انتقاد وزارت بهداشت از ارشاد و صدا و سیما

تصاویر سیگار کشیدن بازیگران و چهره ها در فیلم ها و سریالهای مشهور بازتاب نه چندان خوشایندی را در جامعه در پی خواهد داشت و مخاطبان و طرفداران این بازیگران را به سمت مصرف سیگار تشویق میکند.

به گزارش لرستان خبر، شاید در دهه های 40 و 50 دیدن صحنه هایی که بازیگر نقش اول فیلم سیگارش را آتش بزند و با ژستی خاص پکهایی عمیق بزند چندان برای مخاطب غیر عادی نبود چراکه اغلب اهالی فرهنگ و سینما هم سیگاری گوشه لب داشتند اما هم اکنون در دهه 90 و درست در شرایطی که همه کم و بیش از مضرات این ماده دخانی آگاهی دارند تصاویر سیگار کشیدن بازیگران و چهره ها در فیلم ها و سریالهای مشهور بازتاب نه چندان خوشایندی را در جامعه در پی خواهد داشت و مخاطبان و طرفداران این بازیگران را به سمت مصرف سیگار تشویق میکند.

 
سریال شهرزاد اگرچه یکی از موفق ترین سریالهایی است که طی سالهای اخیر ساخته شده اما این صحنه های سیگار کشیدن چهره های این سریال آنقدر زیاد بود که به شکلی آزار دهنده مصرف این ماده دخانی را ترویج می کرد. محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه نمایش مصرف مواد دخانی در فیلم‌های سینمایی بررسی انجام داد که نتیجه آن نشان داد در سه دهه گذشته نمایش مصرف سیگار و قلیان افزایش یافته است.بنا به تاکید وی در هر دهه 100 فیلم برتر سینمایی بررسی شد و در مجموع 300 فیلم مورد ارزیابی قرار گرفت که در آنها زمان استفاده از سیگار، جنسیت، نقش اول مثبت و منفی مصرف‌کننده بررسی شد. در این تحقیق دهه دوم نسبت به اول مصرف سیگار در مردان 2 برابر و در زنان 4 برابر افزایش یافته بود.
 
زنان و مردان سیگاری بر پرده نقره ای
زنان و مردان سیگاری در فیلمها دیگر به تصویری عادی تبدیل شده است. به گفته معاون اجتماعی وزیر بهداشت بررسی فیلم‌های سینمایی در دهه سوم نسبت به دهه اول نشان داد که مصرف سیگار در مردان 4 برابر و در زنان 10 برابر شده بنابر این وضعیت دهه چهارم نشان می‌دهد که وضع بدتر خواهد شد.
ایازی گفت: اکنون کمتر فیلمی تولید شده که در آن سیگار استفاده نشده باشد و این موضوع باید در زمان صدور پروانه برای تولید فیلم‌ها کنترل شود که البته قول داده شده رعایت‌های لازم انجام شود.
وی افزود: نامه‌ای برای وزیر فرهنگ و ارشاد و صدا و سیما در این زمینه فرستاده شده چرا که عدم مصرف سیگار اصلاً در فیلم‌های سینمایی رعایت نمی‌شود اما در سریال‌ها اینگونه نیست و نباید جوانان و بینندگان به مصرف ترغیب شوند.
 
مبارزه با تبلیغ دخانیات برای مبازره با دخانیات
به گفته عباس نخعی مدیرکل دفتر ستاد مبارزه با قاچاق کشورنیز اگر قرار است اقدام به کاهش مصرف مواد دخانی شود باید این نوع تبلیغات به سمت صفر برود و به دکه فروش‌ها و خرده‌فروش‌ها توجه ویژه شود اما بدون ساماندهی این بخش کنترل مصرف امکانپذیر نیست. روستاها و شهرهای پرخطر باید شناسایی شوند و این برنامه‌های کنترلی باید از این مناطق آغاز شوند چون میزان مصرف قاچاق مشخص نیست تا بتوانیم آن را کنترل کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه بسیاری از برندهای سیگار قاچاق می‌شوند، گفت: ترانزیت بیش از 28 برند از این تعداد برند از کشور ممنوع خواهد شد. اما نفوذ از طریق ترفندهای شرکت‌ها وجود دارد که گرایش به سمت برخی برندها کاهش تولید را ایجاد کرده است. و باید این‌ها مورد مطالعه قرار گیرند.
 
سهم صدا و سیما در افزایش مصرف دخانیات
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم ضمن ابراز نگرانی از عرضه مواد دخانی در دکه‌های مطبوعاتی گفت: طی سه دهه میزان مصرف مواد دخانی در فیلم‌ها و سریال‌ها 10 برابر و در زنان تا 20 برابر افزایش یافته است. همچنین استفاده از سیگار توسط نقش اول فیلم‌ها نیز 9.5 برابر شده و نگرانی‌های بیشتری را در پی دارد.
به باور وزیر بهداشت نیز اعتیاد و مصرف قلیان و سیگار مصیبت مهم خانواده‌های ایرانی است. وی در عین حال از حضور کم‌رنگ سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقاد کرد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه ما در زمینه اقداماتی که انجام می‌دهیم، آمار ارائه می‌کنیم ولی روز به روز فرزندان ما بیشتر معتاد می‌شوند، گفت: در کشور چندین ستاد ایجاد کرده‌ایم، اما امروز در چه شرایطی قرار داریم؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیما باید در قله این برنامه‌ها باشند.
 
وی با تاکید بر اینکه بحث قلیان مصیبت مضاعف خانواده‌های ایرانی است، ادامه داد: چرا صداوسیما این مصیبت را نشان نمی‌د‌هد. 80 درصد مواد افزودنی به توتون قلیان‌ها که روز به روز جوانان و نوجوانان از آن بیشتر استقبال می‌کنند، سرطان‌زا است. بنزن موجود در این قلیان‌ها نیز طی سه سال باعث ایجاد سرطان می‌شود. آب قلیان هم هیچ تاثیری در سم‌زدایی ندارد و عوارض آن متوجه مصرف‌کننده و اطرافیان او خواهد شد. هر وعده قلیان به اندازه 5 تا 10 پاکت مصرف سیگار ضرر دارد.
 
با تمام این حرفها همچنان نقش اولهای فیلمهای دهه 90 مانند سینمای دهه 30 و 40 سیگار در دست در دوربین نگاه می کنند و به سیگارشان پکهای عمیق می زنند.


منبع: تهران پرس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات