در ادعای مطرح شده در فیسبوک آمده با سوراخ کردن نوک انگشتان، خون رقیق شده و جلوی سکته مغزی یا عوارض آن گرفته می شود.

به گزارش افکارنیوز ، چندی پیش مطلبی غیرعلمی و فوق العاده خطرناک در فیسبوک منتشر شد که سریع هم دست به دست شد و مایه نگرانی جامعه پزشکی شد. مطلب مذکور توصیه می کرد هر زمان علایم سکته مغزی را در کسی دیدید قبل از رساندنش به بیمارستان، با سوزن نوکِ هر ١٠ انگشت فرد را سوراخ کنید تا خون خارج شود. در فیسبوک آمده که این کار باعث درمان سکته مغزی و نجات جان او می شود اما باید بدانید که این یک ادعای کاملا بی پایه و اساس است. این دلایل رد این ادعا است:

سریع آمبولانس بخواهید

۱- طبق دستورالعمل سازمان معتبرِ NINDS (انجمن بین المللی بیماری های نورولوژی و سکته مغزی) وظیفه شما در هنگام مواجهه با بیمار مشکوک به سکته مغزی در ٣ کلمه خلاصه می شود: «بلافاصله آمبولانس بخواهید. »

با همین نکته مشخص می شود که گناهِ تلف کردن زمان حیاتی برای نجات بیمار و محروم کردن بیمار از دریافت داروهای بسیار مهمِ در اورژانس به گردن کسانی است که این دروغ را در جامعه ساختند.

۲-  در جای دیگری از مطلب مطرح شده در فیسبوک آمده: هنگامی که سکته مغزی رخ می دهد، بیمار را بنشانید و شروع به سوراخ کردن انگشت هایش بکنید. اما باید بدانید که این توصیه بسیار خطرناک است و می تواند باعث رفتن بیمار به سمت مرگ شود. یکی از انواع اصلی سکته مغزی، نوع ایسکمیک آن است. کافی است بیمار مبتلا به این نوع سکته بنشیند تا خونرسانی مغز کمتر هم بشود و اوضاع وخیم تر شود.

وقت صرف سوزن زدن به انگشتان نکنید

۳-در ادعای مطرح شده در فیسبوک آمده با سوراخ کردن نوک انگشتان، خون رقیق شده و جلوی سکته مغزی یا عوارض آن گرفته می شود. حداقل در ٢ مقاله معتبر کاملا این ادعا رد شده است و آمده که سوراخ کردن انگشتان هیچ فایده ای در مطالعات نداشته و فقط باعث تاخیر در رساندن بیمار به بیمارستان شده است.

۴- در پُست مورد بحث، نوشته شده که پس از سوراخ کردنِ نوک انگشتان، منتظر بمانید تا هوشیاری بیمار برگردد و سپس بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. باید گفت چنین کاری جنایت در حق بیمار است؛ چراکه اولا در خیلی از سکته های مغزی اصلا هوشیاری بیمار مختل نمی شود و ثانیا باید مجدد تاکید کنیم که در هنگام سکته مغزی مهم ترین چیز، زمان است. به قول متخصصان داخلی اعصاب در زمان سکته قلبی بیمار را در کمترین زمان ممکن به اورژانس برسانید که این بزرگترین لطف شماست به بیمار!


حرکت دهید، سریع

۵ - در پایان این پُست سراسر اشتباه از شما خواسته شده که بیمار را در این حالت زیاد تکان ندهید چرا که در این صورت عروق مغزی اش پاره می شود اما در علم نورولوژی چنین مسئله ای مطرح نمی شود که بیمار مبتلا به سکته مغزی را تکان ندهید یا مثلا آمبولانس آرام حرکت کند تا عروق مغز پاره نشوند. این را بدانید که هر دقیقه دیرتر رسیدن به بیمارستان به ضرر بیماراست و تاوان سنگینی دارد.

۶- در این پُست ادعا شده بود که مواردی را شاهد بوده اند که با سوراخ کردن نوک انگشتان سکته مغزی بیمار خوب شده و نیازی به بیمارستان رفتن هم نبوده است. حتی اگر فرض کنیم که نویسنده دروغ نگفته باز هم مطمئنا علت بهبود بیمار درمان سوزنی نبوده! بلکه تصادفا بیمار دچار نوعی از سکته مغزی شده بوده به اسم TIA که در این موارد علایم سکته خودبه خود در عرض چند ساعت بهتر می شوند اما ممکن است در دفعات بعد به صورت شدیدتر رخ بدهد.


حرف پایانی: لطفا هیچ گاه بدون سند و مدرک هیچ حرفی را نپذیرید، آن هم در فضای مجازی که هر دروغی به راحتی پخش می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات