عارضه اصلی لامپ های فلورسنت، تشعشع پرتوهای فرابنفش است.

به گزارش افکارنیوز ، کارشناس بهداشت محیط و پرتوهای معاونت امور بهداشتی آذربایجان غربی گفت: مواجهه با پرتوهای ماورای بنفش که از لامپ های کم مصرف ساطع می شود موجب آسیب رساندن به پوست، چشم و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.

حجت کارگر عنوان کرد: عمده ترین منبع طبیعی پرتوهای ماورای بنفش، تشعشعات خورشید هستند و در این راستا مهمترین و متداولترین روش مصنوعی تولید پرتوهای ماورای بنفش نیز استفاده از لامپ های کم مصرف است که از خود بخار جیوه تولید می کنند.

وی افزود: پرتوهای ماورای بنفش از یک سو برای بدن لازم است و کمبود آن باعث کمبود ویتامین D در بدن و ایجاد بیماری نرمی استخوان می شود و از سوی دیگر چنانچه مقدار پرتو دریافتی کنترل نشود می تواند عوارض زیان باری برای سلامت اشخاص داشته باشد.

کارشناس معاونت امور بهداشتی آذربایجان غربی با اشاره به سایر عوارض نامطلوب لامپ های کم مصرف برای انسان، گفت: عارضه اصلی لامپ های فلورسنت، تشعشع پرتوهای فرابنفش است که در برخی از افراد حساس یا مبتلا به بیماری های پوستی باعث تشدید علایم و یا آسیب به پوست می شود.

وی با تاکید بر این که از شکستن لامپ های فلورسنت یا کم مصرف باید به شدت پرهیز کرد، توضیح داد: قطعات شکسته لامپ ها و به ویزه لامپ فلورسنت مثل مهتابی و کم مصرف پس از شکسته شدن موجب انتشار بخار جیوه به داخل هوا شده و سمی هستند. نفوذ جیوه به محیط اطراف تهدیدی برای سلامت انسان محسوب می شود، چون جیوه بر روی سیستم عصبی بدن و مغز تاثیر مضری دارد و حتی موجب بروز اختلالات به ویژه در کودکان می شود.

کارگر با اشاره به بهترین محل های استفاده از لامپ های کم مصرف، گفت: بهتر است در محل هایی که افراد مدت طولانی در آنجا حضور دارند از این لامپ ها استفاده نشود و در عوض در مکان های عبور و مرور، راهروها، پارکینگ ها و دستشویی ها از این نوع لامپ ها استفاده شود.

وی تاکید کرد: تا آنجا که می توان باید لامپ های کم مصرف را در حباب شیشه ای قرار داد و در این راستا لامپ های کم مصرف باید دورتر از بدن انسان و با فاصله بیشتری به کار رود بنابراین لامپ های رشته ای می توانند منبع نور بهتری از لامپ های فلورسنت باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات