گالری «ایده» این روزها میزبان نمایشگاه عکس گروهی با عنوان «بازتاب» است؛ این آثار که به نمایشگاه گردانی لیلا بندانی گردآوری شده، در جستجوی بازتاب جهان پیرامونی از نگاه ۱۲ هنرمند زن است.

در این نمایشگاه، آثار لاله آقایانی، مهتاب اخلاقی، هاله حاتمیان، سعیده حیدری نامی، زهرا خادمی، ساناز دائمی، ریحانه شاهبازی، الهه علیرضایی، محیا کامیابی، سمانه کردبچه، مژگان محسنی و لیلا محمدی پور در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

در این نمایشگاه مفهومی دیدگاه زنانه این عکاسان در مورد کانسپت بازتاب به وسیله نگاه به جهان اطراف و انعکاس مفاهیم بصری برای بیان این ایده مورد مطالعه قرار گرفته است.

بازتاب به عنوان مفهومی که دنیای فلسفه و علم هر دو در پی کشف آن هستند در این نمایشگاه به عنوان موضوع مدنظر قرار گرفته و این ۱۲ عکاس زن از دریچه نگاه خود با بیان بصری، دیدگاهایشان را در قالبی زیباشناسانه ارائه داده اند.

با مطالعه آثار این نمایشگاه می توان نگاه زنانه را در آثار نمایشگاه « بازتاب» مورد مطالعه قرار داد و حتی بر اساس این نگاه به تحلیل های هنری که بر آثار زنانه در تاریخ هنر صورت گرفته به بیان مفهومی آثار این نمایشگاه پرداخت.

بی نظمی و اغتشاش در چیدمان های درونی آثار، نگاه به میرایی در اثر هنری، شاعرانگی و توجه به احساس نوستالژیک موضوعاتی هستند که در تمامی آثار این نمایشگاه قابل مشاهده است.

المان های به تصویر در آماده در آثار نمایشگاه « بازتاب» را می توان به سه دسته تقسیم کرد، توجه به محیط زیست، ارائه فرم های زیباشناسانه از طبیعت و آثار مفهومی که جملگی بازتاب را در قالب های بصری ارائه کرده اند.

به تصویر کشیدن محیط زیست و تخریب آن بر اساس نشانه های باقی مانده انسانی، انعکاس طبیعت بیجان در آب، بازتاب جهان از درون حباب، چیدمانی از طبیعت برای بازتاب نابودی منابع طبیعی، به تصویر کشیدن گوشی تلفن برای ارائه مفهوم بازتاب یک رابطه انسانی، چیدمان لوازم آشپزخانه و دست های تمناگر زنانه به عنوان نگاهی انتقادی به بازتاب نگاه مردسالارانه و… موضوعات آثار این نمایشگاه هستند.

جملگی این موارد نوعی ارتباط را در آثار نشان می دهد که با نگاه دقیق به آنها می توان به بازتاب بسیاری از رفتارها و سئوالات ذهنی مخاطب در برابر اثر رسید.

به طور کلی این نمایشگاه موضوعی، بازتاب جهان پیرامونی را در قاب تصویر از دریچه نگاه این زنان هنرمند به نمایش گذاشته است و علاقمندان برای بازدید از آثار نمایشگاه عکس « بازتاب» می توانند تا ۱۳ تیرماه همه روز از ساعت ۱۰ تا ۱۹ به گالری ایده واقع در کریمخان زند، خردمند شمالی، خیابان هجدهم، شماره ۲۶ مراجعه کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات