مسئولین در کنار فوتبال به قرآن هم اهمیت دهند

در دانشگاهها و آموزش و پرورش اهمیت به کار قرآنی کم است، من سوالی می کنم که آیا شما دیده اید که بگویند، کسی از قرآن تجدید شده است ولی در فیزیک و ریاضی اینطور نیست برای آن کسی که از فیزیک یا ریاضی افتاده است معلم خصوصی می گیرند پول زیاد می دهند تا بتواند این درس ها را یاد بگیرد.

 

عزت الله گوشه ای از قریان برجسته استان لرستان است که سالها علاوه بر شرکت در مسابقات مختلف و کسب رتبه های کشوری در زمینه تربیت شاگردان خدمات زیادی را برای ترویج قرآن در لرستان انجام داده است در زیر مصاحبه لرستان خبر را با ایشان می خوانید.

 

خودتان را معرفی کنید؟

عزت الله گوشه ای هستم 50 سال سن دارم از 7 یا 8 سالگی دنبال فراگیری قرآن رفته ام مدرک معادل فوق لیسانس تدریس قرآن دارم دارای سه فرزند هستم که آنها هم شکر خدا اهل مجلس قرآن هستند

عزت الله گوشه ای2

قرآن را چگونه و از کجا شروع نمودید؟

شروع قرآن من در دوران کودکی توسط برادر بزرگم حاج اکبر بود که ایشان در همان دوران کودکی دست من را می گرفت و به مکتب خانه ها می برد آن زمان دوران حکومت طاغوت بود که ما پیش استاد خود در مکتب خانه حاج حشمت اله امرائی می رفتیم.

همزمان با یاد گرفتن دروس بعضی از تلاوت های قاریان کشوری مثل آقای عبدالباسط را گوش می دادم که همان تلاوت زیبای سوره حشر باعث شد تا من برای قاری شدن و فعالیت در این زمینه بیشتر تلاش کنم.

آقای امرائی دروس را در مسجد امام رضا(ع) اسدآبادی به ما یاد می داد که در کنار آقای امرائی دو تا استاد دیگر به نام های حاج غفرانی و حاج معماری بودند که به من قرآن آموزش می دادند.

 

شروع صوت من در واقع پیش استاد غفرانی بود که با آقای شفیق مومن که الان از قاریان برجسته کشور است پیش ایشان می رفتیم که جلسه آقای غفرانی دوشنبه شب ها در محله شمشیرآباد در کوچه گلزار برگزار می شد.

غیر از قاری های سنتی که از آنها نام بردم قاری های تخصصی هم مثل آقایان علی اربابی که قاریان و داوران بین المللی هستند، آقای میرزایی، استاد شریف، آقای مسجدی و استاد مهدی دغاغله از اساتید ایرانی بنده بودند که البته از محضر یک سری از قاریان مصری هم که در تهران برای ما آموزش می گذاشتند استفاده کرده ام.

اوایل انقلاب امکانات کم بود ولی خلوص در کار بود، در همان دوران بود که در خرم آباد تجوید به صورت قاچاق بود به این منظور که یک عده خاص بودند تجویدی را که می دانستند به دیگران یاد نمی دادند برای این که همیشه خودشان مقام اول باشند و این علم در اختیار آنها بود.

 

مقام هایی که در مسابقات کشوری کسب کرده اید بیان نمایید؟

 در مسابقات زیادی شرکت کرده ام که رتبه اول کشور را در سال 76 دارم در مسابقات نیروی زمینی، دریایی و هوایی هم رتبه اول را دارم دو بار هم من مکه اعزام شده ام که آن هم به لطف قرآن بوده است. علاوه بر آن به کشورهایی مانند ترکیه، لبنان و سوریه برای تلاوت قرآن رفته ام.

در حال حاضر 25 یا 30 سال است که داور هم هستم که تعدادی از این داوری ها در استان هایی مثل کرمانشاه و اهواز هم بوده است.

عزت الله گوشه ای

اولین باری که در مسابقات قرآنی شرکت کردید چه زمانی بود و چه مقامی کسب نمودید؟

اولین باری که در مسابقات قرآنی شرکت کردم در سال 58 بود که در آن سال ششم شدم اولین مقامی هم کسب کرده ام در سال 63 بوده که بعد از آن هم مقام های متعددی داشته ام.

 

کدام یک از تلاوت هایتان در خاطرتان مانده است؟

بهترین قرائتی را که در طول این مدت داشته ام و شیرینی آن خاطره هنوز در ذهن من است تلاوتی بود که در آن رتبه اول کشور را در ارتش کسب کردم که در آن جلسه فرمانده نیروی زمینی ارتش نشسته بود و هنگام تلاوت اشک می ریخت.

از شاگردانی که تربیت نموده اید کدام یک در سطح بالا فعالیت می کنند؟

شاگردهای زیادی داشته ام که الان خود آنها استاد هستند و جلسات قرآن را اداره می کنند که آقایان پاپی، آشوری و وحیدی از آنها بوده اند.

در خارج از لرستان شاگردهایی در کرمانشاه و اهواز داشته ام که در حال حاضر آقایان حاجیان و مشرفی در این استان ها فعالیت های قرآنی انجام می دهند.

 

شهر خرم آباد از لحاظ قرآن در زمینه های مختلف در چه وضعیتی است؟

وضعیت قرآنی شهر خرم آباد به صورت خود جوش و مردمی خوب است ولی دولت پشتیبانی نمی کند هر استادی با توجه به آن حدیث معروف که بهترین شما کسانی هستند که قرآن را یاد بگیرند و به دیگران بیاموزند دارند کار می کنند.

جلسات مردمی که در داخل خانه ها و مساجد برگزار می شود جلسات خوبی هستند و خود جوش فعالیت های قرآنی دارد انجام می شود.

به عنوان مثال در حال حاضر می توان بهترین جلسه خود جوشی که فعالیت می کند در شهر خرم آباد کرسی تلاوت روز جمعه ها است که با حضور همه قاری ها در حسینیه یالثارات الحسین علوی برگزار می شود.

 

برای یاد دادن قرآن به کودکان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بهترین روش برای آموزش قرآن به بچه ها روشی است که در آن بچه ها در کنار بازی که انجام می دهند ما یک خوراک قرآنی به آنها بدهیم و باید توجه داشته باشیم بهترین روش برای شروع قرآن آموزی بچه ها روش روخوانی است.

امروزه تشویق برای بچه ها حرف اول را می زند که اگر خانواده ها بچه ها را خوب تشویق کنند آنها حتی می توانند به راحتی قرآن را حفظ کنند.

عزت الله گوشه ای3

انتظارتان از مسئولین چیست؟

انتظاری که می رود این است که همانطوری که به فوتبال اهمیت می دهند به قرآن هم اهمیت بدهند چون ما مملکت اسلامی هستیم و ادعای قرآنی بودن را داریم.

امروزه من می توانم به جرات بگویم که اگر رهبری نباشند برخی مسئولین قرآن برای آنها جایگاهی ندارد. ما داریم می بینیم که بارها با این مشغله زیادی که رهبری دارند اما ساعت ها می نشینند پای جلسه قرآن و نکات قابل توجهی ارائه می کنند.

 

قرآن به صورت عملی چه نقشی تربیتی در جامعه دارد؟

به نظر من اگر ما عامل به قرآن باشیم در کارهامون دزدی نمی کنیم، سر موقع مسئولیتی که برعهده داریم را انجام می دهیم، در کار خود صداقت داریم، دلسوز می شویم و امین مردم قرار می گیریم.

ما اگر عامل به قرآن باشیم زندانی دیگر نخواهیم داشت، دادگاههای ما برای همیشه تعطیل می شوند، در استخدام ها بی عدالتی وجود ندارد و همه چیز سر جای خودش قرار می گیرد.

قرآن نباید طوری باشد که ما فقط با برای پنج دقیقه جلسه ایی را شروع کنیم با آن یا زمانی که کسی از دنیا می رود چند تا آیه تلاوت کنیم ما باید دستورات قرآن را فرا بگیریم و عامل کننده به آن باشیم.

 

برای تشویق و ترغیب به یادگیری قرآن دولت باید چه کارهایی انجام دهد؟

ما کسانی را داشته ایم که رتبه های بالایی در کشور کسب کرده اند ولی کسی از مسئولین بهایی به آنها نداده است ولی فلان ورزشکار آمده است آن چنان جشن های بزرگی برای آن گرفته اند من مخالف جشن های بزرگ نیستم ولی به آن قاری هم که تلاش کرده مقام اول را در کشور آورده اهمیت بدهند.

 

در دانشگاهها و آموزش و پرورش اهمیت به کار قرآنی کم است، من سوالی می کنم که آیا شما دیده اید که بگویند، کسی از قرآن تجدید شده است ولی در فیزیک و ریاضی اینطور نیست برای آن کسی که از فیزیک یا ریاضی افتاده است معلم خصوصی می گیرند پول زیاد می دهند تا بتواند این درس ها را یاد بگیرد.

 

در امتحانات کنکوری همان طوری که برای خیلی از درس ها درصد های بالایی درنظر می گیرند درصد قرآن را هم بالا ببرند تا آن کسی که می خواهد در کنکور قبول شود بداند که قرآن از چه اهمیت بالایی برخوردار است.

امروز متاسفانه قرآن زنگ تفریح شده دلیل آن هم این است که بها به آن نمی دهیم خانواده ها هم که می بینند در راستای قرآن هیچ گونه بهایی به بچه ها داده نمی شود و توجهی به قاری نمی شود بچه ها را بیشتر با درس هایی مثل فیزیک و ریاضی آشنا می کنند.

برای بها دادن به قرآن باید مشکلات موسسات قرآنی را برطرف کنیم که مشکلات موسسات قرآنی معمولا دوتا است که آن هم یکی مکان و دیگری بودجه موسسات است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات