لرستان خبر گزارش می‌دهد؛

بارش شدید باران در استان لرستان سبب کشته شدن خانواده 3 نفره در کوهدشت و وارد شدن بیش از 2 هزار میلیارد ریال خسارت به این شهرستان شده است.

به گزارش لرستان خبر، بارش شدید باران پاییزی در هفته گذشته دراستان لرستان علاوه بر خوشحالی مردم به‌ویژه کشاورزان سبب وارد شدن خسارات زیادی به بخش‌های از استان شد.

 

بارش روز گذشته باران در شهرستان کوهدشت خسارات میلیاردی به تأسیسات زیربنایی این شهرستان به‌ویژه در بخش روستایی وارد کرده و سبب جان باختن یک خانواده سه‌نفری در کوهدشت شد.

 

این بارش کم‌سابقه دراستان لرستان سبب شد در شهرستان کوهدشت به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر، زمین ظرفیت فروبردن تمام آب را نداشته و سبب جاری شدن سیل در شهرستان و به‌ویژه بخش‌های روستایی شود.

 

جاری شدن آب در رودخانه وسط شهرستان کوهدشت به حدی بود که آب از رودخانه بالاآمده و در شهر جاری شد و سبب کشته شدن خانواده سه‌نفری شود.

 

سیل جاری‌شده فقط در شهر کوهدشت نبوده بلکه میزان خسارات واردشده در بخش‌های روستایی بسیار بیش‌تر بوده به‌طوری‌که راه ارتباطی بیش از 65 روستا قطع‌شده و آب و برق 108 روستا نیز قطع‌شده است.

 

مدارس مناطق سیل‌زده کوهدشت فردا تعطیل است

 

گودرز کریمی فر، در مورد وضعیت مدارس در روستاهای سیل شده شهرستان کوهدشت اظهار داشت: سیل رخ‌داده در شهرستان کوهدشت به تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان خسارت وارد کرده که به‌طورقطع تعدادی از مدارس این مناطق دچار آسیب شده‌اند.

 

وی با اشاره به اعزام کارشناسان به مناطق سیل‌زده افزود: کارشناسان و تیم‌های آموزش‌وپرورش و دیگر سازمان به مناطق اعزام‌شده‌اند تا میزان خسارات واردشده و تعداد مدارس آسیب‌دیده را بررسی کنند که بعد از ارزیابی مشخص می‌شود.

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان با اشاره به دادن مجوز به مدیران آموزش‌وپرورش مناطق سیل‌زده برای تعطیلی مدارس در صورت لزوم بیان کرد: با توجه به قطع‌شده آب، برق، گاز و راه‌های ارتباطی روستاهای سیل‌زده در شهرستان کوهدشت به مدیران آموزش‌وپرورش این مناطق مجوز داده‌شده که تا برقراری امنیت کامل و رفع شدن مشکلات منطقه مدارس را تعطیل کنند.

 

وی با اشاره به تعطیلی مدارس مناطق سیل‌زده در روز شنبه تصریح کرد: با توجه به سیل رخ‌داده و وضعیت مدارس روستاها، حفظ جان دانش آموزان بسیار مهم است و به همین خاطر مدارس مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت که آسیب‌دیده و راه‌های ارتباطی قطع‌شده به‌احتمال‌زیاد فردا تعطیل است.

 

کریمی فر اظهار داشت: ادامه تعطیلی مدارس مناطق سیل‌زده در روزهای بعد نیز بستگی به برطرفشان مشکلات منطقه دارد و اگر امنیت کامل برای دانش آموزان برقرار باشد مدارس در روزهای بعد باز می‌شود ولی اگر مشکلات وجود داشته باشد مدارس تعطیل می‌شوند.

 

قطع شدن راه ارتباطی عشایر کوهدشت بر اثر سیلاب

 

حاجی مراد بیرانوند، در مورد خسارت واردشده به عشایر استان لرستان در اثر سیل رخ‌داده شده اظهار داشت: در شهرستان کوهدشت راه ارتباطی با عشایر به دلیل سیلاب قطع‌شده ولی در ارتباط تلفنی که بوده خسارت جانی اعلام‌نشده است.

 

وی با اشاره به وجود تلفات دامی در عشایر استان در اثر سیل رخ‌داده شده افزود: در محل جایگاه دام به‌احتمال‌زیاد خسارات دامی و تلفات دام داریم ولی آمار دقیق هنوز اعلام‌نشده و پیگیر هستیم.

 

مدیرکل امور عشایری لرستان با اشاره به میزان خسارت واردشده به عشایر در شهرستان پلدختر بیان کرد: در شهرستان پلدختر نیز بر اثر وقوع سیل تعداد کمی دام تلف شدند اما خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم.

 

خسارت 2 هزار میلیارد ریالی سیل در کوهدشت/ آب، برق و راه‌ ارتباطی روستاها همچنان قطع است

 

محمد کرمی، در مورد آخرین وضعیت مناطق حادثه‌دیده شهرستان کوهدشت در سیل روز گذشته اظهار داشت: متأسفانه سیل روز گذشته در شهرستان کوهدشت خسارات فراوانی ایجاد کرده و در بخش روستایی میزان این خسارات بیش‌تر است.

 

وی با اشاره به قطع بوده آب، برق و راه‌های ارتباطی روستاها افزود: راه ارتباطی 65 روستای شهرستان کوهدشت هنوز قطع بوده و برق و آب تعدادی از روستاها نیز قطع است که در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر این مشکلات را برطرف کنیم.

 

فرماندار شهرستان کوهدشت با شاره به برآورد تخمینی میزان خسارت سیل در شهرستان کوهدشت بیان کرد: در حال ارزیابی میزان خسارت واردشده هستیم که به‌احتمال‌زیاد بیش از 2 هزار میلیارد تومان سیل رخ‌داده شده به شهرستان کوهدشت خسارت وارد کرده است.

 

وی با اشاره به حضور یک بالگرد در مناطق حادثه‌دیده برای تسریع در امر کمک‌رسانی به مردم گفت: تمام امکانات استان برای امدادرسانی به مردم بسیج شده‌اند و کار کمک‌رسانی در جریان است.

 

کرمی با اشاره به ادامه بارندگی‌ها در قسمت‌هایی از این شهرستان تصریح کرد: در شهرستان کوهدشت بارندگی متوقف‌شده اما در بخش مرکزی و کوهدشت شمالی و برخی از روستاها بارندگی ادامه دارد.

 

آب روستاهای سیل‌زده لرستان تا ظهر امروز وصل می‌شود

 

علیرضا کاکاوند، در مورد آخرین وضعیت قطع آب روستاهای سیل‌زده کوهدشت اظهار داشت: بعد از قطع‌شده آب حدود 60 روستای شهرستان کوهدشت در اثر وقوع سیل که در روز گذشته رخ داد، تیم‌های آب و فاضلاب روستایی به منطقه اعزام‌ و در شبانه‌روز گذشته در حال تلاش برای وصل شدن آب این مناطق بودند.

 

وی افزود: در شب گذشته تیم‌های آب و فاضلاب با حضور در مناطق سیل‌زده در بین مردم آب‌معدنی توزیع کرده و همچنین تانکرهای آب‌رسانی به فعالیت پرداختند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به وصل شدن آب روستاهای سیل‌زده تا ساعاتی دیگر عنوان کرد: با تلاش‌های انجام‌شده آب روستاهای سیل شده تا ظهر امروز وصل می‌شود.

 

وی با اشاره به میزان خسارات واردشده به شبکه آب‌رسانی روستایی شهرستان کوهدشت گفت: تاکنون حدود 30 میلیارد ریال به شبکه آب‌رسانی روستایی شهرستان کوهدشت خسارات واردشده است.

 

لغو پروازهای فرودگاه خرم‌آباد به خاطر بارندگی نبود؛ برقراری پروازها از فردا

 

اسفندیار کیانی، در مورد وضعیت پروازهای فرودگاه خرم‌آباد اظهار داشت: لغو شدن پروازهای امروز فرودگاه خرم‌آباد ارتباطی با شرایط جوی نداشت و این لغو شدن به دلیل محدودیت‌هایی بود که در شرکت‌های هواپیمایی ایجادشده است.

 

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی به دلیل محدودیت‌های که در ناوگان خوددارند، در هر هفته تعدادی از پروازهای را لغو می‌کنند که لغو پروازهای امروز فرودگاه خرم‌آباد نیز به همین دلیل بود و از چند روز قبل اعلام‌شده بود.

 

مدیر فرودگاه خرم‌آباد مشکل ایجادشده در پرواز روز گذشته تهران-خرم‌آباد را شرایط جوی دانست و گفت: در روز گذشته پرواز تهران- خرم‌آباد که ساعت 10:43 از تهران به سمت خرم‌آباد پرواز کرد به علت نامساعد بودن شرایط آب‌وهوا در 10 مایلی فرودگاه خرم‌آباد، خلبان نتوانست برای فرود ارتفاع را کم کند و به تهران بازگشت.

 

وی عنوان کرد: پرواز آنتوف که روز گذشته از زاهدان به سمت خرم‌آباد پرواز کرده بود، نیز ساعت 13:15 وارد فرودگاه خرم‌آباد شد و سپس این فرودگاه را به مقصد تهران ترک کرد.

 

کیانی تصریح کرد: پروازهای فردا فرودگاه خرم‌آباد (پروازهای تهران و مشهد) برقرار است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی طبق روال هفته‌های گذشته انجام می‌شود.

 

اعزام بالگرد به مناطق سیل‌زده لرستان/ ورود 15 تیم عملیاتی به مناطق سیل‌زده کوهدشت

 

حسین رضا مرادی، اظهار داشت: از لحظات نخست وقوع سیل در شهرستان کوهدشت تیم‌های امدادی به منطقه اعزام شدند و تاکنون مشغول امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند.

 

وی با اشاره به اعزام بالگرد به مناطق خسارت‌دیده کوهدشت افزود: از صبح امروز برای سرعت در عملیات امدادی یک بالگرد نیز به منطقه کوهدشت اعزام‌شده تا توزیع غذا، آب و دیگر نیازهای مردم منطقه را انجام دهد.

 

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان لرستان گفت: توزیع کنسرو، نان، آب‌معدنی، حبوبات و دیگر اقلام موردنیاز در حال انجام است. شب گذشته نیز در روستاهای آسیب‌دیده اقلامی مانند پتو، موکت، چراغ و برنج و حبوبات از طریق دهیاران توزیع شد.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر حدود 15 تیم عملیاتی در منطقه هستند و ارزیابی ثانویه از مناطق سیل‌زده را انجام می‌دهند، هم‌زمان کارشناسانی نیز از طریق بالگرد در حال ارزیابی میزان خسارات به روستا و مناطق خسارات دیده هستند.

 

بارندگی در لرستان تا ظهر امروز ادامه دارد؛ خروج سامانه بارشی از عصر

 

رضا آریایی، با اشاره به میزان بارندگی‌ها در لرستان اظهار داشت: در روزهای گذشته میزان بارندگی در شهرهای مختلف استان لرستان بسیار خوب بوده به‌طوری‌که متأسفانه در برخی نقاط سیلاب جاری شد.

 

وی درباره میزان این بارندگی‌ها در شهرهای مختلف لرستان افزود: تا ساعت 8 صبح امروز در شهرستان نورآباد 108، الشتر 95، رومشگان 82، کوهدشت 75، بروجرد 57، پلدختر 55، خرم‌آباد 40، دورود 36، ازنا 33 و الیگودرز 22 میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم.

 

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با توجه به میانگین بارندگی دراستان بیان کرد: در مدت بارش اخیر میانگین بارش در سطح استان لرستان 61 میلی‌متر بوده و این بارندگی‌ها تا ظهر امروز به‌صورت رگباری در برخی از مناطق استان ادامه دارد.

 

آریایی گفت: از عصر امروز این سامانه هوایی از استان لرستان خارج می‌شود.

 

به گزارش لرستان خبر، در شبانه‌روز گذشته به دلیل بارش باران فراوان در برخی نقاط لرستان سیلاب جاری‌شده که همین امر سبب جان‌باخته یک خانواده 3 نفره در شهرستان کوهدشت شد.

 

سیلاب در شهرستان سلسله تلفات جانی نداشت

 

قدرت اله فلاح نژاد، اظهار داشت: در 48 ساعت آینده، 73 میلی‌متر بارندگی در شهرستان سلسله داشته‌ایم.

 

وی افزود: باوجود بارش‌ها رگباری، خسارت قابل‌توجهی به شهرستان سلسله وارد نشده، فقط بارندگی مزاحمت‌هایی برای عشایر کوچ رو ایجاد کرد که از طرف هلال‌احمر پتو و چادر در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

 

فرماندار سلسله بابیان اینکه بارندگی شدید شهرستان سلسله تلفات جانی در پی نداشت، عنوان کرد: سیلاب و طغیان رودخانه‌ها سبب ورود آب به منازل مسکونی یازده روستای شهرستان سلسله شد که با کمک‌های امدادی انجام‌شده، مشکلات مردم رفع شد.

 

وی بابیان اینکه هیچ مشکلی برای راه‌اندازی و شبکه‌های گاز، برق و آب روستاهای شهرستان سلسله ایجاد نشده است، بیان کرد: روان آب ایجادشده در سطح شهر، سبب تجمع گل‌ولای و رسوبات در جنوب شهر و ار