لرستان خبر گزارش می‌دهد؛

بارش شدید باران در استان لرستان سبب کشته شدن خانواده 3 نفره در کوهدشت و وارد شدن بیش از 2 هزار میلیارد ریال خسارت به این شهرستان شده است.

به گزارش لرستان خبر، بارش شدید باران پاییزی در هفته گذشته دراستان لرستان علاوه بر خوشحالی مردم به‌ویژه کشاورزان سبب وارد شدن خسارات زیادی به بخش‌های از استان شد.

 

بارش روز گذشته باران در شهرستان کوهدشت خسارات میلیاردی به تأسیسات زیربنایی این شهرستان به‌ویژه در بخش روستایی وارد کرده و سبب جان باختن یک خانواده سه‌نفری در کوهدشت شد.

 

این بارش کم‌سابقه دراستان لرستان سبب شد در شهرستان کوهدشت به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر، زمین ظرفیت فروبردن تمام آب را نداشته و سبب جاری شدن سیل در شهرستان و به‌ویژه بخش‌های روستایی شود.

 

جاری شدن آب در رودخانه وسط شهرستان کوهدشت به حدی بود که آب از رودخانه بالاآمده و در شهر جاری شد و سبب کشته شدن خانواده سه‌نفری شود.

 

سیل جاری‌شده فقط در شهر کوهدشت نبوده بلکه میزان خسارات واردشده در بخش‌های روستایی بسیار بیش‌تر بوده به‌طوری‌که راه ارتباطی بیش از 65 روستا قطع‌شده و آب و برق 108 روستا نیز قطع‌شده است.

 

مدارس مناطق سیل‌زده کوهدشت فردا تعطیل است

 

گودرز کریمی فر، در مورد وضعیت مدارس در روستاهای سیل شده شهرستان کوهدشت اظهار داشت: سیل رخ‌داده در شهرستان کوهدشت به تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان خسارت وارد کرده که به‌طورقطع تعدادی از مدارس این مناطق دچار آسیب شده‌اند.

 

وی با اشاره به اعزام کارشناسان به مناطق سیل‌زده افزود: کارشناسان و تیم‌های آموزش‌وپرورش و دیگر سازمان به مناطق اعزام‌شده‌اند تا میزان خسارات واردشده و تعداد مدارس آسیب‌دیده را بررسی کنند که بعد از ارزیابی مشخص می‌شود.

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان با اشاره به دادن مجوز به مدیران آموزش‌وپرورش مناطق سیل‌زده برای تعطیلی مدارس در صورت لزوم بیان کرد: با توجه به قطع‌شده آب، برق، گاز و راه‌های ارتباطی روستاهای سیل‌زده در شهرستان کوهدشت به مدیران آموزش‌وپرورش این مناطق مجوز داده‌شده که تا برقراری امنیت کامل و رفع شدن مشکلات منطقه مدارس را تعطیل کنند.

 

وی با اشاره به تعطیلی مدارس مناطق سیل‌زده در روز شنبه تصریح کرد: با توجه به سیل رخ‌داده و وضعیت مدارس روستاها، حفظ جان دانش آموزان بسیار مهم است و به همین خاطر مدارس مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت که آسیب‌دیده و راه‌های ارتباطی قطع‌شده به‌احتمال‌زیاد فردا تعطیل است.

 

کریمی فر اظهار داشت: ادامه تعطیلی مدارس مناطق سیل‌زده در روزهای بعد نیز بستگی به برطرفشان مشکلات منطقه دارد و اگر امنیت کامل برای دانش آموزان برقرار باشد مدارس در روزهای بعد باز می‌شود ولی اگر مشکلات وجود داشته باشد مدارس تعطیل می‌شوند.

 

قطع شدن راه ارتباطی عشایر کوهدشت بر اثر سیلاب

 

حاجی مراد بیرانوند، در مورد خسارت واردشده به عشایر استان لرستان در اثر سیل رخ‌داده شده اظهار داشت: در شهرستان کوهدشت راه ارتباطی با عشایر به دلیل سیلاب قطع‌شده ولی در ارتباط تلفنی که بوده خسارت جانی اعلام‌نشده است.

 

وی با اشاره به وجود تلفات دامی در عشایر استان در اثر سیل رخ‌داده شده افزود: در محل جایگاه دام به‌احتمال‌زیاد خسارات دامی و تلفات دام داریم ولی آمار دقیق هنوز اعلام‌نشده و پیگیر هستیم.

 

مدیرکل امور عشایری لرستان با اشاره به میزان خسارت واردشده به عشایر در شهرستان پلدختر بیان کرد: در شهرستان پلدختر نیز بر اثر وقوع سیل تعداد کمی دام تلف شدند اما خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم.

 

خسارت 2 هزار میلیارد ریالی سیل در کوهدشت/ آب، برق و راه‌ ارتباطی روستاها همچنان قطع است

 

محمد کرمی، در مورد آخرین وضعیت مناطق حادثه‌دیده شهرستان کوهدشت در سیل روز گذشته اظهار داشت: متأسفانه سیل روز گذشته در شهرستان کوهدشت خسارات فراوانی ایجاد کرده و در بخش روستایی میزان این خسارات بیش‌تر است.

 

وی با اشاره به قطع بوده آب، برق و راه‌های ارتباطی روستاها افزود: راه ارتباطی 65 روستای شهرستان کوهدشت هنوز قطع بوده و برق و آب تعدادی از روستاها نیز قطع است که در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر این مشکلات را برطرف کنیم.

 

فرماندار شهرستان کوهدشت با شاره به برآورد تخمینی میزان خسارت سیل در شهرستان کوهدشت بیان کرد: در حال ارزیابی میزان خسارت واردشده هستیم که به‌احتمال‌زیاد بیش از 2 هزار میلیارد تومان سیل رخ‌داده شده به شهرستان کوهدشت خسارت وارد کرده است.

 

وی با اشاره به حضور یک بالگرد در مناطق حادثه‌دیده برای تسریع در امر کمک‌رسانی به مردم گفت: تمام امکانات استان برای امدادرسانی به مردم بسیج شده‌اند و کار کمک‌رسانی در جریان است.

 

کرمی با اشاره به ادامه بارندگی‌ها در قسمت‌هایی از این شهرستان تصریح کرد: در شهرستان کوهدشت بارندگی متوقف‌شده اما در بخش مرکزی و کوهدشت شمالی و برخی از روستاها بارندگی ادامه دارد.

 

آب روستاهای سیل‌زده لرستان تا ظهر امروز وصل می‌شود

 

علیرضا کاکاوند، در مورد آخرین وضعیت قطع آب روستاهای سیل‌زده کوهدشت اظهار داشت: بعد از قطع‌شده آب حدود 60 روستای شهرستان کوهدشت در اثر وقوع سیل که در روز گذشته رخ داد، تیم‌های آب و فاضلاب روستایی به منطقه اعزام‌ و در شبانه‌روز گذشته در حال تلاش برای وصل شدن آب این مناطق بودند.

 

وی افزود: در شب گذشته تیم‌های آب و فاضلاب با حضور در مناطق سیل‌زده در بین مردم آب‌معدنی توزیع کرده و همچنین تانکرهای آب‌رسانی به فعالیت پرداختند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به وصل شدن آب روستاهای سیل‌زده تا ساعاتی دیگر عنوان کرد: با تلاش‌های انجام‌شده آب روستاهای سیل شده تا ظهر امروز وصل می‌شود.

 

وی با اشاره به میزان خسارات واردشده به شبکه آب‌رسانی روستایی شهرستان کوهدشت گفت: تاکنون حدود 30 میلیارد ریال به شبکه آب‌رسانی روستایی شهرستان کوهدشت خسارات واردشده است.

 

لغو پروازهای فرودگاه خرم‌آباد به خاطر بارندگی نبود؛ برقراری پروازها از فردا

 

اسفندیار کیانی، در مورد وضعیت پروازهای فرودگاه خرم‌آباد اظهار داشت: لغو شدن پروازهای امروز فرودگاه خرم‌آباد ارتباطی با شرایط جوی نداشت و این لغو شدن به دلیل محدودیت‌هایی بود که در شرکت‌های هواپیمایی ایجادشده است.

 

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی به دلیل محدودیت‌های که در ناوگان خوددارند، در هر هفته تعدادی از پروازهای را لغو می‌کنند که لغو پروازهای امروز فرودگاه خرم‌آباد نیز به همین دلیل بود و از چند روز قبل اعلام‌شده بود.

 

مدیر فرودگاه خرم‌آباد مشکل ایجادشده در پرواز روز گذشته تهران-خرم‌آباد را شرایط جوی دانست و گفت: در روز گذشته پرواز تهران- خرم‌آباد که ساعت 10:43 از تهران به سمت خرم‌آباد پرواز کرد به علت نامساعد بودن شرایط آب‌وهوا در 10 مایلی فرودگاه خرم‌آباد، خلبان نتوانست برای فرود ارتفاع را کم کند و به تهران بازگشت.

 

وی عنوان کرد: پرواز آنتوف که روز گذشته از زاهدان به سمت خرم‌آباد پرواز کرده بود، نیز ساعت 13:15 وارد فرودگاه خرم‌آباد شد و سپس این فرودگاه را به مقصد تهران ترک کرد.

 

کیانی تصریح کرد: پروازهای فردا فرودگاه خرم‌آباد (پروازهای تهران و مشهد) برقرار است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی طبق روال هفته‌های گذشته انجام می‌شود.

 

اعزام بالگرد به مناطق سیل‌زده لرستان/ ورود 15 تیم عملیاتی به مناطق سیل‌زده کوهدشت

 

حسین رضا مرادی، اظهار داشت: از لحظات نخست وقوع سیل در شهرستان کوهدشت تیم‌های امدادی به منطقه اعزام شدند و تاکنون مشغول امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند.

 

وی با اشاره به اعزام بالگرد به مناطق خسارت‌دیده کوهدشت افزود: از صبح امروز برای سرعت در عملیات امدادی یک بالگرد نیز به منطقه کوهدشت اعزام‌شده تا توزیع غذا، آب و دیگر نیازهای مردم منطقه را انجام دهد.

 

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان لرستان گفت: توزیع کنسرو، نان، آب‌معدنی، حبوبات و دیگر اقلام موردنیاز در حال انجام است. شب گذشته نیز در روستاهای آسیب‌دیده اقلامی مانند پتو، موکت، چراغ و برنج و حبوبات از طریق دهیاران توزیع شد.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر حدود 15 تیم عملیاتی در منطقه هستند و ارزیابی ثانویه از مناطق سیل‌زده را انجام می‌دهند، هم‌زمان کارشناسانی نیز از طریق بالگرد در حال ارزیابی میزان خسارات به روستا و مناطق خسارات دیده هستند.

 

بارندگی در لرستان تا ظهر امروز ادامه دارد؛ خروج سامانه بارشی از عصر

 

رضا آریایی، با اشاره به میزان بارندگی‌ها در لرستان اظهار داشت: در روزهای گذشته میزان بارندگی در شهرهای مختلف استان لرستان بسیار خوب بوده به‌طوری‌که متأسفانه در برخی نقاط سیلاب جاری شد.

 

وی درباره میزان این بارندگی‌ها در شهرهای مختلف لرستان افزود: تا ساعت 8 صبح امروز در شهرستان نورآباد 108، الشتر 95، رومشگان 82، کوهدشت 75، بروجرد 57، پلدختر 55، خرم‌آباد 40، دورود 36، ازنا 33 و الیگودرز 22 میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم.

 

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با توجه به میانگین بارندگی دراستان بیان کرد: در مدت بارش اخیر میانگین بارش در سطح استان لرستان 61 میلی‌متر بوده و این بارندگی‌ها تا ظهر امروز به‌صورت رگباری در برخی از مناطق استان ادامه دارد.

 

آریایی گفت: از عصر امروز این سامانه هوایی از استان لرستان خارج می‌شود.

 

به گزارش لرستان خبر، در شبانه‌روز گذشته به دلیل بارش باران فراوان در برخی نقاط لرستان سیلاب جاری‌شده که همین امر سبب جان‌باخته یک خانواده 3 نفره در شهرستان کوهدشت شد.

 

سیلاب در شهرستان سلسله تلفات جانی نداشت

 

قدرت اله فلاح نژاد، اظهار داشت: در 48 ساعت آینده، 73 میلی‌متر بارندگی در شهرستان سلسله داشته‌ایم.

 

وی افزود: باوجود بارش‌ها رگباری، خسارت قابل‌توجهی به شهرستان سلسله وارد نشده، فقط بارندگی مزاحمت‌هایی برای عشایر کوچ رو ایجاد کرد که از طرف هلال‌احمر پتو و چادر در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

 

فرماندار سلسله بابیان اینکه بارندگی شدید شهرستان سلسله تلفات جانی در پی نداشت، عنوان کرد: سیلاب و طغیان رودخانه‌ها سبب ورود آب به منازل مسکونی یازده روستای شهرستان سلسله شد که با کمک‌های امدادی انجام‌شده، مشکلات مردم رفع شد.

 

وی بابیان اینکه هیچ مشکلی برای راه‌اندازی و شبکه‌های گاز، برق و آب روستاهای شهرستان سلسله ایجاد نشده است، بیان کرد: روان آب ایجادشده در سطح شهر، سبب تجمع گل‌ولای و رسوبات در جنوب شهر و اراضی کشاورزی شد که در این مورد یک تخریب جزئی ایجاد شد ولی جای نگرانی وجود ندارد.

 

برآورد خسارات سیلاب لرستان تا روز یکشنبه توسط فرمانداران اعلام شود

 

رضا آریایی، بابیان اینکه سیلاب در شهرستان کوهدشت، جان 3 نفر را گرفت، اظهار داشت: در پی سیلاب در شهرستان کوهدشت ده‌ها کیلومتر راه روستایی و بین‌شهری، ده‌ها دهانه پل بزرگ و کوچک، تأسیسات زیربنایی، شبکه‌های انتقال برق و آب، معابر شهری و روستایی، اراضی کشاورزی و باغی دچار خسارت شد و صدها رأس دام از بین رفت.

 

وی افزود: فرمانداران و مدیران تا روز یکشنبه برآورد دقیق خسارت را به مدیریت بحران استان اعلام کنند.

 

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استان لرستان با اعلام اینکه بارش‌ها تا فردا ادامه دارد، عنوان کرد: میزان بارندگی تاکنون در شهرستان دلفان 90 میلی‌متر، رومشکان 84 میلی‌متر، سلسله 84 میلی‌متر، کوهدشت 73 میلی‌متر، بروجرد 52 میلی‌متر، پلدختر 42 میلی‌متر، خرم‌آباد 36 میلی‌متر، دورود 29 میلی‌متر، ازنا 26 میلی‌متر و الیگودرز 11 میلی‌متر بوده است.

 

جان‌باختگان سیلاب کوهدشت شناسایی شدند

 

به گزارش لرستان خبر، از ظهر روز سه‌شنبه، پنجم آبان ماه، در پی ورود یک سامانه بارشی که هواشناسی استان، از آن به بارش سیل‌آسا یادکرده بود، میزان بارندگی در برخی از شهرستان‌ها ازجمله کوهدشت از مرز 70 میلی‌متر گذشت و با درست از آب درآمدن هشدارهای هواشناسی و ستاد بحران، سیلاب بزرگی در شهرستان کوهدشت رخ داد.

 

سیلاب ناشی از بارندگی شدید سبب آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌های اصلی شد و در برخی از مناطق شهرستان کوهدشت ارتفاع آب‌گرفتگی سبب از کار افتادن خودروهای ورودی شد و خسارت‌هایی را به زیرساخت‌های عمرانی این شهرستان وارد کرد.

 

بر اثر طغیان رودخانه در مرکز شهر کوهدشت، سیلاب وارد منزل مسکونی یکی از خانواده‌های کوهدشتی شد و جان هر سه عضو این خانواده را که در زیرزمین یک واحد مسکونی سکونت داشتند، گرفت که اجساد این 3 جان‌باخته به نام‌های «علی‌ دوست‌محمدی»، «زینب محمدی» و «آدرینا محمدی» توسط آتش‌نشانی کوهدشت بیرون کشیده شد.

 

بر اساس آخرین اخبار، راه ارتباطی 65 روستای شهرستان کوهدشت مسدود شده، برق 58 روستا قطع و شبکه آب‌رسانی 50 روستا نیز دچار مشکل شده است.

 

حدود 3 میلیارد تومان به شبکه آب‌رسانی روستایی کوهدشت خسارت وارد شد

 

علیرضا کاکاوند، اظهار داشت: در پی سیلاب اخیر در شهرستان کوهدشت، به شبکه آب‌رسانی روستاهای این شهرستان خسارت واردشده و در حال حاضر آب 60 روستای کوهدشت قطع‌شده است.

 

وی بابیان اینکه قطعی آب در این روستاها بیشتر به دلیل قطعی برق است، افزود: چون شبکه آب‌رسانی بیشتر این روستاها به‌وسیله پمپاژ انجام می‌شود در پی قطع شدن برق، آب نیز قطع‌شده است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان خسارت به شبکه آب‌رسانی روستایی شهرستان کوهدشت را حدود 3 میلیارد تومان اعلام و عنوان کرد: در برخی روستاها اکیپ‌های شرکت آب و فاضلاب روستایی ورود کرده‌اند ولی در اکثر روستاها به دلیل مسدود بودن راه‌های ارتباطی، اقدامی انجام‌نشده است.

 

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌ها و تانکرهای آب‌رسانی آماده خدمت‌رسانی هستند، بیان کرد: بر اساس قولی که اداره راه و شهرسازی استان داده راه‌های ارتباطی تا ظهر فردا باز می‌شود که در این صورت شرکت آب و فاضلاب اقدامات لازم جهت رفع قطعی آب را انجام می‌دهد.

 

اعزام 100 نیروی عملیاتی به مناطق سیل‌زده کوهدشت

 

حسین رضا مرادی، اظهار داشت: در پی وقوع سیلاب در کوهدشت جمعیت هلال‌احمر استان لرستان 10 تیم عملیاتی ارزیابی به این شهرستان اعزام کرد.

 

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال‌احمر حدود 100 نیروی عملیاتی به شهرستان کوهدشت اعزام‌ کرده است، افزود: از 20 روستای حادثه‌دیده این شهرستان ارزیابی به عمل آمد.

 

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان لرستان عنوان کرد: 80 خانوار سیل‌زده شهرستان کوهدشت نیازمند اقلام زیست‌محیطی و امدادی هستند که با همکاری فرمانداری، بخشداری و دهیاری این شهرستان این اقلام در اختیار این خانوارها قرار می‌گیرد.

 

وی بیان کرد: متأسفانه صبح امروز به علت شرایط نامناسب جوی امداد هوایی جمعیت هلال‌احمر استان نتوانست به منطقه اعزام شود و وسط راه به مرکز استان بازگشت.

 

مرادی گفت: خانوارهای سیل‌زده شهرستان کوهدشت در حال حاضر نیاز به اسکان نداشته‌اند زیرا توسط همسایگان و یا بستگان مشکل اسکان آن‌ها برطرف شده است اما اگر کسی برای اسکان مراجعه کند جمعیت هلال‌احمر با هماهنگی فرمانداری کوهدشت آمادگی پشتیبانی دارد.

 

وی در رابطه با تعداد آسیب دیدگان سیلاب شهرستان کوهدشت، اظهار داشت: متأسفانه سه نفر از مردم این شهرستان در پی وقوع سیلاب جان خود را از دست دادند.

 

شبکه آب‌رسانی و برق 108 روستای کوهدشت در اثر سیلاب قطع شد

 

هوشنگ بازوند شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در پی بارش 80 میلی‌متری در شهرستان کوهدشت، خسارت‌هایی به این شهرستان واردشده است.

 

وی با اشاره به آب‌گرفتگی معابر شهرستان کوهدشت، افزود: یک خانواده 3 نفره کوهدشتی که در زیرزمین یک ساختمان مسکونی سکونت داشتند، در اثر سیل و ورود آب به منزلشان، جان باختند که این ضایعه را به خانواده جان‌باختگان و هم‌وطنان تسلیت عرض می‌کنیم.

 

استاندار لرستان بابیان اینکه ارتباط 65 روستا با بخش‌های مربوطه قطع‌شده است، عنوان کرد: در زمان حاضر برق 58 روستا قطع‌شده و شبکه آب‌رسانی 50 روستای شهرستان کوهدشت دچار مشکل شده است.

 

وی بیان کرد: ستاد حوادث ساعتی پیش در شهرستان کوهدشت تشکیل شد و تصمیماتی برای ساماندهی وضعیت موجود گرفته شد که در اسرع وقت، این تصمیمات اجرایی می‌شوند.

 

سیلاب راه ارتباطی 65 روستای لرستان را تخریب کرد

 

رضا آریایی اظهار داشت: در پی بارش شدید باران و وقوع سیلاب در شهرستان کوهدشت هم‌اکنون راه ارتباطی 65 روستا به‌طور کامل تخریب‌شده است.

 

وی با اشاره به اینکه وقوع سیلاب در این شهرستان شبکه آب شرب 50 روستا را قطع کرده است، افزود: این سیل به شبکه برق 58 روستا نیز آسیب‌زده است.

 

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استان لرستان عنوان کرد: برای ساماندهی وضعیت شهرستان کوهدشت کلیه مدیران دستگاه‌های اجرایی ضمن حضور در این شهرستان در حال پیگیری و رفع مشکلات به وجود آمده هستند.

 

وی با اشاره به اینکه همه امکانات و تجهیزات برای ساماندهی وضعیت بحران در این شهرستان به کار گرفته‌شده است، بیان کرد: در پی وقوع سیلاب در این شهرستان، جلسه شورای مدیریت بحران استان به ریاست استاندار لرستان در کوهدشت تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

به گزارش لرستان خبر، در پی بارش 75 میلی‌متری در شهرستان کوهدشت، 3 نفر جان خود را از دست دادند و این بارش‌ها خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های عمرانی این شهرستان وارد کرد.

 

اعزام نیروهای امدادی هلال‌احمر به مناطق سیل‌زده لرستان

 

به گزارش لرستان خبر، به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر استان لرستان، حسین رضا مرادی اظهار داشت: با توجه بارندگی‌های شب گذشته و امروز دراستان لرستان مناطقی از شهرستان‌های سلسله و کوهدشت دچار آب‌گرفتگی و سیلاب شدید شده‌اند که بر اساس این وضعیت جمعیت هلال‌احمر استان لرستان به حالت آماده‌باش کامل درآمده و از صبح امروز با تمام نیروهای عملیاتی در مناطق سیل‌زده در حال کمک‌رسانی به مردم گرفتار در سیل است.

 

وی افزود: جمعیت هلال‌احمر شهرستان سلسله از ساعات اولیه بامداد امروز با تجهیزات پمپ آب و لجن کش در حال امدادرسانی به مردم سیل‌زده است و دو اکیپ کامل با تجهیزات نیز از شهرستان خرم‌آباد جهت کمک به اعزام‌شده‌اند.

 

مدیرکل جمعیت هلال‌احمر لرستان عنوان کرد: مواد غذایی و خوراکی شامل نان، خرما، بیسکویت و کنسرو جات در بین مردم منطقه توسط امدادگران جمعیت هلال‌احمر توزیع می‌شود امدادرسانی همچنان ادامه دارد.

 

وی بیان کرد: با توجه به بارندگی شدید در شهرستان کوهدشت از روز گذشته تاکنون بخش‌های گراب و طرحان این شهرستان به‌طور کامل در محاصره سیل قرارگرفته‌اند.

 

مرادی تصریح کرد: جمعیت هلال‌احمر شهرستان کوهدشت از شب گذشته با اعزام اکیپ‌های مجهز به پمپ آب و لجن کش در حال امدادرسانی به مردم این منطقه هستند و پنج اکیپ کامل با تجهیزات از مرکز استان به کوهدشت اعزام‌شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای مناطق سیل‌زده، مسدود شدن راه‌های ارتباطی و بارش شدید باران، کار امدادرسانی مشکل شده است، امدادگران جمعیت هلال‌احمر در حال حاضر مشغول توزیع مواد غذایی بین مردم، اسکان آنان و نجات گرفتار شدگان در سیل هستند.

 

مدیرکل جمعیت هلال‌احمر لرستان گفت: با توجه گستردگی مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت، یک فروند چرخبال جمعیت هلال‌احمر استان لرستان در هوای بارانی شدید جهت شناسایی مناطق سیل‌زده وامداد رسانی عازم شهرستان کوهدشت شد که به دلیل بارندگی شدید و رعدوبرق از وسط مسیر مجدداً به خرم‌آباد بازگشت.

 

وی اظهار داشت: از تمامی هم‌وطنان ساکن در مناطق سیل‌زده خواهشمندیم خود و احشام خود را به مناطق بلندتر هدایت نموده و در صورت نیاز به کمک حتماً با تلفن رایگان 112 تماس حاصل نمایند.

 

سیلاب در لرستان جان 3 نفر را گرفت

 

رضا آریایی اظهار داشت: مشکل سیلاب در شهرستان کوهدشت و دوره چگنی وجود دارد ولی در حال حاضر آمار دقیقی از خسارت واردشده در دست نیست.

 

وی بابیان اینکه سیلاب در شهرستان کوهدشت جان 3 نفر را گرفت، افزود: بارش شدید باران به زیرساخت‌های عمرانی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

 

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه لرستان عنوان کرد: میزان بارش باران در شهرستان کوهدشت 75 میلی‌متر بوده که همه امکانات و تجهیزات برای ساماندهی وضعیت بحران در این شهرستان به کار گرفته‌شده است.

 

آریایی بابیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی استان، در چهار روز گذشته هشدار وقوع سیلاب اطلاع‌رسانی شد، تصریح کرد: باوجوداین میزان بارندگی زمین قابلیت جذب آن را نداشته و بارندگی به شکل روان آب و سیلاب جاری‌شده است.

 

وی گفت: بارندگی‌ها نه‌تنها دراستان لرستان بلکه دراستان‌های هم‌جوار نیز سبب وقوع سیلاب شده است.

 

به گزارش لرستان خبر، سامانه پربارشی از روز سه‌شنبه وارد استان لرستان شد که بر اساس اعلام هواشناسی استان لرستان بارش‌ها با بیش از 70 میلی‌متر پیش‌بینی شد که بین 50 تا 100 میلی‌متر در سطح استان متغیر است.

 

در حال حاضر بارش‌ها در تمامی شهرستان‌های استان ادامه دارد که بیشترین بارندگی‌ها تاکنون در شهرستان کوهدشت، دلفان و سلسله بوده است.

 

این بارش‌های شدید سبب جاری شدن سیلاب در سطح شهرستان کوهدشت و بخش تشکن دوره چگنی شده که خسارات فراوانی را در بخش‌های مختلف عمرانی، مسکونی، معابر شهری و روستایی به همراه داشته است.

 

سیل در لرستان؛ بارندگی‌های شدید به زیرساخت‌های عمرانی خسارت زد

 

سید محمدناصر هاشمی، بابیان اینکه با ورود سامانه بارشی در لرستان بارندگی‌ها تا روز جمعه ادامه دارد، اظهار داشت: بارندگی‌های استان تا عصر امروز در شهرستان دلفان 84 میلی‌متر، سلسله 73 میلی‌متر، کوهدشت 73 میلی‌متر، رومشکان 70 میلی‌متر، بروجرد 40 میلی‌متر، پلدختر 39 میلی‌متر، خرم‌آباد 30 میلی‌متر، دورود 12 میلی‌متر و الیگودرز دو میلی‌متر بوده است.

 

وی افزود: بارش شدید باران سبب جاری شدن سیلاب در سطح شهرستان کوهدشت و بخش تشکن دوره چگنی شده که خسارات فراوانی را در بخش‌های مختلف عمرانی، مسکونی، معابر شهری و روستایی به همراه داشته است.

 

مدیرکل هواشناسی لرستان عنوان کرد: بسیج امکانات امدادی با حضور مدیران دستگاه‌های امدادی در حال انجام است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات