لرستان خبر گزارش می دهد؛

جاده باریک و کم عرض «ازنا - شازند» یکی از خطرناک‌ترین و مرگ بارترین جاده‌های لرستان بوده و در بیشتر ماه‌های سال شاهد تصادف‌های مرگ‌بار در این محور هستیم و عملیات چهار خطه شدن آن به کندی پیش می‌رود.

به گزارش لرستان خبر، جاده ازنا-شازند یکی از پرخطرترین جاده‌های کشور است که شهرستان 75 هزار نفری ازنا در استان لرستان را به شهرستان شازند در استان مرکزی وصل می‌کند.
 
 

این جاده که در بین مردم و رانندگان به جاده مرگ شهرت یافته در طول سال‌های گذشته همواره تیتر رسانه‌ها بوده و کمتر هفته یا ماهی بوده که شاهد تصادفات مرگ بار در آن نباشیم.

 

 

محور ازنا - اراک که 80 کیلومتر است در ابتدای امر برای ایجاد ارتباط محلی بین شهرستان‌های ازنا و شازند ایجاد شد اما بعدها هموار بودن جاده و کاهش زمان، انگیزه‌ای شد تا رانندگان خودرو های سنگین این مسیر را برای ادامه سفر خود انتخاب کنند.

 

 

اما در  سال‌های اخیر با افزایش حجم تردد در  محور ازنا – شازند شاهد تصادفات مکرری هستیم به طوریکه80 درصد تصادفات شهرستان در محور ازنا - شازند رخ می‌دهد و این مسیر به‌ یکی از حادثه‌خیزترین جاده‌های‌ استان لرستان تبدیل شده است.

 

 

با وجود اینکه سال 91 عملیات اجرایی چهار خطه شدن محور ازنا- شازند آغاز شد اما تاکنون این پروژه پیشرفت چندانی نداشته است و این جاده همچنان جولانگاه مرگ مسافران شده است.

 

 

 

35کیلومتر از چهار خطه ازنا به شازند در محدوده شهرستان ازنا

 

 

اسد عبدالهی فرماندار شهرستان ازنا  بابیان اینکه 35 کیلومتر از چهار خطه ازنا به شازند در محدوده شهرستان ازنا است، اظهار داشت: تاکنون حدود 20 کیلومتر از این محور آسفالت شده است.

 

 

وی با اشاره اینکه برخی از معارضان محلی مانع ادامه کار هستند، افزود: مشکل اصلی این پروژه کمبود اعتباراست و به عباراتی پیمانکار جهاد نصر هفت میلیارد تومان از اداره راه و شهرسازی طلب دارد.

 

 

فرماندار شهرستان ازنا در رابطه بااهمیت محور ازنا - اراک، عنوان کرد: تنها مسیر دسترسی مردم شهرستان ازنا به مرکز کشور است و از طرفی چون این جاده گردنه و سربالایی ندارد اکثر کامیون‌های جنوب که قصد سفر به مرکز کشور رادارند از این مسیر عبور می‌کنند.

 

 

 

نبود پلیس راه در محور ازنا شازند

 

 

وی بابیان اینکه این محور پلیس‌راه ندارد و از طریق گشت کنترل می‌شود، بیان کرد: چهار خطه کردن این محور در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد چراکه راه ارتباطی ازنا به استان مرکزی است اما در آینده با راه‌اندازی بزرگ‌راه خرم‌آباد –اراک این جاده کاربرد امروزی را ندارد.

 

 

سرهنگ مرتضی چغلوند رئیس پلیس‌راه لرستان  اظهار داشت: عملیات اجرایی چهار خطه ازنا شازند سال 91 آغاز و تاکنون فقط 17 کیلومتر از آن انجام‌شده که مابقی این پروژه پیشرفت چندانی نداشته است.

 

 

وی با اشاره به رخ‌به‌رخ بودن  اکثر تصادفات محور ازنا شازند، افزود: با توجه به تداخل خودروهای سنگین وسواری متأسفانه اغلب تصادفات این محور مرگبار است و همین رخ‌به‌رخ بودن تصادفات برای رانندگان استرس و اضطراب ایجاد می‌کند.

 

 

 

کم‌عرض بودن محور ازنا - شازند علت عمده تصادفات

 

 

رئیس پلیس‌راه لرستان کم‌عرض بودن این محور را یکی از عوامل تصادفات دانست و گفت: عرض کم جاده سبب می‌شود تا در هنگام رانندگی حوصله راننده سر برود و از کامیون‌ها سبقت بگیرند و از طرفی نبود شانه راه در این جاده سبب شده تا شاهد تصادفات رخ‌به‌رخ وحادثه آفرینی باشیم.

 

 

وی تصریح کرد: با توجه به صاف بودن محور ازنا شازند کامیون‌ها از گردنه زالیو به سمت اراک استفاده نمی‌کنند بنابراین همین صاف و هموار بودن راه برای رانندگان کامیون انگیزه ایجاد می‌کند تا از این مسیر بیشتر استفاده کنند.

 

 

چغلوند خاطرنشان کرد: این جاده میانبری به سمت اراک محسوب می‌شود بنابراین برای ایمنی آن بهترین راه  چهار خطه کردن این مسیر است که لازم است عملیات اجرایی آن تسریع شود.

 

 

وی بابیان اینکه جاده ازنا- شازند برای مردم شهرستان الیگودرز و ازنا راه دسترسی بسیار خوبی است و تردد آن‌ها کلاً از این محور انجام می‌شود، افزود: این جاده برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده و علی‌رغم حضور فعال پلیس در این محور همچنان شاهد تصادفات هستیم.

 

 

 

20درصد تصادفات مرگ بار منطقه در محور ازنا - شازند

 

 

رئیس پلیس‌راه لرستان عنوان کرد: باوجوداینکه در این جاده اعمال قانون انجام‌گرفته، حضور پلیس تأثیر چندانی نداشته و برخی از اوقات باوجوداینکه پلیس همان ساعت جریمه کرده تصادفاتی رخ‌داده  که این  خود کم‌عرض بودن این محور را نشان می‌دهد.

 

 

وی بابیان اینکه تداخل خودروهای سواری و کامیون  و رخ‌به‌رخ حرکت کردن آن‌ها سبب اضطراب شده است، بیان کرد: 20 درصد تصادفات منطقه الیگودرز و ازنا که اغلب تصادفاتی مرگباری بوده مربوط به این محور است.

 

 

چغلوند با اشاره به صاف بودن محور ازنا - شازند، خاطرنشان کرد: این جاده صخره و گردنه ندارد بنابراین چون نیاز به تونل ندارد هزینه زیادی ندارد و اگر دولت همت کند نسبت به خیلی از جاده‌های کشور خیلی زودتر اصلاح می‌شود.

 

 

وی تصریح کرد: با چهار خطه کردن این راه شاهد کاهش تصادفات این محور باشیم و مسافران با آرامش و امنیت خاطر از این مسیر عبور کنند.

 

 

 

 

آغاز عملیات اجرایی محور ازنا - شازند در سال 91

 

 

شهرام ملکی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بابیان اینکه اجرای عملیات احداث باند دوم محور ازنا شازند در سال 91 شروع شد، اظهار داشت: اجرای عملیات تعریض، راه شکافی، انجام ابنیه فنی و عملیات خاکی آن در 7.5 کیلومتر از مسیر تکمیل‌شده که در صورت وجود اعتبار لازم در سال 94 عملیات آسفالت این قطعه انجام می‌شود.

 

 

وی با اشاره به اینکه از شروع این پروژه تاکنون 280 میلیارد ریال ریال برای آن هزینه شده است، افزود: جهت تکمیل و بهره‌برداری این محور به اعتباری بیش از 540 میلیارد ریال نیاز است.

 

 

عدم تناسب اعتبارات مانعی برای عملیات اجرایی محور ازنا

 

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در رابطه با مشکلات اجرایی محور ازنا - شازند، تصریح کرد: مهم‌ترین عامل در روند اجرایی این پروژه محدودیت شدید اعتبارات پیش‌بینی‌شده است کمااینکه هزینه‌های بسیار بالای اجرای عملیات راه‌سازی و به عبارتی عدم تناسب اعتبارات سالیانه با نیازهای واقعی پروژه سبب شده تا ادامه کار با مشکل مواجه باشد.

 

 

 

وی بابیان اینکه اداره راه و شهرسازی لرستان علی‌رغم کافی نبودن اعتبارات پیگیری‌هایی برای رفع مشکلات آن انجام داده است، گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی احداث باند دوم تعریض محور ازنا شازند فعال و در دست اقدام است.

 

 

تصادف بر اثر افزایش بار ترافیکی محور ازنا - شازند

 

 

ملکی در رابطه با علت تصادفات این محور، اظهار داشت: عامل اصلی تصادفات محور ازنا شازند افزایش بار ترافیکی این محور به‌ویژه در سال‌های اخیر، ورود ناوگان حمل‌ونقل سنگین، تردد کامیون‌های حمل سوخت و سنگ‌های معدنی و از طرفی عرض کم و محدودیت ترافیکی این محور است.

 

 

وی افزود: عملیات راهداری به‌طور مستمر و سالیانه باهدف افزایش ضریب ایمنی و کاهش تصادفات جاده‌ای در مسیر ازنا شازند در حال انجام اقداماتی از قبیل نصب علائم ایمنی، شانه سازی و خط‌کشی در خط‌کشی است.

 

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان عنوان کرد: تکمیل پروژه احداث باند دوم جهت تخلیه بار ترافیکی و سهولت تردد موجود در این مسیر شریانی و پرتردد مهم‌ترین اقدام در جهت کاهش تصادفات این محور است.

 

 

 

 

 

زمان‌بندی چهارساله برای تکمیل محور ازنا - شازند

 

 

وی بیان کرد: در صورت تأمین اعتبار محور ازنا شازند در یک برنامه زمان‌بندی چهارساله تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

 

 

هوشنگ بازوند استاندار لرستان آبان ماه سال گذشته در حاشیه بازدید از جاده ازنا -شازند گفته بود: پروژه چهار بانده جاده ازنا - شازند به عنوان یک پروژه اولویت دار اجرایی در دستور کار است که با اختصاص اعتبار سرعت بیشتری پیدا می کند.

 

 

وی با اشاره به اینکه جاده ازنا- شازند یکی از پروژه های اصلی مدیریت استان است، افزود: با توجه به نیاز این طرح با جا به جایی اعتبار از سایر پروژه های استان تلاش می‌کنیم آن را با سرعت بیشتر به بهره‌برداری برسانیم.

 

 

بنابراین با توجه به لزوم کاهش تلفات انسانی در سوانح رانندگی و ‌قرار داشتن منطقه ویژه اقتصادی لرستان و گمرک در شهرستان ازنا تسریع در تکمیل این طرح که چند سال از شروع عملیات آن می‌گذرد ضرورت پیدا می‌کند تا مسئولان اقدامات جدی‌تری انجام دهند.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات