در نشست تخصصی عکاسی و عکاسان جنگ مطرح شد:

عکس>  عکاسی- همشهری آنلاین: عکاس پیشکسوت جنگ در نشست تخصصی" عکاسی و عکاسان دفاع مقدس" گفت: تا کنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار فریم عکس جمع آوری شده است که بیشترین آنها مربوط به عکاسان روزنامه ها و خبرگزاری های آن دوره است.

به گزارش همشهری آنلاین، محمد حسین حیدری از عکاسان پیشکسوت جنگ که در پنجمین نشست تخصصی عکاسی باشگاه هنرمندان فرهنگ فیلم تهران با موضوع" عکاسی و عکاسان دفاع مقدس" سخن می گفت، با اعلام مطب افزود: عکس هایی را که در حال حاضر موجود است به ۳ گروه می توان تقسیم کرد که گروه اول به لحاظ کیفیت تصویری و گروه دوم به لحاظ کیفیت موضوعی آثار بهتری هستند.

هر چند گروه سوم هم از لحظات نابی عکاسی کرده اند، اما به خاطر ضعف سواد آکادمیک در زمینه عکاسی، بیشتر عکس ها کیفیت لازم را ندارند.

وی گفت: عکس های جنگ به عنوان بخشی از عکاسی مستند، نشان دهنده سبک زندگی و واقعیت های آن دوره خاص است.

ما در این عکس ها به نوعی تیپ نگاری دست پیدا کرده ایم که برای استفاده در فیلم ها و سریال های جنگی مناسب است.

وی همچنین با ابراز گلایه از کارگردانان فیلم و سریال حوزه دفاع مقدس گفت: متاسفانه در اکثر فیلم هایی که با موضوع دفاع مقدس ساخته می شوند، شاهد تیپ سازی هایی هستیم که به هیچ وجه با واقعیت های آن زمان همخوانی ندارد.

در حالی که کارگردانان می توانند با استفاده از عکس های به جا مانده از آن دوره فضای واقعی تری را برای مخاطب ترسیم کنند.

در این نشست، به نقد و بررسی عکاسی در هشت سال دفاع مقدس و جایگاه و تاثیر آن به هنر عکاسی، چگونگی شکل گیری عکاسی جنگ و معرفی عکاسان جنگ ایران پرداخته شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات