دندانپزشکی اسکاتلندی که بیماری ایدز مبتلا بوده ممکن است به واسطه بیماری اش احتمال ابتلای بیش از سه هزار نفر از بیمارانش به ایدز را در اسکاتلند به وجود آورده باشد.

هزاران نفر از بیماران سابق این دندانپزشک اسکاتلندی مبتلا به ایدز از خطر ابتلای خود به ایدز آگاه شده اند و مقامات بهداشتی برای آنها انجام آزمایش های رایگان HIV را برنامه ریزی کرده اند.

متخصصان پزشکی براین باورند احتمال ابتلای بیمارانی که توسط این دندانپزشک خاص معالجه شده اند، کمی بیشتر از حد معمول است و ممکن است این افراد در معرض آلودگی به HIV قرار گرفته باشند.

این دندانپزشک در مرکز جراحی دندان کلبرن در پیزلی رنفروشایر فعالیت داشته و بیش از سه هزار بیمار که در این مرکز جراحی دندان برروی آنها انجام شده از ژانویه ۲۰۰۴ تا مارچ ۲۰۱۳ توسط این پزشک معالجه شده اند. از میان این سه هزار نفر ۲۵۰ نفر بیمار تحت پوشش بیمه و ۲۳۰ نفر بیمار خصوصی قابل ردیابی و اطلاع رسانی نبوده اند.

این دندانپزشک در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ نیز در بیمارستانی مشغول به کار بوده و در آن دوران نیز ۲۴۷ نفر را مورد درمان قرار داده است که از میان آنها نیز ۱۴ نفر هنوز از خطر ابتلایشان به ایدز آگاه نیستند.

به گفته متخصصان احتمال انتقال ویروس ایدز از یک متخصص پزشکی به بیمار بسیار کم است زیرا این افراد تمامی اصول کنترل انتقال بیماری را رعایت می کنند و تاجایی که بررسی ها نشان داده، این دندانپزشک بیمار نیز در زمان درمان تمامی این اصول و اقدامات کنترلی را رعایت می کرده است.

باوجود اینکه خطر آلودگی این افراد به ایدز بسیار کم است اما هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که خطری آنها را تهدید نکند. از این رو آزمایش های رایگانی برای این افراد ترتیب داده شده تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود.

طی ۲۵ سال گذشته ۳۰ کارآموز دندانپزشکی و پزشکی مبتلا به ایدز منجر به ایجاد وضعیت هشدار در میان بیماران تحت درمانشان شده اند اما آزمایش برروی ۱۰ هزار بیماری که تحت درمان این پزشکان بوده اند نشان داد حتی یک نفر نیز از طریق پزشک به ایدز مبتلا نشده اند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات