پنجم اسفند سالروز شروع عملیات والفجر9

عملیات والفجر 9 از جمله عملیاتی است که شرق سلیمانیه شاهد دلاوری دیگر از غیورمردان تیپ 57 حضرت ابوالفضل(ع) لرستان بود

به گزارش لرستان خبر ، عملیات والفجر 9  از جمله عملیاتی است که شرق سلیمانیه شاهد دلاوری دیگر از غیورمردان تیپ 57 حضرت ابوالفضل(ع) لرستان بود این عملیات در تاریخ 5 اسفند 1364 با رمز مبارک «يا الله- يا الله – يا الله» در ساعت 23:45 دقيقه آغاز شد در منطقه شرق سلیمانیه در جهت نزدیک شدن به شهر سلیمانیه عراق و مقابله با تجمع نیروهای عراق در فاو انجام شد.

 

مشکلات عملیات

 

نکته ای  که در این عملیات قابل توجه است وضعیت منطقه عملیات و آب و هوای سرد این منطقه بود به صورتی که شاید برف و سرمای وحشتناک این منطقه بیش از دشمن برای نیروها مشکل آفرین می‌شد و گاهی اوقات نیروهای عملیاتی مجبور بودند تا 10 ساعت در میان برف راهپیمایی کنند و برف در برخی از محورها آنچنان بود که نیروها تا سینه در برف فرو روند و همین امر منجر به کاهش توان آن‌ها می‌‌شد.

 

 

 هنگامی‌‌که نیروهای تیپ 57 به قصد شرکت در عملیات والفجر 9 عازم منطقه مریوان بودند، دشمن با یک عملیات مشترک زمینی و هوایی شاخ شمیران را به تصرف خود درآورد. لذا تیپ، پس از پیش‌روی نیروهای عراقی در منطقه شاخ شمیران مأموریت پیدا ‌‌کرد تا مقدمات لازم را برای اجرای یک عملیات تهاجمی‌‌و آفندی با هدف باز پس‌گیری مناطق از دست رفته شاخ را فراهم کند که در نتیجه دسته‌های مختلف اطلاعات وارد عمل شده و با نفوذ به مواضع دشمن، امکانات و استحکامات دشمن را شناسایی کردند.

 

بیش‌تر دسته‌ها مأموریت شناسایی خود را انجام دادند، که ناگهان دستور عزیمت نیروهای تیپ 57 حضرت ابوالفضل(ع) به منطقه حاج عمران از مناطق مرزی پیران‌شهر صادر شد.

 

                     valfadjr-9.jpg1

 

 

نتیجه عملیات

 

عملیات والفجر 9  منجر به تصرف ارتفاعات کچل برو، شیلان و ارتفاعات باباخلان گردید. اما متأسفانه نیروهای عراقی به علت حساسیت مناطق فوق پس از جمع‌آوری وسیع نیرو در تاریخ 64/12/9 شروع به بازپس‌گیری مناطق ذکر شده می‌‌نمودند و نیروهای لرستانی به علت نبودن جاده مناسب، توپ‌خانه‌ی قوی در عقبه، عدم امکان انجام عملیات هلی‌برد  نمی‌‌توانستند مقاومت کنند و عقب نشینی ‌کردند.

 

 

شرح عملیات

 

در جناح راست، پیشروی از محور هزارقله انجام پذیرفت و رزمندگان ضمن تصرف ارتفاعات «کوخ نم‌نم»، مأموریت‌ ایذایی خود را در شمال «موبرا» به انجام رسانید و سپس در خط پدافندی جدید استقرار یافتند. در جناح چپ و در محور ارتفاع «ناصر»، نیروهای عمل کننده در حالی که مسافتی دشوار و طولانی را طی کرده بودند، خیلی سریع به هدف رسیده و ضمن درگیری با نیروهای عراقی توانستند 00:40 بامداد پایگاه آنها در این محور را ساقط کنند. همچنین، در محور «کوهان» به دلیل وسعت کم منطقه و حضور ضعیف دشمن، اهداف موردنظر تا ساعت 04:30 تأمین گردید.

 

01285059114671497422

 

 

منطقه عملیاتی

 

منطقه عملیاتی والفجر 9 با دو جاده از دهانه شیلر و منطقه چومان به شهرهای مریوان و بانه متصل می‌شود. منطقه مزبور کوهستانی، صعب‌العبور و دارای زمستان سختی است وتوسط دو رودخانه «زاب صغیر» و «گوگه سور» به سه قسمت شمالی، میانی و جنوبی تقسیم شده است.

مهمترین شاخص این منطقه، شهر چوارتا است که تا سلیمانیه کمتر از 15 کیلومتر فاصله دارد. این شهر به همراه ارتفاع «سارسیر» از موقعیتی کلیدی برخوردار است؛ به طوری که از این نقطه می‌توان به سمت سلیمانیه، سید دکان، مائوت و ... مانور کرد.

 

 

 نتایج عملیات

 

مناطق آزاد شده چند پاسگاه مرزی بخشی از ارتفاعات کانا، شله کوران، تنگه سور، موبرا، ماخلان، کانی ماران، سرو ارتفاعات 1470 و 1489

 تجهیزات منهدم شده دشمن: یک فروند هواپیما، یک فروند هلی کوپتر، 20دستگاه تانک، 90دستگاه خودرو، 10 قبضه ضد هوایی، مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین

یگان‌های منهدم شده دشمن: 3 گردان از تیپ 504، یک تیپ، یک گردان کماندویی گردان 94 توپخانه، گردان 4 تانک تیپ 703

این عملیات نشان داد که در صورت گشودن جبهه همزمان علیه ارتش عراق، توان دشمن تجزیه می‌شود و قادر نخواهد بود در دو جبهه مجزا و به طور هم زمان به مقابله برخیزد.

 


انتهای پیام/

 
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • احمدی/بالاگریوه

    بعنوان یکی ز رزمندگان عملیات غرورآفرین والفجر9 از انعکاس این عملیات توسط عزیزان لرستان خبرصمیمانه قدردانی نموده و یاد شهدای گرانقدرآن عملیات را گرامی می داریم.

نظرات