اگر دختر یا پسر ۱۵-۱۴ ساله ای در خانه دارید، حتما می دانید در مورد چه می خواهم صحبت کنم. عید که از راه می رسد برعکس همه خانواده ها که خوشحالند، پدر و مادر نوجوان ها عزا می گیرند.

مدام در خانه جروبحث وجود دارد که همراه شما خانه فلانی نمی آیم یا نمی خواهم با شما مسافرت کنم، دوست دارم در خانه باشم یا با دوستانم به گردش بروم و… اما از نظر خیلی از والدین تنها گذاشتن نوجوان کار درست و آسانی نیست. آنها می گویند اگر اجازه بدهیم با دوستانش مسافرت کند یا به گردش برود، مدام باید به این فکر کنیم که با کدام دوست و کجاست. اگر در خانه بماند باید به فکر اینترنت و شبکه های اجتماعی و دردسرها و خطرهای مربوط به آن باشیم.

کودکان به تدریج بزرگ می شوند و به دنبال استقلال و آزادی می گردند اما در مقابل، والدین هر روز نگران تر می شوند و در حالی که می خواهند فرزندشان را زیر نظر داشته باشند حس می کنند نوجوان آنها را پس می زند و هر روز از آنها دورتر می شود. این پس زدگی در هر خانواده با توجه به سطح فرهنگی و اجتماعی خود را به یک شکل نشان می دهد. بی توجهی و حرف ناشنوی از والدین، دعوا و بحث کردن یا گوشه گیرشدن همگی از جمله نشانه های ورود کودک به نوجوانی است. نوجوانان معمولا برای رسیدن به استقلال و اثبات توانایی های خود خواسته هایی دارند که گاه
مورد پسند خانواده نیست و پدر و مادرها نمی توانند آنها را بپذیرند یا نمی دانند با وجود خطرهای موجود، چطور آنها را حل کنند.

مشکل اول: فرزندمان همراه ما به مهمانی و مسافرت نمی آید

خیلی از والدین از این موضوع شکایت دارند که فرزندشان از ۱۱ سالگی به بعد تمایل چندانی به شرکت در مهمانی های خانوادگی از خود نشان نمی دهد یا نسبت به مسافرت های دسته جمعی با خانواده بی علاقه است و مدام بهانه می گیرد که می خواهد با دوستانش باشد یا تنها در خانه بماند. این مساله بسیاری از والدین را نگران می کند زیرا در چینن شرایطی آنها نمی دانند مثلا اگر نوجوان تنها در خانه ماند قرار است با چه نوع فعالیتی خود را سرگرم کند. در فضای مجازی به چه سایت هایی سر بزند یا قرار است چه نوع فیلم هایی تماشا کند… اگر با دوستانش باشد، با چه کسانی در ارتباط است؟ این دوستان اهل مصرف مواد یا مشروب های الکلی نیستند؟ هم جنس اند یا از جنس مخالف؟ تفریحات سالم را انتخاب خواهند کرد؟ …

راه حل: اگر نوجوانتان می گوید که بودن با شما در مهمانی یا مسافرت کسل کننده است به نظرش احترام بگذارید اما او را به حال خود رها نکنید. اگر می خواهد با دوستانش باشد باید آنها را به شما معرفی کند و در مورد محلی که قرار است برای تفریح به آنجا بروند اطلاعات کافی در اختیارتان بگذارد. اگر می خواهد همراه دوستانش مسافرت کند، ایرادی ندارد. نام او را در اردوی مخصوص نوجوانان ثبت نام کنید تا این تجربه را زیر نظر شما داشته باشد. در این شرایط هم نوجوان طعم آزادی و استقلال را می چشد هم شما کمتر نگران هستید و اعتماد بیشتری دارید.

مشکل دوم: فرزندمان رفقای ناباب دارد

یکی از نگرانی های عمده والدین ترس آنها از نوع دوستانی است که نوجوان انتخاب می کند. نوجوانان بیش از آنکه با خانواده ارتباط داشته باشند و با آنها وقت بگذرانند به سمت دوستانشان گرایش دارند. پس در درجه اول خیلی مهم است که والدین نظارت کافی بر فعالیت ها و دوستان فرزندشان داشته باشند تا او به اشتباه با فردی نامناسب ارتباط پیدا نکند اما اگر چنین اتفاقی افتاد به هم زدن این دوستی کار بسیار مشکلی است.

راه حل: در صورتی که متوجه شدید نوجوانتان با فردی نامناسب دوست شده است به این توصیه ها عمل کنید:

خواستار قطع ارتباط نشوید: مطمئن باشید در این برهه زمانی رابطه فرزندتان با دوستش بسیار قوی تر از رابطه شما با اوست. هیچ فایده ای ندارد اگر به فرزندتان بگویید با فلان دوستت حرف نزن یا با او بیرون نرو. البته این موضوع کاملا منطقی و درست است که به او بگویید از نوع رفتار یا لباس پوشیدن دوستش خوشتان نمی آید اما آغازکننده جنگ برای قطع ارتباط نباشید! باید هوشمندانه رفتار کنید.

تقاضای کمک کنید: با یک بزرگ تر یا دوست نوجوانی که روی فرزندتان تاثیر می گذارد صحبت کنید تا با فرزند شما همراه شود و او را به راه درست راهنمایی کند و خواستار قطع ارتباط او با فرد نامناسب شود. نوجوان شما به این فرد اعتماد خواهد کرد و رازهایش را با او در میان می گذارد. مراقب باشید و سعی نکنید از تمام مسایل خصوصی او سردر بیاورید. کلیات را بدانید اما دنبال جزییات نباشید زیرا کنجکاوی بیش از حد، باعث خراب شدن رابطه نوجوان با فرد مورد اعتماد خواهد شد.

دوستان او را بشناسید: سعی کنید با تمام دوستان نوجوانتان آشنا شوید و به مرور آنها را بشناسید. تمام آنهایی که در نگاه اول بد به نظر می رسند واقعا آنقدرها هم مشکل ساز نیستند. در موقعیت های خاص مثل جشن تولد یا جشن پایان سال تحصیلی از فرزندتان بخواهید چند نفر از دوستانش را دعوت کند تا دور هم خوش بگذرانید. بعد از مراسم به او بگویید که از دیدن دوستانش خوشحال شدید و دوست دارید باز هم آنها را ببینید. به این ترتیب می توانید روابط فرزندتان را تا حدی زیر نظر داشته باشید!

به طور خلاصه نکته ای که در مورد دوستان نوجوان باید مورد توجه قرار دهید این است که نوجوان خودش دوستانش را انتخاب می کند و والدین هیچ تاثیری در این انتخاب ندارند. آنها می توانند به طور غیرمستقیم بر انتخاب های فرزند خود اثر بگذارند پس باید بسیار هوشمند باشند.

مشکل سوم: فرزندم روابط ناسالم دارد

یکی از نگرانی های بیشتر والدین ارتباط فرزندشان با جنس مخالف یا جلب شدن او به سمت فیلم های غیراخلاقی است.

راه حل: برای نوجوان وقت بگذارید و در مورد « عشق و علاقه» صحبت کنید اما لزوما به روابط جنسی اشاره ای نکنید. در جامعه امروز نوجوانان به اندازه کافی در مورد این مسایل و خطرهای مربوط به آن اطلاعات دارند. به هر حال باید سعی کنید روابط فرزندتان را زیر نظر داشته باشید. اگر نوجوان شما با دوستان خوبی باشد و تفریح های سالمی داشته باشد دنبال فیلم های غیراخلاقی نخواهد رفت.

مشکل چهارم: فرزندم به اینترنت معتاد شده

بیشتر نوجوانان وقت زیادی را پای اینترنت و شبکه های اجتماعی صرف می کنند این موضوع طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

راه حل: اگر فرزندتان بیش از حد از اینترنت استفاده می کند یا اهل بازی های رایانه ای است یا با تلفن همراه صحبت می کند با او حرف بزنید و اگر تاثیری نداشت از یک روان شناس کمک بگیرید. نکته بسیار مهم این است که او را از خطرها آگاه کنید. مثلا در رابطه با استفاده از اینترنت و سایت های اجتماعی به او خاطرنشان کنید که وارد کردن مشخصات شخصی می تواند برایش مشکل آفرین باشد و در آینده، زندگی اش را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین یادآور شوید تمام مسایلی را که در سایت های مختلف می خواند نباید باور کند و باید با دید انتقادی به آنها بنگرد. اگر لازم است برخی سایت ها را فیلتر کنید. اگر فرزندتان علاقه زیادی به چت کردن دارد، هرازگاهی همراه او این کار را انجام دهید اما خطرهای مربوطه را یادآور شوید. به او بگویید فردی که با او چت می کند لزوما راستگو نیست و نباید با اعتماد کامل اطلاعات شخصی اش را در اختیار او قرار دهد یا با او قرار ملاقات بگذارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات