مهر زندگی؛

"مهر زندگی" مهرخانه، مجالی است برای طرح موضوعات روانشناسی و مهارتی مرتبط با حوزه زنان و خانواده. این بخش در نظر دارد نکات آموزشی و کاربردی در زمینه تربیت فرزند، مهارت‌های ارتباطی با همسر، نحوه تعامل با خانواده همسران، روابط زناشویی و... را در اختیار شما مخاطبان برای زندگی بهتر قرار دهد.

به گزارش لرستان خبر، راحله فلاح نوشت:

ارگاسم یا همان رسیدن به اوج‌لذت‌جنسی، سومین مرحله از چرخه پاسخ جنسی انسان است؛ یعنی بعد از این‌که فرد، میل و انگیزه جنسی را تجربه کرد، وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند بیشترین لذت از رابطه جنسی را در او ایجاد کند. احتمالاً شما هم در مورد کسانی که به این مرحله نمی‌رسند، مطالبی را خوانده‌اید و شاید هم خودتان جزو این افراد باشید. اگر این‌طور است، حتماً با احساسات بدی که بعد از ناکامی در ارگاسم به‌وجود می‌آیند هم آشنایی دارید. در این یادداشت درباره پیامدهای روانی نرسیدن به ارگاسم صحبت می‌کنیم و راه‌کارهایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند در کاهش این احساسات منفی به شما کمک کنند. 

چرا بعضی‌ها به ارگاسم نمی‌رسند؟
پاسخ جنسی همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، شامل چهار مرحله است. بنابراین به جز مرحله‌ آخر که مرحله‌ بازگشت به آرامش است، در هر کدام از سه مرحله اول، ممکن است اختلالاتی به‌وجود بیاید. به عبارت ‌دیگر ممکن ‌است فردی در میل جنسی با مشکل مواجه بشود، فردی در انگیزه جنسی و شخصی دیگر هم در ارگاسم. ازآ‌ن‌جاکه موضوع ما ارگاسم است، ابتدا دلایل نرسیدن یک فرد به این مرحله را بررسی می‌کنیم. به‌طورکلی، انسان‌ها به چند دلیل به ارگاسم نمی‌رسند: 
1.    دوست‌نداشتن بدن: شاید به نظرتان عجیب بیاید، ولی تحقیقات نشان داده‌اند کسانی که از بدنشان راضی نیستند، کمتر می‌توانند به ارگاسم برسند. 
2.    وسواس گناه: دسته دوم کسانی هستند که به‌طورکلی رابطه جنسی را رفتاری گناه‌آلود می‌دانند. این افراد دو گروه هستند: گروه اول، کسانی که این گناه‌آلودگی را احساس می‌کنند و از آن صحبت می‌کنند و گروه دوم کسانی که این مسأله به صورت ناخودآگاه در آ‌ن‌ها وجود دارد. 
3.    یک خاطره تلخ: کسانی‌که در گذشته مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند، علاوه بر مشکلات روانی و عاطفی دیگری که تجربه می‌کنند، در رابطه جنسی و از جمله در ارگاسم هم با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. 
4.    خرده‌حساب داشتن با همسر: بدون شک یکی از دلایل مهم در نرسیدن به ارگاسم، رضایت‌بخش‌نبودن رابطه با همسر است. به خصوص زن‌هایی که با شوهرانشان رابطه عاطفی مناسبی ندارند، بیشتر در این زمینه با مشکل مواجه می‌شوند. 
5.    دررفتن کنترل بر اوضاع: یک گروه از کسانی‌که در ارگاسم مشکل دارند، افرادی هستند که فکر می‌کنند واردشدن در رابطه و پیش‌روی در آن، باعث می‌شود آن‌ها کنترل‌شان بر بدن و دلبستگی‌شان را از دست بدهند. به همین دلیل همیشه در طی رابطه‌ جنسی شکلی از ترس با آن‌ها همراه است که برای مثال باعث می‌شود نتوانند به ارگاسم برسند.
6.    هورمون‌ها و داروها: نرسیدن به ارگاسم، به یک دلیل دیگر هم می‌تواند اتفاق بیفتد و آن به‌هم‌خوردن تعادل برخی هورمون‌های بدن به خصوص کم‌بودن هورمون تستوسترون است. گروه مشخصی از داروها هم هستند که رسیدن به ارگاسم را با مشکل مواجه می‌کنند. برای مثال برخی از داروهای ضدافسردگی، جزو این گروه هستند. 
نرسیدن به ارگاسم، چه حسی دارد؟ 
گذشته از این‌که افراد چه دلایلی برای نرسیدن به ارگاسم داشته ‌باشند، هیچ‌یک از آن‌ها دوست ندارند که از این لذت عمیق محروم بمانند. شاید بتوان گفت که نرسیدن به ارگاسم فقط به خاطر موانعی که سر راه لذت‌بردن از رابطه ایجاد می‌کند، ناخوشایند نیست، بلکه احساسات بدی هم که بعد از این ناکامی در فرد به‌وجود می‌آیند، در نامطلوب‌بودن این حالت مؤثر هستند. در ادامه چند مورد از این احساسات گفته می‌شوند: 
1.    احساس ناراحتی: وقتی ارگاسم اتفاق می‌افتد، فرد در مرحله بعدی که همان بازگشت به آرامش است، یک‌جور احساس آرمیدگی بدنی و ذهنی، و احساس خوشی می‌کند. برعکس، وقتی ارگاسم اتفاق نمی‌افتد، مرحله بازگشت بیشتر طول می‌کشد؛ آن‌هم در شرایطی که بدن و ذهن فرد همچنان دارند برای بازگشت به آرامش دست‌وپا می‌زنند.
2.    احساس ناکامی و غم: فردی‌که به ارگاسم نمی‌رسد، احساس می‌کند که در تکمیل‌کردن و به سرانجام رساندن رابطه‌اش شکست خورده‌ است. در نتیجه این احساس ناتوانی و ناکامی، به‌تدریج سروکله غم هم پیدا می‌شود. 
3.    احساس خشم: به مشکل برخوردن ارگاسم، بعضی‌ها را حسابی از دست خودشان عصبانی می‌کند. 
4.    احساس شرم: بعضی از افرادی که در ارگاسم مشکل دارند، احساس می‌کنند که از روی همسرشان شرمنده‌اند؛ چراکه علی‌رغم تلاش‌ها و تشریک مساعی او نتوانسته‌اند رابطه را به سرانجام برسانند. 
5.    احساس گناه: وقتی ارگاسم اتفاق نمی‌افتد، عزت نفس بعضی‌ها به شدت افت می‌کند و در نتیجه پیش خودشان فکر می‌کنند که حتماً یک جای کارشان می‌لنگد.
با این احساسات بد چه کنیم؟
همان‌طور که گفتیم، نرسیدن به ارگاسم برای خیلی‌ها به معنای یک‌جور شکست است و همان‌طور که می‌دانیم بعد از هر شکستی، تجربه‌کردن یک‌سری احساسات بد کاملاً طبیعی است، اما این مسأله وقتی غیرطبیعی و مشکل‌ساز می‌شود که این احساسات بد به جنبه‌های دیگری از زندگی هم سرایت کنند و یا جرأت فرد را برای واردشدن دوباره به رابطه جنسی بگیرند. برای این‌که این پیامدها اتفاق نیفتند، لازم است که فکری به حال احساسات بدی که بعد از نرسیدن به ارگاسم در ما به‌وجود می‌آیند، بکنیم. در این زمینه امتحان‌کردن چند راه‌کار را به شما توصیه می‌کنیم: 
1.    فکر تنها بودن را از سرتان بیرون کنید. بر طبق تحقیقات، حدود نیمی از زنان در رسیدن به ارگاسم با مشکل مواجه هستند. مردان زیادی هم هستند که به دلیل انزال زودرس به ارگاسم نمی‌رسند. درصد کمتری از مردان هم به خاطر تأخیر در انزال به ارگاسم نمی‌رسند. با این حساب، شما نه اولین کسی هستید که با مشکل در ارگاسم مواجه هستید و نه آخرین نفر.
2.    رابطه‌تان را با بدن‌تان تقویت کنید. قبلاً گفتیم که یکی از دلایل نرسیدن به ارگاسم، نداشتن تصویر خوب از بدن خود است. حالا این نکته را هم اضافه می‌کنیم که نرسیدن به ارگاسم هم می‌تواند باعث بشود که نگاه شما به بدن‌تان منفی بشود و در نتیجه به‌تدریج در یک دور باطل گرفتار شوید که خلاص‌شدن از آن سخت خواهدبود. 
3.    عزت‌نفس‌تان را تقویت کنید. ریشه بسیاری از احساسات بدی که بعد از نرسیدن به ارگاسم در شما ایجاد می‌شوند، در کاهش عزت‌نفس است. وقتی که به ارگاسم نمی‌رسید، احساس می‌کنید به‌قدرکافی از توانمندی‌های زنانه و یا مردانه برخوردار نیستید. در نتیجه احساس‌تان نسبت به خودتان منفی می‌شود و احساس بی‌‌ارزشی می‌کنید. 
4.    مشکل را با همسرتان در میان بگذارید. مشکل‌تان در رسیدن به ارگاسم را با همسرتان مطرح کنید. یادتان باشد که همسرتان مهم‌ترین کسی است که می‌تواند در حل این مشکل به شما کمک کند. پس مشکل‌تان را از او مخفی نکنید و هرگز سعی نکنید که با تظاهرکردن به ارگاسم، مشکل را لاپوشانی کنید.
5.    احساساتتان را با همسرتان درمیان بگذارید. به همسرتان بگویید که این مشکل چقدر شما را ناراحت، غمگین و یا شرمنده می‌کند و یا چقدر به خاطر این مسأله احساس خشم و گناه می‌کنید.
منبع: مهر خانه

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات