سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: یک مشکل رایج پزشکان این است که نمی توانند اطمینان بیابند که چه عاملی باعث بیماری تب دار فردی شده است، اما به هر حال برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کنند، دارویی که در صورتی که ویروس عامل بیماری باشد، بی تاثیر است.

به گزارش آسوشیتدپرس اکنون پژوهشگران دانشگاه دوک در آمریکا در حال ایجاد یک آزمایش خون هستند که با استفاده از آن راحت تر می توان تشخیص داد که بیماری تنفسی ناشی از ویروس است و نه عفونت باکتریایی، و به این ترتیب هم تشخیص درست سریعتر انجام می شود و هم از مصرف بیش از حد زیانبار آنتی بیوتیک ها کاسته می شود.

این آزمایش جدید با گرفتن" اثر انگشت" دستگاه ایمنی شما عمل می کند- اینکه چگونه ژن های مربوط به این دستگاه برای مقابل به میکروب فعال می شوند. این شیوه با شیوه معمول برای تشخیص عفونت ها در حال حاضر بسیار متفاوت است. و اگر این آزمایش که فعلا در مرحله تجربی است، به طور گسترده در دسترس قرار گیرد، به پزشکان برای شناسایی تهدیدهایی بهداشتی کاملا جدید مانند همه گیری جهانی بعدی آنفلوآنزا یا ویروس اسرار آمیز" مرس" (نشانگان تنفسی خاورمیانه) یاری خواهد رساند.

دکتر جفری گینزبورگ، رئیس بخش پزشکی ژنومیک دانشگاه دوک، سرپرست این تحقیق، می گوید شناسایی این" نشان ویروسی" ممکن است تحولی بزرگی در تشخیص بیماری ها ایجاد کند.

او و همکارانش این هفته نتایج بررسی شان بر روی ۱۰۲ نفر را گزارش کردند که بیانگر شواهد مقدماتی درباره کارآیی این آزمایش جدید است.

در حال حاضر در صورتی که پزشک بر اساس علائم بیمار به تشخیص قطعی نرسد، بر اساس حدس خود آزمایش هایی را انجام می دهد که بر اساس جستجوی شواهد وجود یک عامل آسیب رسان خاصی عمل می کنند. برای مثال اگر شما دچار تب و سرفه باشید، و فصل شیوع آنفلوآنزا باشد، ممکن است آزمایشی برای تشخیص ویروس آنفلوآنزا برای شما تجویز شود. اگر گلودرد شدیدی داشته باشید، ممکن است از لحاظ وجود باکتری استرپتوک آزمایش شوید. اما اگر جواب آزمایش در این موارد منفی باشد، پزشک درباره اینکه در مرحله بعد کدام میکروب را آزمایش کند یا اینکه بر اساس قوی ترین حدسش درمان را شروع کند، دچار تردید شود.

به علاوه آزمایش های سریع مطبی همیشه دقیق نیستند و ممکن است عفونت ها را تشخیص ندهند. بنابراین ممکن است نمونه خون یا سایر نمونه های بیماران به آزمایشگاه فرستاده شود تا با کشت دادن یا سایر روش ها باکتری عامل بیماری مشخص شود و البته مشخص شدن نتایج این آزمایش ها روزها به طول می انجامد.

دکتر اوکتاویو رامیلو، رئیس بخش بیماری های عفونی در بیمارستان کودکان نیشن واید در کلمبوس اوهایو که در این بررسی شرکت نداشت، می گوید: " این مسئله ای است که ما هر روز با آن درگیر هستیم. "

او می افزاید: " به خصوص در کودکان علائم یک عفونت تنفسی باکتریایی یا ویروسی در آغاز ممکن است کاملا مشابه هم باشد. "

بنابراین پژوهشگران در چند دانشگاه تلاش می کنند تا از کشفی که اخیرا انجام شده است، سود ببرند: هنگامی که دستگاه ایمنی شما میکروب مهاجم را شناسایی می کند، هنگام مقابله با عفونتی ویروسی نسبت مقابله با عفونت باکتریایی یا قارچی ژن های متفاوتی فعال می شوند. به نظر می رسد این تغییرات مولکولی ظریف هنگامی رخ می دهد که هنوز علائم بیماری در فرد ظاهر نشده اند. و این تغییرات الگوی متفاوتی از تولید RNA و پروتئین است که" اثر انگشت ژنومیکی" نامیده می شوند.

پژوهشگران دانشگاه دوک ۳۰ ژن را کشف کردند که در حین یک حمله ویروسی به شیوه های متفاوت فعال می شوند. این آزمایش به گفته دکتر آیمی زاس، متخصص بیماری عفونی در دانشگاه دوک  اساسا مانند قاب ایستایی (فریز-فریمی)  است که نشان می دهد در  زمانی که این فریم ثبت شده است آن ژن ها چه کاری انجام می دهند.

دانشمندان در بررسی های کوچک توانسته اند این" نشان ویروسی" را در افرادی که داوطلبانه برای پیشرفت علم با سویه های متفاوت ویروس آنفلوآنزا آلوده شده بودند، شناسایی کنند.

پژوهشگران برای شبیه سازی نزدیک تر به دنیای واقعی، نمونه های خون دخیره شده از افراد تب داری را که به بخش اورژانس آمده بودند- و نهایتا با شیوه قدیمی مشخص شده بود که به نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی مبتلا هستند- را آنالیز کردند.

به گفته زاس، آزمایش ژنومیکی توانست در ۸۹ درصد موارد مشخص کند که بیماران به ویروس مبتلا بوده اند، و در رد کردن عفونت ویروسی حتی بهتر عمل کرد. همچنین حدود ۱۲ ساعت طول کشید تا نتایج آزمایش مشخص شود. این پژوهشگران امیدوارند بعدها سرعت انجام این آزمایش را تا حدی افزایش دهند که به همان سرعت برخی از آزمایش های مطبی عمل کند.

اما چرا پزشک می خواهد صرفا می خواهد ویروسی بودن عامل بیماری را بداند و نه اینکه کدام ویروس عامل بیماری است؟ به گفته زاس علت این است که همین مقدار اطلاع برای کنار گذاشتن استفاده از آنتی بیوتیک کافی است. مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک یکی از عوامل مشکل فزاینده ایجاد میکروب های مقاوم به دارو است که فقط در آمریکا هر سال ۲۳۰۰ نفر را به کشتن می دهد.

گینزبورگ به یک مزیت دیگر این آزمایش جدید اشاره می کند؛ اگر ویروس جدید خطرناکی مانند کوروناویروس عامل مرس (نشانگان تنفسی خاورمیانه) شروع به انتشار کند، این رویکرد می تواند به پرهیز از قرنطینه کردن غیرضروری افراد کمک کند، چرا که مستقیما مشخص می کند چه کسانی عاری از ویروس هستند.

دکتر رامیلو در اوهایو در حال بررسی یک استفاده دیگر از این شیوه آزمایشی جدید است: هنگامی که نوزادان کمسن دچار تب می شوند، اغلب آنان را بستری می کنند تا پزشکان مجموعه ای از آزمایش ها را بر روی آنان انجام دهند تا مشخص شود آیا به عفونت باکتریایی وخیمی مبتلا هستند یا نه. رامیلو در حال انجام بررسی بر روی ۲۲ بخش اورژانس کودکان است تا معلوم شود آیا رویکرد استفاده از اثرانگشت ژنومیکی می تواند نوزادانی را که واقعا نیاز به آزمایش های مفصل تر دارند، تعیین کند یا نه.

به گفته رامیلو پاسخ دادن به پرسش" ویروس است یا نه" فقط آغاز کار است. پژوهش های او و همکارانش نشان می دهد که اثر انگشت ژنتیکی ممکن است بتواند میان ویروس آنفلوآنزا و سایر ویروس های رایج فرق بگذارد.

همچنین پژوهشگران دانشگاه دوک در حال انالیز یک بررسی بزرگ بر روی دانشجویان ساکن خوابگاه ها هستند تا دریابند آیا این آزمایش ژنومیکی می تواند افرادی که ویروس آنفلوآنزا دوره پنهانی ابتدایی اش را در بدن آنها می گذارند، پیش از بروز نخستین عطسه ها شناسایی کنند- و در این صورت این آزمایش ممکن است برای مهار شیوع یافتن آنفلوآنزا هم مفید باشد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات