لرستان خبر گزارش می دهد

طی چند روز اخیر ۳ قلاده شیر در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد متولد شد که تاکنون ۲ تا از توله‌ها تلف شده است.

به گزارش لرستان خبر، ماجرای تلف شدن حیوانات در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد طی سالهای اخیر همواره خبرساز بوده و تکرار مرگ حیوانات در این باغ‌وحش هرچند وقت یک‌بار تیتر رسانه‌های استان می‌شود به‌طوری که  قبل از تلف شدن توله‌شیرها، مرگ گوزن زرد ایرانی در این باغ‌وحش رقم خورد.

فرامرز عزیزی مدیر باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباداظهار داشت: طی چند روز اخیر سه قلاده شیر در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد متولد شد که یکی از توله‌ها تلف شد و دوتای دیگر در باغ‌وحش نگهداری می‌شد که امروز یکی دیگر از توله‌ها تلف شد.

وی با بیان اینکه تلف شدن اولین توله‌ به‌دلیل عدم توانایی شیر دادن مادر و ضعیف بودن توله بوده است، افزود: به‌دلیل اینکه زایمان اول مادر بود و نمی‌توانست توله‌ها را شیر دهد بر اساس نظر دامپزشک مجبور شدیم دو توله‌ دیگر را خارج و به آنها شیرخشک بدهیم.

مدیر باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد با ابراز اینکه چون مادر توله‌ها شیر نداشت نظر دامپزشک بر این بود که توله‌ها شیرخشک بخورند، عنوان کرد: هزینه هر قوطی شیرخشکی که برای توله‌ها تهیه‌شده 130 هزار تومان است که هرچند ساعت یک‌بار به توله‌ها شیرخشک داده می‌شد.

وی اضافه کرد: توله‌ها اسهال خونی داشتند و علت مرگ توله‎ای که امروز تلف شده التهاب روده بوده است؛ در حال حاضر تنها یک توله شیر ماده از مجموع سه توله شیر متولد شده باقی مانده است.

عزیزی با اشاره به اینکه نژاد شیرهای باغ‌وحش خرم‌آباد آفریقایی است خاطرنشان کرد: تا روز پانزدهم خرداد 9 شیر بالغ در باغ‌وحش خرم‌آباد نگهداری می‌شد و دو توله دیگر نیز اضافه شد که درمجموع 11 شیر در باغ‌وحش کاسیت وجود داشت.

وی گفت: با موافقت محیط زیست و مدیرکل دامپزشکی استان روز شنبه سه تا از شیرهای باغ‌وحش به‌دلیل کمبود فضای نگهداری به خوزستان واگذار شد.

مدیر باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد اظهار داشت: شیرهای نر و ماده در باغ‌وحش جداسازی شده است، در حال حاضر سه شیر نر، سه شیر بالغ ماده و دو توله در باغ‌وحش خرم‌آباد نگهداری می‌شود.

وی افزود: ممکن است دو تا از شیرهای دیگر باغ‌وحش باردار باشند و چون به‌‌شدت وحشی هستند نمی‌توانیم وارد قفس شویم و شیرها را معاینه کنیم و چون احتمال بارداری وجود دارد نمی‌توانیم شیرها را بی‌هوش کنیم چراکه اگر یک درصد احتمال بارداری وجود داشته باشد و بیهوش شوند ممکن است توله‌ها تلف شوند.

عزیزی در راستای تعیین تکلیف باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد عنوان کرد: جلسه‌ای با استانداری برگزار شد و بنا بود بخش خصوصی از طریق شهرداری ورود کند و باغ‌وحش را تحویل بگیرد که تاکنون اقدامی انجام نشده، بنابراین تا روزی که بخش خصوصی یا بخش دولتی دیگر ورود می‌کند با نهایت توان در باغ‌وحش کار می‌کنیم.
منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات