یک گونه مار افعی سوسن برای نخستین بار در لرستان مشاهده شد.

به گزارش لرستان خبر، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: نخستین بار در لرستان یک حلقه مار از گونه افعی سوسن در تاکستان های شمال شرق الیگودرز مشاهده شد.

مشاهده مار افعی سوسن نخستین بار در لرستان+عکس

 

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: این گونه نادر جانوری توسط ماموران حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز زنده گیری و به اداره محیط زیست منتقل شد.
آقای فتحی بیرانوند افزود: پس از ثبت تصاویر و سایر مستندات مربوطه برای تصحیح نقشه پراکنش این گونه، مار زنده گیری شده در منطقه زیست خود رهاسازی شد.
افعی سوسن با نام علمی Telescopus tessellatus martin یک گونه مار نیمه سمی است که دامنه پراکنش آن از شمال شرقی ایتالیا تا جنوب مدیترانه امتداد دارد و در کشورهای ترکیه، لبنان، سوریه، قفقاز، ایران و عراق هم می‌توان این گونه را در مناطقی با آب و هوای نسبتا مرطوب مشاهده کرد.
این گونه مار که حداکثر طول آن 103 سانتیمتر بوده و 9 سانتیمتر دم دارد دارای مردمک چشم عمودی و سر کمی پهن تر از فاصله پوزه تا پولک آهیانه است.
افعی سون که در میان شاخه‌های افتاده روی زمین و تنه درختان جنگلی، سنگ‌ها و صخره‌های بوته‌زارها، زمین‌های خشک، فضاهای باز و گاها درخت‌زارهای تخریب شده، دیوارهای قدیمی و ویرانه‌ها زیست و از پستانداران کوچک و انواع جوندگان تغذیه می‌کند.

 

انتهای پیام/پ

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات