برخلاف تصور خیلی ها که سرما را در بروز سرماخوردگی موثر می دانند، هوای سرد کمترین تاثیر را دارد یا می توان گفت که اصلا هیچ تاثیری در سرماخوردگی ندارد ولی چون در فصل سرما افراد بیشتر در فضاهای بسته و سرپوشیده ای مانند مدارس هستند، در نتیجه، شانس سرایت ویروس سرماخوردگی بیشتر می شود.

در میان بیماری های شایع کودکان در این فصل از سال، علایم برخی بیماری ها مانند آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار شبیه همدیگرند

 آلرژی یک بیماری فصلی است. آلرژی بینی به صورت ترشح سفیدرنگ بینی، خارش، عطسه و سرفه بدون تب تظاهر می کند. آلرژن ها ۳ گروه هستند: آلرژن های غذایی مانند گوجه فرنگی، توت فرنگی، کیوی. آلرژن های تماسی مانند گردوغبار، آلودگی هوا و پولن های گیاهی.

آلرژن های تزریقی مانند پنی سیلین و ایمنی داروها. هنگامی که یک عامل حساسیت زا وارد بدن می شود، بستگی به آمادگی بدن انسان و قدرت عامل حساسیت زا، علایم مختلفی مانند آبریزش بینی و گرفتگی بینی یا بثورات قرمز رنگ خارش دار به صورت کهیر یا تورم خارش دار ملتحمه چشم یا مشکل های گوارشی ظاهر می شود. مهم ترین مساله در مورد آلرژی، شناخت آلرژی است. اقدام پیشگیرانه اصلی در مورد آلرژی، پرهیز از آلرژن است.

برخلاف تصور خیلی ها که سرما را در بروز سرماخوردگی موثر می دانند، هوای سرد کمترین تاثیر را دارد یا می توان گفت که اصلا هیچ تاثیری در سرماخوردگی ندارد ولی چون در فصل سرما افراد بیشتر در فضاهای بسته و سرپوشیده ای مانند مدارس هستند، در نتیجه، شانس سرایت ویروس سرماخوردگی بیشتر می شود.

علت اغلب سرماخوردگی ها ویروس است و تاکنون ۲۰۰ نوع ویروس مختلف سرماخوردگی شناخته شده که مهم ترین آنها رینوویروس، آدنوویروس و کوروناویروس هستند. ویروس سرماخوردگی به ۲ صورت (یکی تنفس و استنشاق ترشح های عفونی عطسه و سرفه پخش شده در هوا و دیگری تماس با اشیای آلوده به ویروس سرماخوردگی و سپس با لمس دست و صورت) انتقال می یابد.

سرماخوردگی معمولا با گلودرد، عطسه، آبریزش یا گرفتگی بینی شروع می شود. تب نیز از علایم سرماخوردگی بوده که معمولا ۳ روز اول بیماری توام با گلودرد است و بعد از ۳ روز، تب قطع می شود ولی عطسه، سرفه و آبریزش بینی ممکن است ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد. چنانچه تب بعد از ۵ روز ادامه داشته باشد، عفونت ثانویه باکتریایی، عفونت گوش یا سینوزیت به علت عوارض سرماخوردگی تایید شود، تجویز آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک ضروری است

آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که در اواخر پاییز و زمستان شایع است. این بیماری توسط ویروس آنفلوآنزا از طریق ترشح های بینی، سرفه و وسایل آلوده به ویروس منتقل می شود. علایم آنفلوآنزا به طور ناگهانی شروع می شود و شامل گلودرد، تب و لرز سردرد شدید، سرفه، درد عضلانی اندام ها و خستگی بدن است. آنفلوآنزا تهدیدکننده سالمندان و افراد مبتلا به نقص ایمنی و کودکان کمتر از ۳ سال است.

ویروس آنفلوآنزای A به علت خواص آنتی ژنی ایجاد اپیدمی های جهانی خطرناک می کند. زیرگونه ویروس N۱H۱ از مرغ و خروس و خوک پس از شکسته شدن آنتی ژن باعث انتقال به انسان می شود. تشخیص این نوع آنفلوآنزا نیازمند تست های آزمایشگاهی و نمونه گیری از بینی و گلو است. پیشگیری از این بیماری ۳ مرحله دارد: ۱) تماس با دام ها مانند پرندگان و خوک و ضدعفونی کردن آنها؛ ۲) پیشگیری از سرایت انسان به انسان، بهداشت دست ها و استراحت بیمار مبتلا؛ ۳) واکسیناسیون آنفلوآنزا.

منبع: باشگاه خبرنگاران
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات