پاراگلایدر هرچند سابقه طولانی در لرستان ندارد اما در همین مدت هم استقبال خوبی از این رشته ماجراجویانه ورزشی وجود داشته و توانسته جایگاه خوبی کسب کند...

پاراگلایدر هرچند سابقه طولانی در لرستان ندارد اما در همین مدت هم استقبال خوبی از این رشته ماجراجویانه ورزشی وجود داشته و توانسته جایگاه خوبی کسب کند. گواه این ادعا هم وجود بال‌هایی است که در فراز برخی اماکن به پرواز درمی‌آیند و شاید بسیاری از ما حداقل برای یک بار هم که شده این صحنه را مشاهده کرده باشیم. اما چالش‌های موجود در آن علاقه‌مندان، خلبانان ‌و متولیان ورزش‌های هوایی را با مشکلاتی مواجه کرده است. نبود سایت‌های پرواز، نبود امکانات در سایت‌های ثبت نشده، آموزش افراد بدون کارت مربیگری، عدم نظارت و کنترل توسط متولیان، گران بودن تجهیزات و بی‌توجهی علاقه مندان به خطرات این رشته ورزشی همه از مواردی است که می‌توان از آنها به عنوان چالش‌های پیش روی این رشته ورزشی نام برد.
بی شک یکی از مهمترین مشکلات مطرح شده در این ورزش عدم معرفی سایت‌های رسمی پرواز از سوی کمیته ورزش‌های هوایی استان است . این مساله باعث شده علاقه‌مندان به این رشته بدون داشتن مجوزهای قانونی پاراگلایدر‌سواری کنند که در صورت بروز هر‌گونه حادثه از دریافت بیمه محروم خواهند بود.
 
ضعف مدیریت متولیان

یکی از خلبانان رشته ورزشی پاراگلایدر ‌نداشتن سایت پرواز‌، نبود راه دسترسی و امکانات در سایت‌های پرواز ثبت نشده را از مشکلات پیش روی علاقه‌مندان این رشته عنوان می‌کند و می‌گوید: نبود محل لند پرواز از مشکلاتی است‌که خلبانان پاراگلایدر استان به ویژه خرم‌آباد با آن مواجهند.
 «علی خورشیدوند» ادامه می‌دهد: آموزش‌های بدون کارت مربیگری و آموزش‌های غلط برخی مربیان هم به معضلی دیگر در این رشته ورزشی تبدیل شده است و هر از گاهی شاهد بروز حوادثی برای علاقه‌مندان به این رشته ورزشی هستیم. این خلبان پاراگلایدر معتقد است؛ وجود چنین مشکلاتی ناشی از ضعف مدیریت متولیان است زیرا تاکنون هیچ اقدامی برای رفع مشکلات انجام نداده‌اند.وی با اشاره به این مطلب که در این رشته ورزشی پای علاقه در میان است، می‌گوید: زمانی که فرد آموزش‌های لازم را دید تنها به فکر پرواز است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی حتی از روی یک تپه هم پرواز می‌کند.
 
گران بودن هزینه آموزش وتجهیزات
«حامد رشنو» یکی از علاقه‌مند‌ان به ورزش هوایی پاراگلایدر می‌گوید: این ورزش با توجه به هیجانی که در افراد ایجاد می‌کند مورد توجه اقشار مختلف به ویژه جوانان است‌. اما عمده ترین مشکل آن بحث هزینه آموزش و خرید تجهیزات است که باعث شده بسیاری از جوانان از ادامه راه منصرف شوند.وی ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد با توجه به استقبال جوانان از این رشته ورزشی نیاز است زمینه‌هایی برای حمایت ازعلاقه‌مندان این رشته ورزشی و البته توسعه آن ایجاد شود.

لزوم ثبت سایت رسمی پرواز
«علی حسنوند» هم از افرادی است که در این رشته ورزشی مشغول فعالیت است. وی می‌گوید: سایت مشخص و قانونی برای پرواز علاقه‌مندان به این رشته ورزشی وجود ندارد. پیش آمده ما در جایی مشغول تمرین بوده‌ایم اما ماموران نیروی انتظامی در محل حضورپیدا کرده و مانع از پرواز ما شده‌اند.حسنوند با اشاره به این مطلب که متولیان می‌بایست شرایط لازم را برای علاقه‌مندان این رشته ورزشی فراهم کنند، تاکید می‌کند: ثبت سایت‌های رسمی پرواز یکی از مهم‌ترین مطالبات خلبانان پارا‌گلایدر است.
 
نظارت امکان پذیر نیست
رئیس کمیته ورزش‌های هوایی استان در خصوص نظارت بر سایت‌های پرواز می‌گوید: با توجه به کوهستانی بودن استان نظارت بر سایت‌ها امکان‌پذیرنیست بنابراین رفع این مشکل مستلزم اعلام سایت‌های رسمی است. اگر این کار صورت بگیرد می‌توان با افراد و خلبانانی که خارج از سایت‌های معرفی شده پرواز می‌کنند برخورد کرد.
«کیوان زاد‌خوش‌» می‌افزاید: معضل دیگری که در خصوص پرواز در سایت‌های غیررسمی وجود دارد این است که در صورت بروز هرگونه سانحه‌ای افراد نمی‌توانند از بیمه ورزشی استفاده کنند و این موضوعی جدی است و باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی بیان می‌کند: برخی افراد بدون اینکه گواهینامه مربیگری را گرفته باشند اقدام به آموزش علاقه‌مندان به این رشته ورزشی می‌کنند در حالی که مربی رسمی در کمیته وجود دارد. به گفته زادخوش این کار نه تنها قانونی نیست بلکه در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای مسئولیتی برعهده کمیته ورزش هوایی استان نخواهد بود. این مسئول با تاکید بر این مطلب که پیشگیری بهتر از درمان است می‌گوید: علاقه‌مند‌ان باید از طریق طی کردن مراحل قانونی اقدام به پرواز کنند زیرا در این صورت امنیت خلبان بالا می‌رود. زادخوش در پاسخ به اظهارنظرهایی در خصوص ضعف نظارت کمیته ورزش هوایی استان می‌گوید: در بحث نظارت نکته‌ای که وجود دارد این است که ما به تنهایی نمی‌توانیم برخوردی داشته باشیم بلکه باید ارگانی مانند نیروی انتظامی هم حضور داشته باشد.رئیس کمیته ورزش‌های هوایی لرستان دوگانگی در صدورمدرک را یکی دیگر از مشکلات موجود در این رشته عنوان می‌کند و می‌گوید: هم وزارت ورزش و جوانان وهم سازمان هواپیمایی کشور اقدام به صدور مدرک برای علاقه‌مندان پاراگلایدر می‌کنند.
وی می‌افزاید: در حال حاضر تنها 60 نفر دارای گواهینامه و مدرک رسمی پارا گلایدر در استان هستند؛ این در حالی است که افرادی که اقدام به پرواز می‌کنند تعدادشان بیشتر از این نفرات است.

معرفی سایت های رسمی
زادخوش در خصوص انتقاد خلبانان مبنی بر نبود امکانات در سایت‌های پرواز هم می‌گوید: این موضوع را ما هم می‌پذیریم و به محض ثبت سایت‌های رسمی توسط شورای تامین و سازمان هواپیمایی کشور نسبت به رفع مشکلات اقدام خواهیم کرد.وی با اشاره به این مطلب که سایت‌های ورزش‌های هوایی محدودیت‌هایی دارند می‌افزاید: طبق قانون پرواز در اماکن نظامی، حساس و اماکن مسکونی ممنوع است. اما گاهی مشاهده می‌شود برخی افراد اقدام به این کار می‌کنند. بنابراین باید اماکنی را به عنوان سایت‌های قانونی معرفی کنیم که محدودیت‌ نداشته باشند. دراین زمینه 17سایت در شهرستان‌های مختلف معرفی کرده‌ایم که باید به تایید شورای تامین استان و سازمان هواپیمایی کشور برسند.وی اضافه می‌کند: این سایت‌ها در خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، دورود و پلدختر قرار دارند و بیشتر آنها در خرم‌آباد متمرکز شده است.
زادخوش تاکید می‌کند: این رشته ورزشی از سال 80 وارد استان شده و یکی ازاهداف ما این است که آن را درهمه شهرستان‌‌ها فعال کنیم.

    آموزش‌های غیر‌قانونی
یکی ازمربیان ورزش هوایی پارا گلایدر عمده‌ترین مشکلی که در این مورد وجود دارد را گران بودن تجهیزات عنوان می‌کند و می‌گوید: با توجه به وضعیت نامساعد مالی استان، بحث هزینه‌ها و گران‌بودن این تجهیزات به عنوان یک مشکل جدی مطرح است. چون استاندارد بودن هزینه تجهیزات این رشته ورزشی حرف اول را می‌زند برهمین اساس هزینه تجهیزات و آموزش برای هر شخصی که بخواهد پرواز کند 13 تا 14میلیون تومان است.«حشمت سیاهپوش» با اشاره به لزوم حمایت متولیان از ورزشکاران این رشته، می‌افزاید: این ورزش یک رشته ماجراجویانه است که مناسب همه افراد نیست و تنها علاقه نمی‌تواند شرط کافی برای ورود به این رشته باشد. ازآن طرف هم متولیان ورزش هیچ حمایتی نه ازورزشکاران نه از کمیته ندارند و همین مساله موجب شده است افراد به آموزش‌های غیرقانونی روی بیاورند.وی با اشاره به این مطلب که طبیعت لرستان برای توسعه این ورزش بسیار مناسب است، می‌گوید: درست است این ورزش لذت فوق العاده‌ای دارد اما برخی بدون توجه به مسائلی همچون ممنوع بودن پرواز در اماکن انتظامی پرواز می‌کنند.سیاهپوش با تاکید براین مطلب که سایت پرواز تعریف خاصی دارد، می‌گوید: در این خصوص با فقر فرهنگی و اطلاع‌رسانی مواجه هستیم، یعنی افراد نسبت به این ورزش آگاهی چندانی ندارند. همین آگاهی نداشتن منجر به بروز حوادثی برای علاقه‌مندان این رشته ورزشی می‌شود. کما اینکه درسال جاری چند مورد شکستگی داشته‌ایم.

منبع: همشهری

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات