گفتگو با خادم حرم امام رضا(ع)

مردم استان لرستان باجان و دل و با تک‌تک سلول‌هایشان پرچم حرم مطهر رضوی را زیارت کردند و من به حس و حال این مردم غبطه می‌خورم چراکه حرکت‌های آن‌ها قابل وصف نیست.

به گزارش لرستان خبر، کاروان زیر سایه خورشید در نهمین سال حضور معنوی خود در استان لرستان آرام‌آرام به ایستگاه آخر می‌رسد تا دل‌های بی‌قرار حضرت علی ابن موسی‌الرضا (ع) را بی‌قرارتر کند.

با حضور کاروان خورشید هشتم به استان فرصت را مغتنم شمرده تا با حسین بیژنی اول یکی از خدام حرم مطهر رضوی که سال‌ها افتخار خادمی امام رضا (ع) را دارد لحظاتی به گفت‌وگو بنشینیم که شرح آن این‌گونه آمده است

چند سال است که افتخار خادمی حرم مطهر حضرت علی ابن موسی‌الرضا (ع) را دارید؟

 17 سال است که خدمتگزار زائران آقا علی ابن موسی‌الرضا (ع) هستیم و این افتخار نصیب من شده که در خدمت زائران و مجاوران امام رضا (ع) باشم.

چطور شد که شما خادم حرم رضوی شدید؟

ما خادمان اعتقادمان این است که آقا علی ابن موسی‌الرضا (ع) خودشان باید ما را برای خادمی بطلبند.

سرهنگ بازنشسته سپاه هستم، پس از بازنشستگی برای خادمی حرم امام رضا (ع) بیش از شش سال پشت سر هم و هر دو ماه یک‌بار خدمت تولیت آستان قدس رضوی نامه نوشتم اما همیشه پایین نامه‌ها نوشته می‌شد که فعلاً میسر نیست.

پس از گذشت شش سال و نیم نامه‌نگاری هنوز توفیق خادمی امام رضا(ع) را نداشتم و پس از چند روز به خادمی که در تالار آینه بود گفتم برای خادمی بارها نامه نوشتم و این بار می‌دانم با عنایت امام رضا(ع) خادم حرم رضوی می‌شوم که بعد از 15 روز آستان قدس به من زنگ زدند و گفتند خادمی حرم مطهر علی ابن موسی‌الرضا (ع) نصیبم شده است.

اولین بار که لباس خادمی امام رضا (ع) را بر تن کردید چه احساسی داشتید؟

یک حس غریبی است که تمام خدام حرم امام رضا (ع) به این حس رسیده‌اند، من واقعاً در پوست خود نمی‌گنجیدم و احساس می‌کردم که یک مسئولیت سنگینی روی دوش من گذاشته‌شده‌ که با کمک امام (ع) می‌توانم آن را انجام دهم.

وقتی لباس خادمی را بر تن کردم واقعاً حضور آقا امام رضا (ع) را حس می‌کردم، اکنون نیز همین‌طور است و پس از گذشت 17 سال یک‌ذره از این احساس کم نشده است باید گفت پوشیدن لباس خادمی وصف‌ناپذیر است و نمی‌توانم بگویم چه احساسی است فقط می‌توانم بگویم احساس خاصی است که تا کسی نپوشد آن احساس به او دست نمی‌دهد.

شما در کدام قسمت حرم مشغول خدمت هستید؟

 من دربان حرم مطهر امام رضا (ع) هستم؛ در حرم به نیت امام هشتم هشت کشیک داریم که من نیز به‌صورت چرخشی یک روز کشیک هستم.

 مهم‌ترین دغدغه خاطر یک خادم در حرم مطهر علی ابن موسی‌الرضا (ع) چه می‌تواند باشد؟

بیژنی اول: دغدغه خاطر همه خادمان این است که به زائران بهترین سرویس و بهترین موقعیت مکانی را بدهند تا زیارت کامل را داشته باشند برای مثال ما خانواده‌های مشهدی و به‌ویژه خانواده‌های خادمان مسر نیستیم که ضریح امام رضا (ع) را بگیریم چون زائری که دو هزار کیلومتر راه بلند می‌شود و به حرم می‌آید، اینجا دلش می‌خواهد که دستش به ضریح مطهر برسد.

ما اینجا کنار حضرت هستیم و بوی عطر آقا علی ابن موسی‌الرضا (ع) را استشمام و هر موقع اراده کنیم از آب سقاخانه حضرت استفاده می‌کنیم به همین خاطر باید بگذاریم زائران بیایند در بهترین موقعیت زمانی و مکانی یک زیارت دل‌چسب انجام دهند و راضی از حرم برگردند.

خدمت به ائمه اطهار چه تأثیری بر زندگی شخصی شما داشته است؟

تمام خادمان وقتی وارد حرم می‌شوند و لباس خادمی امام را می‌پوشند برکت مادی و معنوی عجیبی در زندگی‌شان به وجود می‌آید و باید گفت روزی که ما کشیک هستیم آن روز اصلاً جوش هیچ کار دنیوی را نمی‌زنیم.

 

9 سال است که جشن‌های دهه کرامت بدین شکل در دهه کرامت برگزار می‌شود و من اولین بار است که در کاروان زیر سایه خورشید حضور دارم.

این برنامه 31 استان ایران و 11 کشور را پوشش قرار می‌دهد و حتی خادمانی از حرم رضوی به کشور آمریکا می‌روند اما در ایران به خاطر حضور گسترده و مردمی بودن یک حالت عجیب دیگری به ما دست می‌دهد.

 استقبال مردم لرستان را از کاروان زیر سایه خورشید چطور ارزیابی می‌کنید؟

بااینکه هر هشت روز یک‌بار و در طول سال حدود 30 هفته در حرم هستم اما حرکت این مردم چیز دیگری است تا آنجا که باید بگویم من به حس و حال این مردم غبطه می‌خورم چراکه حرکت‌های آن‌ها قابل وصف نیست و اصلاً نمی‌شود آن را با هیچ حرکتی مقایسه کرد.

مردم پرچم را می‌بوسند و ما به پابوسی این مردم آمده‌ایم؛ زائر واقعی امام رضا (ع) این‌ها هستند؛ البته جسارت نمی‌کنم به زائران حرم آقا چون آن‌ها نیز عشق‌ها و دل وابستگی‌هایی دارند ولی اینجا احساس می‌کنم که درجه معنویت خیلی بیشتر است و مردم باجان و دل و با تک‌تک سلول‌هایشان دارند پرچم را زیارت می‌کنند.

شما چه توصیه‌ای برای کسانی دارید که می‌خواهند زائر امام رضا (ع) شوند؟

وقتی وارد حرم می‌شوند احساسشان این باشد که امام رضا (ع) نیز آن‌ها را می‌بیند، صدایشان را می‌شوند و در محضر امام هستند.

توصیه می‌کنم کسانی که زائر امام رضا (ع) می‌شوند برای آن‌هایی هم که به هر دلیلی تاکنون نتوانسته‌اند به حرم بیایند دعا کنند و نماز بخوانند تا آن‌ها نیز توفیق زیارت علی ابن موسی‌الرضا (ع) نصیبشان شود.

از تمام زحمتکشان و تشکل‌های مردمی که این وسیله را فراهم کردند تا ما بتوانیم از این معنویت، فیض زیادی ببریم تشکر و قدردانی می‌کنم.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات