیدگاه اسلام و قرآن را ندارد.

حجت الاسلام مستأجران تصریح کرد: پزشکان باید نگاه توحیدی را در جامعهاصل و مبنا قرار دهند و اگر انسان با این دید به بحث درمان و سلامت نگاه نکند حوزه تحقیقاتی خود را شرک آلود کرده است.

وی بیان کرد: هر استاد دانشگاهی به آن طرف مرزهای اسلامی و غرب نگاه داشته و مجذوب باشد در جامعه یک بی هویتی حاکم می کند و باید با نگاه توحیدی به مسائل نگاه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه اساس اخلاق اسلامی عدالت است، ما باید در حوزه اخلاق همیشه براساس عدالت عمل کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های لرستان گفت: تنها راه ایجاد یک جامع سالم توجه و اهمیت به قرآن و آموزه های دینی انبیا است و قرآن باید در چهارچوب تمام رشته های دانشگاهی بخصوص در پزشکی الگو قرار بگیرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات