شوره سر یکی از مشکلات رایج در میان افراد بزرگسال است.

تحقیقات قبلی نشان داده بودند که شوره سر توسط نوعی قارچ به نام" مالاسزیا گلوبوسا" ایجاد می شود. دانشمندان در مطالعات اخیر خود به اطلاعات ژنتیکی این قارچ پی بردند. آنها امیدوارند اطلاعات دقیقی که در مورد ژنوم قارچ" مالاسزیا گلوبوسا" به دست آورده اند، بتواند در پیشگیری و درمان شوره سر مورد استفاده قرار گیرد.

قارچ مالاسزیا گلوبوسا بر روی پوست انسان قرار دارد و از سبوم (نوعی ماده چرب که توسط غدد چربی ساز پوست تولید می شود) تغذیه می کند. سبوم، پوست و مو را در مقابل از دست دادن رطوبت، خشکی و شکنندگی محافظت می کند.

در حدود نیمی از افراد از شوره سر رنج می برند و مردان بیشتر مستعد ابتلا به این قارچ هستند.

مطالعات نشان داده اند که قارچ مالاسزیا گلوبوسا با تولید آنزیمی به نام لیپاز باعث ایجاد شوره در پوست سر می شود. این فرآیند به این ترتیب است که در ابتدا این قارچ از لیپاز برای تجزیه سبوم استفاده می کند و اسید اولئیک تولید می نماید. این اسید چرب وارد سطحی ترین لایه پوست سر شده و با ایجاد تغییراتی در سلول های پوست سر، موجب ایجاد شوره می شود.

محققان دریافته اند این قارچ ۸ نوع آنزیم لیپاز و ۳ نوع آنزیم فسفو لیپاز تولید می کند. متخصصان معتقدند که هر کدام از این آنزیم ها می تواند به عنوان یکی از روش های درمانی ضد شوره مورد بررسی قرار گیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات