معاون امور اجتماعی بهزیستی لرستان:

لرستان خبر: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی لرستان با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی دختران خیابانی و بی‌سرپرست را تا سن 18 سالگی و زمان ازدواج ترخیص نمی‌کند، گفت: این افراد دو برابر دیگر امدادبگیران ما مستمری می‌گیرند و اگر بخواهند به دانشگاه بروند شهریه دانشگاهی آنها به صورت 100 درصد توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود.

لرستان خبر، فتانه زاهد عصر امروز در نشست با خبرنگاران در خرم آباد اظهار داشت: در خصوص بچه‌‌های کار در سطح وزارت رفاه جلساتی برگزار شده تا بتوانیم این افراد را بهتر ساماندهی کنیم زیرا 25 درصد کودکانی که در خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شوند کودکان کار و 75 درصد آنها کودکان خیابانی هستند.

 

وی عنوان داشت: نحوه پذیرش کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از طریق مراجع قضایی یا نیروی انتظامی به بهزیستی داده می‌شود و بهزیستی نیز ساماندهی این افراد را به عهده می‌گیرد.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی لرستان ادامه داد: ‌کودکانی که در خیابان به عنوان کودکان خیابانی جمع‌آوری می‌شوند اگر خانواده مشخصی داشته باشند یعنی سرپرست زندانی، متواری و ... قانون تا دو سال اجازه فرزندخواندگی به ما نمی‌دهند و باید منتظر باشیم تا خانواده‌های آنها به سراغ این کودکان بیایند در غیر این‌صورت تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا سرپرستی کودکان بدسرپرست را خانواده‌های نسبی و سببی بر عهده بگیرند تا آینده آنها به خطر نیفتد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در صورتی که فرزندان خیابانی خانواده مشخصی نداشته باشند ما به عنوان فرزندخواندگی با خانواده‌هایی که متقاضی باشند آنها را می‌سپاریم و خانواده‌های نسبی و سببی که فرزندان بدسرپرست یا بی‌سرپرست را به فرزندخواندگی قبول کنند با آنها کمک موردی که بیشتر از خانواده‌های تحت حمایت ما است می‌دهیم.

 

زاهد با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی دختران خیابانی و بی‌سرپرست را تا سن 18 سالگی و زمان ازدواج ترخیص نمی‌کند، گفت: این افراد دو برابر دیگر امدادبگیران ما مستمری می‌گیرند و اگر بخواهند به دانشگاه بروند شهریه دانشگاهی آنها به صورت 100 درصد توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود، این در حالی است که پسران نیز تا زمان سربازی تحت پوشش و حمایت ما قرار می‌گیرند و دو سال سربازی آنها نیز از ما کمک موردی می‌گیرند.

 

وی یادآور شد:‌ پسران خیابانی و بدسرپرستی که تحت حمایت ما قرار می‌گیرند پس از گذراندن دوران مقدس سربازی و ترخیص از سازمان بهزیستی سال‌های گذشته 7 میلیون و امسال 11 تا 14 میلیون به عنوان بلاعوض برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال از این سازمان می‌گیرند تا بتوانند برای ادامه زندگی خود برنامه‌ریزی کنند تا با مشکلاتی روبرو نشوند.

 

این مسئول متذکر شد: سازمان بهزیستی برای کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست از طریق بیمه آتی بیمه ایران برای آنها سرمایه‌گذاری می‌کند تا در آینده برای ادامه زندگی خود سپرده‌ای در حساب‌ها داشته باشند.

 

زاهد با اشاره به اینکه زنان خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی که سرپرست خانوار آنها فوت می‌کند می‌توانند به عنوان سرپرست خانوار از سازمان بهزیستی مستمری بگیرند، گفت: زنان در سه صورت به عنوان سرپرست خانوار یکی از کار افتادگی مردان و فوت آنها، طلاق، اعتیاد و ... به عنوان سرپرست خانوار محسوب می‌شوند که در این صورت مستمری آنها قطع نمی‌شود و سازمان بهزیستی همچنان آنها را حمایت می‌کند.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات