اظهارات متناقض مسئولان ادامه دارد

«۱۱ هزار زوج لرستانی در نوبت دریافت وام ازدواج هستند» موضوعی که توسط مسئولان بانکی استان رسانه‌ای شده است؛ هرچند مدیرکل ورزش و جوانان مشکلات در این زمینه را همچنان قبول ندارد.

به گزارش لرستان خبر، روند پرداخت تسهیلات ازدواج توسط برخی بانک‌های لرستان انتقادات بی‌شمار زوج‌های جوان را به دنبال داشته است به‌طوری‌که برخی از بانک‌های عامل استان از اعتبارات اختصاص داده‌شده برای ازدواج درصد بسیار پایینی را پرداخت کرده‌اند.

سنگ‌اندازی بانک‌ها برای امر خیر ازدواج در لرستان

این در حالی است که بسیاری از زوج‌های جوان در ابتدای زندگی مشترک خود برای تأمین هزینه‌های مربوط به ازدواج روی تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند و حال با روند کنونی پرداخت تسهیلات بلاتکلیف مانده‌اند.

این مشکل در کنار دیگر مشکلات مالی پیش روی جوانان برای تشکیل زندگی مشترک منجر به گلایه‌های بسیاری از سوی زوج‌های جوان شده است به‌طوری‌که اگر عدم پرداخت تسهیلات ازدواج را در ردیف دیگر موانع پیش روی ازدواج آسان قرار دهیم بیراه نگفته‌ایم.

تسهیل شرایط ازدواج در وضعیتی که کارشناسان امر از روند کنونی ازدواج و طلاق در کشور ابراز نگرانی می‌کنند موضوعی است که باید در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد و بی‌توجهی به این امر به‌طورقطع بر روند ازدواج جوانان بی‌تأثیر نخواهد بود.

این در حالی است که همواره بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان سنگ‌اندازی‌هایی می‌کنند تا شعار «ازدواج آسان» اندر خم باجه‌های بانک‌ها باقی بماند، موضوعی که بارها توسط جوانان لرستانی به مسئولان گوشزد شده است.

سخن قابل‌تأمل مدیرکل ورزش و جوانان: متقاضی دریافت تسهیلات نداریم!

اما در این میان سخنان علی یاور عزیز پور مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در مورد عملکرد بانک‌های استان درزمینهٔ پرداخت تسهیلات ازدواج در استان در نوع خود قابل‌تأمل است به‌طوری‌که وی مدعی شد: ما در بعضی از بانک‌ها باوجوداینکه تسهیلات لازم اختصاص پیداکرده بود متقاضی برای دریافت نداشتیم.

عزیز پور بابیان اینکه بانک مسکن استان سال گذشته متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج نداشت، گفت: بخشی از اعتبار این حوزه باقی‌مانده و در سال گذشته در بحث اعطای تسهیلات ازدواج نه‌تنها مشکلی نداشتیم بلکه در این زمینه نیز ما متقاضی نداشتیم.

وی در ادامه سخنان خود بابیان اینکه سامانه تسهیلات ازدواج به‌گونه‌ای بوده که همه به آن دسترسی دارند، گفت: بعضی بانک‌ها بسیار فراتر از تعهد خود تسهیلات پرداخت کردند و بعضی نیز مشکلاتی در بحث تضمین‌ها داشتند و انتظار داشتند که زوج‌های جوان دو نفر ضامن کارمند داشته باشند.

زوج‌های جوان تا سال آینده ازدواج نکنند!

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان بابیان اینکه ممکن است تعداد محدودی از زوج‌های جوان وجود داشته که با این موانع مواجه شده باشند، گفت: بااین‌وجود امیدواریم با افزایش تسهیلات ازدواج، در سال آینده هم اعتباراتی که به استان داده می‌شود افزایش یابد و هم متقاضیان باعلاقه مندی بیشتر اقدام به دریافت این تسهیلات کنند.

عزیزپور همچنین خواستار تسهیل کردن مسیر دریافت تسهیلات ازدواج از سوی مدیران بانک‌ها شد.

وی در پاسخ به این سؤال که بعضی از بانک‌ها همکاری لازم را در بحث پرداخت تسهیلات ازدواج نداشته‌اند به‌طوری‌که به گفته مدیر بانک ملی استان حدود ۱۱ هزار نفر در نوبت دریافت این تسهیلات در استان هستند، گفت: در این زمینه منکر نمی‌شوم که بعضی بانک‌ها همکاری ندارند اما سامانه ثبت‌نام تسهیلات ازدواج به‌گونه‌ای بوده که در مقاطعی از سال امکان ثبت‌نام در آن وجود دارد و زوجین برای دریافت این تسهیلات به سمت بانک‌ها در این قالب سوق داده می‌شوند.

 مدیر کل ورزش و جوانان لرستان بیان داشت: ممکن است بعضی از بانکها حسب اشتباه محاسباتی منابع لازم برای پرداخت نداشته باشند ولی به طور عمده این گونه نیست که زوج ها در نوبت دریافت تسهیلات باشند.

اگر مشکلی باشد پیگیری می کنیم

عزیزپور به سخنان مدیر بانک ملی استان در رابطه به پشت نوبتی زوج های جوان استان برای دریافت این تسهیلات اشاره کرد و گفت: شاید این موضوع به این دلیل بوده که تسهیلات ازدواج از پنج میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته و بانکها برای پرداخت آن مقاومت کرده باشند.

وی بیان داشت: همچنین احتمال دارد گروهی برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند ولی دیگر برای دریافت آن به بانکها مراجعه نکرده اند.

مدیر کل ورزش و جوانان لرستان تاکید کرد: با این وجود اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد ما آن را در ستاد ساماندهی جوانان پیگیری خواهیم کرد.

مدیر شعب بانک ملی لرستان: ۱۱ هزار زوج در نوبت دریافت وام ازدواج هستند

این سخنان در حالی مطرح می شود که مدیر عامل شعب بانک ملی لرستان در تاریخ ۲۵ ام اردیبهشت ماه امسال از انتظار بیش از ۱۱ هزار زوج لرستانی برای دریافت وام ازواج خبر داده بود.

بیژن مقدم که در جمع خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت: ۱۱ هزار و ۷۹۴ زوج لرستانی برای دریافت تسهیلات ازدواج در بانکهای مختلف لرستان ثبت نام کرده اند.

وی با بیان اینکه از این تعداد تنها ۸۴۶ زوج این تسهیلات را دریافت کرده اند، گفت: این در حالیست که مابقی این زوج های لرستانی پشت نوبت دریافت این تسهیلات مانده اند.

مدیر عامل بانک ملی لرستان مجموع تسهیلات پرداخت شده در حوزه ازدواج را ۲۵ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان عنوان کرد.

مقدم با بیان اینکه بانک ملی ۵۰۷ فقره از مجموع تسهیلات این حوزه را پرداخت کرده است، گفت: در مجموع بانک ملی به تنهایی بیش از ۶۰ درصد تسهیلات ازدواج را در استان پرداخت کرده است.


منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات