«پول کارگران سر از ویلاهای شمال درآورد»

کارگران سامان کاشی بروجرد ۷ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و همین امر سبب آغاز موج جدید اعتراض و تحصن این قشر شده است.

به گزارش لرستان خبر، ماه‌ها از مشکلات مالی سامان کاشی بروجرد به‌عنوان یکی از کارخانه‌های مهم صنعتی غرب کشور می‌گذرد و همچنان صدای اعتراض و دادخواهی کارگران این کارخانه در دریافت مطالبت به‌حق خود بلند است.

 

سال 94 در حالی آغاز شد که در ماه‌های آغازین این سال، شهرستان بروجرد برای نخستین بار شاهد حجم وسیع اعتراضات کارگران سامان کاشی مقابل فرمانداری این شهرستان بود که بابی جدید در فصل اعتراضات کارگری در این شهرستان گشوده شد.

 

با شدت گرفتن شکایات و اعتراضات، مسئولان شهر که خود را در ورطه ورشکستگی قریب‌الوقوع کارخانه سامان کاشی تنها و بی‌یاور می‌دیدند دست به دامان مسئولان استانی شده تا از رایزنی‌های خود با آن‌ها بتوانند مسائل و مشکلات مالی این کارخانه را حل‌وفصل نمایند.

 

در این رهگذر بود که برخی مسئولان شهرستانی پا را فراتر از جایگاه خود نهاده و با دادن وعده وعیدهای گاه و بی‌گاه به کارگرانی که تنها مطالبه آن‌ها دریافت حقوق چند ماه به تأخیر افتاده خود بود، سعی می‌کردند با تجویز مسکنی لحظه‌ای از فشار ناشی از اعتراضات کارگران کاسته و رسیدگی به این مشکلات را به زمانی دیگر موکول کنند.

 

DSC09501

وساطت مسئولان در اعتراضات راه به‌جایی نبرد

 

اما روند اعتراضات همچنان با قوت و پیگیری نمایندگان جامعه کارگری این کارخانه ادامه داشت تا این مسئله با وساطت امام‌جمعه این شهرستان رنگ و بویی مردمی به خود گرفت تا بار دیگر آتش گرگرفته این اعتراضات را با وساطت ائمه جمعه که ملجأ و پناهگاه کارگران در این اعتراضات بوده‌اند را به سردی متمایل کند.

مشاهده کارگرانی که هرروز دست از کار کشیده و در طلب حق خود اسکان در مقابل فرمانداری بروجرد را برگزیده بودند، صحنه‌ای بود که دل هر شهروندی را به درد آورده و در چاره‌جویی مسئولان لب به اعتراض گشوده که پس نتیجه پیگیری‌ها چه شده است که اینک سفره خالی پهن‌شده مقابل فرمانداری نیز نتوانسته است زنگ همدردی مسئولان با اوضاع وخیم کارگران را به صدا درآورد.

 

پرداخت تنها دو ماه از حقوق کارگران در خردادماه

 

روزها این‌گونه سپری شد تا بالاخره در اواسط خردادماه با پرداخت دو ماه از مطالبات چندماهه کارگران این کارخانه اعتراضات به خاموشی گرایید و مدیران کارخانه به دنبال اخذ تسهیلات 25 میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی توان خود را به کار بستند.

 

اما بدهی‌های سنگین مالی این کارخانه به بانک‌ها آن‌چنان زیاد شده بود که جایی برای تضمین و اعتبار در نزد بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات سنگین از سوی صندوق توسعه ملی به‌منظور رفع مشکلات مالی این کارخانه نگذاشته بود و تکلیف اخذ تسهیلات این کارخانه مشکل‌دار بار دیگر درروند بروکراسی‌های اداری معلق مانده و به فراموشی سپرده شد.

 

 

معوقات 7 ماهه کارگران

 

در روزهای اخیر شهرستان بروجرد برای چندمین بار پیاپی در سال جاری شاهد تجمعات اعتراض‌آمیز کارگران مقابل فرمانداری بروجرد بوده است تا بازهم حقوق معطل‌مانده خود را از مسئولان امر مطالبه کنند.

 

یکی از کارگران سامان کاشی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تشریح علل تحصن خود در مقابل فرمانداری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تنها دو ماه از مطالبات و حقوق کارگران سامان کاشی پرداخت‌شده است و همچنان 7 ماه از حقوق این کارگران که دو ماه آن مربوط به سال گذشته و 5 ماه مربوط به سال جاری است پرداخت‌نشده است.

 

محمد که اینک 18 سال سابقه کار در کارخانه سامان کاشی بروجرد را سپری می‌کند بیان کرد: نخستین حقوق کارگران در سال جاری در نیمه اردیبهشت‌ماه پس از اولین تحصن کارگران مقابل فرمانداری با وساطت مسئولان پرداخت شد و 20 روز پس‌ازآن با پیگیری کارگران این کارخانه حقوق دوم نیز پرداخت شد و سه ماه دیگر از مطالبات باقی ماند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: پس از دریافت این دو ماه حقوق کارگران با ازسرگیری فعالیت خود در کارخانه شاهد تولید و فروش محصولات بوده و در این میان مدیر کارخانه با امضاء قراردادی مبنی بر پرداخت بخشی از مطالبات کارگران تا تاریخ 10 مردادماه سال جاری موظف شد که تا این تاریخ مطالبات خود را به‌روز کند که این قرارداد به امضاء استاندار لرستان، مدیرکل تأمین اجتماعی و مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان و نیز نماینده بروجرد در مجلس و فرماندار این شهرستان رسید.

 

بدهی 13 میلیارد تومانی سامان کاشی به تأمین اجتماعی

 

کارگر سامان کاشی عنوان کرد: در این تعهدنامه همچنین مدیر کارخانه موظف شد تا تاریخ مذکور وضعیت کارگران در آستانه بازنشستگی را که تعداد آن‌ها 43 نفر بود را با پرداخت 4 درصد حق بیمه آن‌ها تعین تکلیف کرده تا حکم ترک کار این کارگران صادرشده تا آن‌ها بتوانند بازنشسته شوند.

 

وی با اشاره به عدم پرداخت حق بیمه کارگران این کارخانه بیان کرد: به گفته مسئولان کل مبلغ بدهی این کارخانه به تأمین اجتماعی 13 میلیارد تومان است و در این مدت مدیر کارخانه هیچ‌گونه حق بیمه‌ای برای کارگران به‌حساب تأمین اجتماعی واریز نکرده است بنابراین وی با پرداخت چند فقره چک به مبلغ 50 میلیون تومان رضایت تأمین اجتماعی را مبنی بر ارائه خدمات به کارگران این کارخانه جلب کرد.

 

کارگر سامان کاشی بروجرد و نماینده کارگران این کارخانه با اشاره به دلایل ازسرگیری تحصن مجدد کارگران گفت: پیش از سررسید موعد مقرر یعنی دهم مردادماه مدیر این کارخانه با تعطیل کردن بخشی از کارخانه ازجمله سالن غذاخوری عملاً به کارگران اعلام کرد که حتی با رسیدن موعد مقرر نیز توان پرداخت بدهی‌های خود را ندارد و نمی‌تواند از عهده تعهدات خود برآید.

 

 

وی اظهار داشت: این ناسازگاری‌های مدیر کارخانه زمینه مراجعت تعدادی از نمایندگان کارگران و پس‌ازآن مهندسین مشاور کارخانه را برای حضور در دفتر مرکزی کارخانه واقع در تهران و گفتگو و مذاکره با مدیر کارخانه را فراهم کرده اما این مذاکرات نیز راه به‌جایی نبرده و مدیر کارخانه همچنان بر ادعای خود مبنی بر عدم تمکن مالی در پرداخت مطالبات پافشاری کرد.

 

سررسید تعهدات و اجرایی نشدن وعده‌ها

 

کارگر سامان کاشی بروجرد با اشاره به تحصن 25 روزه کارگران از تاریخ سررسید وعده‌های مسئولان در کارخانه تاکنون گفت: از دهم مردادماه کارگران با حضور در کارخانه بدون اینکه اقدامی انجام دهند در سکوت کامل به رفت‌وآمد خود ادامه می‌دادند و این در حالی بود که تولید عملاً به دلیل نبود مواد اولیه به‌صورت عامدانه در این کارخانه متوقف‌شده بود.

 

وی خاطرنشان کرد: پس‌ازآنکه کارگران خود را در استیفای حقوق به‌حق خود تنها دیدند به‌ناچار بار دیگر با تحصن در مقابل فرمانداری بروجرد فریاد اعاده حقوق خود را سر دادند تا مسئولان این شهرستان مدیر کارخانه را به استانداری لرستان احضار کنند.

 

کارگر سامان کاشی از بی‌نتیجه بودن روند مذاکرات با مدیر کارخانه خبر داد و افزود: مدیر این کارخانه به‌هیچ‌عنوان زیر بار اجرای تعهدات خود نمی‌رود و تنها راه باقی‌مانده برای کارگران این کارخانه تنظیم شکایت از وی و پرداخت بیمه بیکاری از سوی مسئولان دولتی به کارگران است.

 

نماینده مردم بروجرد واشترینان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی در ساختار برخی کارخانه‌های این شهرستان خاطرنشان کرد: همین مشکلات است که امروز مانع پرداخت مطالبات کارگران آن‌ها شده است بنابراین ضرورت دارد راهکارهای عاجلی در راستای رفع این مشکلات اندیشیده شود.

 

 

واگذاری بخشی از سهام کارخانه سامان کاشی راهکار خروج از بحران

 

بهرام بیرانوند اعمال برخی تصمیم‌گیری مدیران را زمینه‌ساز بروز مشکلات دانست و افزود: این در حالی است که بی‌تفاوتی برخی مسئولان نسبت به رفع مشکلات واحدهای مشکل‌دار شهرستان بروجرد به بروز برخی مشکلات خانوادگی در میان کارگران این واحدها دامن زده است که تبعات سوئی در آینده به دنبال دارد.

 

وی بیان کرد: هم‌اینک برخی کارکنان دستگاه‌ها و یا کارخانه‌های مختلف چند ماهی است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند که این خود زمینه‌ساز وقوع مشکلات خانوادگی برای آن‌ها می‌شود.

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس با اشاره به پیشنهاد واگذاری بخشی از مالکیت کارخانه سامان کاشی بروجرد به‌منظور برطرف شدن مشکلات آن افزود: مدت‌ها است مطالبات معوقه کارگران سامان کاشی بروجرد پرداخت‌نشده و ضروری است مسئولان اجرایی با همکاری مدیرعامل این واحد تولیدی نسبت به پرداخت این معوقات همت گمارند.

 

عدم تعامل مدیر کارخانه در رفع مشکلات

 

بیرانوند با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در راستای رفع مشکلات سامان‌ کاشی، عنوان کرد: تاکنون این تلاش‌ها راه به‌جایی نبرده بنابراین برای رفع مشکلات اخیر علاوه بر همت مسئولان امر، مالک این کارخانه نیز باید هم سو با مدیران دستگاه‌های اجرایی تلاش کند.

DSC04448

وی با اشاره به تلاش مسئولان برای دریافت اعتبار لازم به‌منظور رفع مشکلات مالک کارخانه، خاطرنشان کرد: اگر صاحب کارخانه امروز بخشی از کارخانه خود را واگذار کرده و مطالبات دولت و کارکنان را پرداخت کند بهتر از این است که فردا در دادگاه همه کارخانه را از دست بدهد.

 

فرماندار ویژه بروجرد نیز در جدیدترین اظهارات خود در خصوص مشکلات سامان کاشی بروجرد گفت: کارگران سامان کاشی بروجرد به دلیل عدم همکاری و تعامل مدیر این کارخانه ماها است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

 

مسلم پور قاسمیان تصریح کرد: متأسفانه مدیر این کارخانه در جریان اعتراضات اخیر کارگران هر زمان که وعده‌ای داده است با بی‌اعتنایی نسبت به تحقق آن به وعده‌های خود عمل‌نکرده است.

 

فرسودگی خطوط تولید و ماشین‌آلات در سامان کاشی

 

وی بابیان اینکه بیش از 5 سال است که کارخانه سامان کاشی بروجرد به حال خود رهاشده است، افزود: فرسودگی خطوط تولید و ماشین‌آلات قدیمی این کارخانه توان گسترش

تولیدات از مجموعه کارگران را سلب کرده است و این مهم علت اصلی به تعطیلی کشیده شدن بخشی از این کارخانه است.

فرماندار بروجرد فرسودگی خطوط تولید را علت اصلی بی‌کیفیتی تولیدات این کارخانه دانست و افزود: متأسفانه در طول سال‌هایی که این کارخانه با مشکل جدی درروند تولید خود مواجه بوده است مدیر این مجموعه اقدامی در راستای رفع این مشکلات انجام نداده است بنابراین از توان کارگران این مجموعه نیز خارج است که بتوانند به کار و فعالیت خود در این کارخانه ادامه دهند.

 

پور قاسمیان با اشاره به معوق ماندن حقوق کارگران این کارخانه خاطرنشان کرد: تلاش‌های زیادی در راستای پرداخت معوقات این کارخانه تاکنون به کمک استاندار لرستان انجام‌شده است اما به دلیل همکاری نکردن مدیر این کارخانه این تلاش‌ها تاکنون راه به‌جایی نبرده است.

DSC09510

جلسه برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگران سامان کاشی

 

وی بابیان اینکه بیش از 5 ماه است کارگران این مجموعه تولیدی هیچ‌گونه حقوقی دریافت نکرده‌اند، اظهار داشت: متأسفانه تحمل مشکلات مالی در خانواده‌های این کارگران به‌گونه‌ای دشوار شده است که برخی از ساختار این خانواده‌ها را راز هم پاشیده است و آن‌ها را به طلاق و جدایی کشانده است.

 

فرماندار بروجرد با تصریح بر اینکه مدیر این کارخانه اراده‌ای برای رفع مشکلات واحد تولیدی خود ندارد، افزود: مدیر این کارخانه نه اعتقادی به رفع مشکلات دارد و نه در این راستا تاکنون همکاری با مجموعه‌های دولتی انجام داده است که بتواند کارخانه خود را احیا کند.

 

پور قاسمیان بابیان اینکه کارخانه سامان کاشی بروجرد یک واحد تولیدی در بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: مدیر این کارخانه به‌جای چاره‌اندیشی در برابر رفع مشکلات واحد خود، با تحریک کارگران آن‌ها را وادار به تجمع و اعتراض مقابل استانداری و فرمانداری بروجرد می‌کند.

 

وی به تشکیل جلساتی با استاندار لرستان و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اشاره کرد و گفت: استاندار تلاش می‌کند که بتواند با پرداخت بیمه بیکاری به کارگران این کارخانه یا واگذاری اداره بخش‌هایی از کارخانه به‌صورت گروهی به کارگران برگزیده بخشی از این مشکلات را برطرف کند. منبع: تسینم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات