لرستان خبر گزارش می دهد؛

روایت زخم های صنعت لرستان حکایت امروز و دیروز این دیار نیست تا رکود به ۷۵ درصد واحدهای تولیدی استان سلام کند، رکود و تعطیلی که سایه آن قطب صنعت استان را منجمد کرده است.

به گزارش لرستان خبر، حوزه صنعت و تولید به عنوان رکن اقتصاد ملی طی سالهای گذشته با چالشهای متعددی مواجه بوده، چالشهایی که هر کدام منجر به خسارات جدی به پیکره این بخش شده است.

 

صنعت به عنوان یکی از شاخص های توسعه در هر جامعه ای تلقی شده و به طور قطع صنعت بانشاط و پویا می تواند نقش موثر و انکارنشدنی در فراهم آورن شرایط توسعه یافتگی یک جامعه ایفا کند.

 

طی سالهای گذشته مشکلات متعدد از تحریم ها و نوسان نرخ ارز گرفته تا تورم و سودهای بالای بانکی در کنار اجرای ناقص هدفمندی یارانه ها بخش صنعت و تولید کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرد، مشکلاتی که منجر به از دست رفتن بخشی از اشتغال و تولید این بخش مهم اقتصادی شد.

 

توسعه صنعتی لرستان در هاله ای از ابهام

 

این در حالی است که صنعت لرستان طی دهه ها و سالهای گذشته با واگذاری های اشتباه به برخی افراد دچار مشکلاتی جدی شد و صدها کارگر بیکار را در دامن این استان به حال خود وا نهاد.

 

 

مدتها صنایع راکد و نیمه تعطیل لرستان به عنوان یکی از دغدغه های مهم در نزد دولتمردان و سایر مسئولان محسوب می شد به طوریکه اعتراض های مکرر و تجمع پی درپی کارگران این صنایع در مکان های مختلف موجب چالشی جدی در این استان شده بود.

 

 

طی سالهای گذشته کارخانه پارسیلون خرم آباد، کارخانه یخچالسازی، مجتمع کشت و صنعت لرستان و دیگر صنایع این استان با رکود و تعطیلی خود توسعه صنعتی لرستان را نیز در هاله ای از ابهام فرو برده بودند که البته برخی از آنها دست روی زانوی همت گذاشته و بار دیگر بلند شدند.

 

این در حالی است که دغدغه ها و مطالبات مردم در طول سفر های هیئت دولت به این استان و تصویب مصوباتی در زمینه تعیین تکلیف صنایع بحران دار این استان خود نشان از عمق نگرانی مردم لرستان از وضعیت حاکم بر صنعت استان داشت، مصوباتی که بسیاری از آنها تنها منجر به سنگین شدن بار بدهی برخی از این واحدها شد.

 

در این راستا طی یک سال گذشته اقدامات قابل توجهی از سوی مدیریت ارشد لرستان و همچنین دستگاههای متولی حوزه صنعت استان در دستور کار قرار گرفته شده و روزنه های امید را به روی زخم کهنه این دیار برای التیام باز کرده است؛ هرچند که دامنه مشکلات در نیمه شمالی استان از جمله بروجرد و دورود به عنوان قطب صنعت لرستان طی سالهای اخیر عمیق تر شده است.

 

وضعیت صنعت و معدن لرستان مناسب نیست

 

حسین سلاح ورزی رئیس اتاق بازرگانی خرم آباد به وضعیت واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه باید گفت که در استان لرستان وضعیت صنعت و معدن وضعیتی مناسب نیست.

 

 

وی با اشاره به افزایش مشارکت اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری لرستان در آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران گفت: واقعیت قضیه این است که ما در استان لرستان علیرغم  اینکه در بخشهایی مانند معدن دارای مزیت نسبی هستیم اما متاسفانه از این مزیتها استفاده نشده و خلق ارزش افزوده  و اشتغال در استان نتوانسته ایم داشته باشیم.

 

رئیس اتاق بازرگانی خرم آباد همچنین به وضعیت صنعت استان نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز نه تنها نتوانسته ایم شاهد ارتقا شاخص ها در این زمینه باشیم بلکه روند تعطیلی واحدههای صنعتی نیز بهبود پیدا نکرده است.

 

۱۵۰۰ میلیارد تومان واحد تولیدی راکد در لرستان وجود دارد

 

سلاح ورزی با بیان بخش صنعت استان لرستان وضعیت مناسبی ندارد گفت: در این راستا اقدامات مدیریت ارشد لرستان در رابطه با جذب و افزایش سرمایه گذاری و میزان مشارکت اقتصادی روشی بسیار موثر برای رفع مشکلات در این زمینه است.

 

وی گفت: ما امیدوار هستیم که همانطور که در بخش کشاورزی برنامه ها منجر به افزایش ارزش افزوده و تولید ناخالص شده در برنامه های استاندار نیز در حوزه صنعت و معدن نیز شاهد اتفاقات بهتری باشیم.

 

 

رئیس اتاق بازرگانی خرم آباد با بیان اینکه از مجموع هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی که پروانه بهره برداری برای آنها صادر شده حدود ۷۵ درصد آنها در حالت تعطیلی هستند گفت: هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان میزان سرمایه گذاری این واحدهای تعطیلی و راکد است.

 

کارگروهی که برای احیا واحدهای تولیدی لرستان آمد

 

سلاح ورزی با بیان اینکه ابتکار تشکیل کارگروه احیا واحدهای تولیدی استان از اقدامات قابل تقدیر مدیریت ارشد استان است گفت: به طور حتم این امر در میان مدت موجب احیا و بالفعل شدن این ظرفیتها خواهد شد.

 

وی همچنین به دلایل  تعطیلی واحدهای تولیدی استان را پایین بودن بهره وری، عدم مدیریت صحیح، عدم حمایت دستگاههای اجرایی، کمبود نقدینگی، تحریم ها، افزایش ناگهانی قیمت ارز، هدفمندی یارانه ها و ... عنوان کرد.

 

 

رئیس اتاق بارزرگانی خرم آباد به روند وضعیت واحدهای اقتصادی استان طی ۱۰ سال اخیر اشاره کرد و گفت: متاسفانه اگر بررسی و رتبه بندی کنیم شاخص های توسعه یافتگی صنعتی لرستان هیچ وقت از رتبه ۲۷ پایین تر نیامده و همیشه جزء سه تا چهار استان آخر بوده ایم.

 

۳۰ درصد واحدهای صنعتی لرستان نیمه فعال است

 

قدرت الله ولدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در رابطه با وضعیت واحدهای صنعتی لرستان  گفت: استان لرستان دارای هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد این واحدها فعال هستند عنوان کرد: ما بقی این واحدها تعطیل و راکد هستند.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: ۳۰ درصد واحدهای تولیدی لرستان نیز بین یک تا ۲۵ درصد ظرفیت خود فعال هستند.

 

ولدی با اشاره به میزان سرمایه گذاری واحدهای تعطیل و راکد استان لرستان گفت: در مجموع میزان سرمایه گذاری صورت گرفته برای واحدهای صنعتی تعطیل زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

 

۷۳ واحد تولیدی لرستان در تملک بانکها قرار دارد

 

وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر ۷۳ واحد تولیدی و صنعتی استان لرستان در تملک بانکها قرار دارد.

 

 

وی با اشاره به اقدامات در دستور کار برای احیا واحدهای صنعتی استان لرستان تصریح کرد: در سال ۹۳ بیشترین تسهیلات پرداخت شده کارگروه اشتغال استان به واحدهای اقتصادی استان مربوط به واحدهای صنعت و معدن لرستان بوده است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه ۸۸ درصد تسهیلات پرداخت شده از سوی این کارگروه به طرحهای بخش صنعت و معدن استان تعلق گرفته است گفت: ما بقی این تسهیلات به طرحهای سایر دستگاههای اجرایی استان مانند جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و ... بوده است.

 

تسهیلاتی که زخم کهنه لرستان را التیام می بخشد

 

ولدی با اشاره به اختصاص تسهیلات صندوق توسعه ملی به طرحهای صنعتی استان لرستان عنوان کرد: در این راستا افزایش تسهیلات پرداختی به طرحهای استان یکی از اقدامات صورت گرفته بوده است.

 

وی با بیان اینکه کل تسهیلات پرداخت شده صندوق توسعه به طرحهای صنعتی استان طی سالهای ۹۱ و ۹۲ حدود ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است گفت: این در حالیست که با پیگیری های صورت گرفته این میزان تسهیلات پرداختی به طرحهای استان در سال ۹۳ به بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان یادآور شد: با این اوصاف میزان تسهیلات پرداخت شده صندوق توسعه ملی به طرحهای صنعتی و اقتصادی استان طی سال ۹۳ نسبت به سالهای ۹۱ و ۹۲ بیش از ۱۷ برابر بوده است.

 

تدوین برنامه عملیاتی برای احیا واحدهای تعطیل شده لرستان

 

ولدی همچنین از تدوین برنامه عملیاتی افق ۱۴۰۴ استان در بخش صنعت استان طی امسال خبر داد و گفت: در قالب این برنامه عملیاتی برنامه های سال ۹۴ و همچنین ششم توسعه استان در این زمینه تهیه شده است.

 

 

وی با بیان اینکه این برنامه عملیاتی آماده شده و به زودی زیر چاپ خواهد رفت گفت: به زودی این برنامه عملیاتی حوزه صنعت استان با حضور مقامات عالی کشور رونمایی خواهد شد.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه تعیین تکلیف واحدهای راکد و تعطیل شده استان طی امسال در دستور کار ما قرار گرفته است گفت: ما امسال به دنبال تعیین تکلیف این واحدها به خصوص واحدهای در تملک بانکها هستیم.

 

ولدی با بیان اینکه در این راستا مدیریت ارشد لرستان بانکهای استان را موظف کرده که نسبت به تعیین تکلیف این واحدهای اقتصادی در تملک خود ظرف مدت چهار ماه اقدام کنند گفت: قرار بر این شده این واحدها یا از سوی هولدینگ های بانکها احیا شوند و یا اینکه زمینه واگذاری آنها به سرمایه گذاران دیگر فراهم شود.

 

کمیته عارضه یابی واحهای تولیدی لرستان راه اندازی شد

 

فرزداد محمدی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان نیز پیش از این از راه اندازی کمیته عارضه یابی واحدهای صنعتی لرستان خبر داده و گفته بود: هدف از اجرای این طرح بررسی وضعیت، مشکلات و عوامل تعطیلی واحدهای صنعتی غیر فعال، کمک به توسعه و ایجاد تغییرات لازم برای بهبود و فعال سازی و راه اندازی مجدد این واحدها بوده است.

 

وی ادامه داده بود: جلسات این کمیته با حضور کارشناسان مرتبط و با حضور صنعتگران تشکیل شده و موضوع تعطیلی و غیر فعال بودن واحد های صنعتی مورد یررسی قرار گرفته که عمدتاً در مرحله تخصیص زمین، نصب سوله، نصب ماشین آلات هستند.

 

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان با بیان اینکه مشکلات این واحدها شامل کمبود نقدینگی، ماشین آلات، گرانی مواد اولیه و فقدان بازار بوده است افزوده بود: در این راستا بر اساس نوع مشکل و با تعهد و تعیین زمان واحدهای نیازمند نقدینگی را از محل کمکهای فنی و اعتباری به بانکهای عامل معرفی شدند.

 

وی با بیان اینکه برخی از واحدهای صنعتی استان به بهره برداری رسیده و غیر فعال شده اند گفت:همچنین برخی نیز در حد تخصیص زمین، نصب سوله و نصب ماشین آلات راکد مانده اند.

 

به هر روی پیکر صنعت لرستان در هر گوشه ای با زخم های کهنه ای درگیر است، زخم هایی که درمان آنها نیازمند تدبیر و چاره اندیشی جدی بوده و هر روز تاخیر در مداوای این بیمار محتضر می تواند تبعات جبران ناپذیری در بخش اشتغال و تولید به دنبال داشته باشد.

 

اختصاص تسهیلات با نرخ سود پایین و مدت بازپرداخت بالا برای واحدهای صنعتی، رفع مشکلات ارائه وثیقه های واحدهای صنعتی، تعیین تکلیف بدهی های واحدهای تولیدی، اعمال شرایط بانکی خاص برای پرداخت تسهیلات به واحدهای مشکل دار، تامین سرمایه درگردش مورد نیاز، تامین زیرساختها در شهرک ها و نواحی صنعتی، پرداخت سهم تولید از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و ... از جمله راهکارهایی است که صنعتگران در راستای رفع مشکلات واحدهای صنعتی مطرح کرده اند که امید می رود مورد توجه مسئولان قرار گیرد. منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات