گزارش میدانی از مرکز پزشکی حج در مدینه؛

سلامت>  درمان- همشهری آنلاین: عملیات اورژانسی آمبولانس های مرکز پزشکی حج جمعیت هلال و احمر در خیابان های مدینه را می توان مانور اهمیتی دانست که جمهوری اسلامی ایران برای تامین سلامتی و رساندن خدمات پزشکی به زائران و شهروندان خود قائل است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ستاد اطلاع رسانی حج ۹۲، بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مدینه منوره با ارائه خدمات پزشکی تخصصی به زائران حرم نبوی، سطح خدمت رسانی بهداشتی و درمانی به زائران ایرانی را در تراز جمهوری اسلامی ایران به تصویر می کشد.

بیمارستان مرکز پزشکی حج در مدینه از بخش های امداد و انتقال، انبارهای دارو و تجهیزات، اورژانس، آزمایشگاه، دندانپزشکی، رادیولوژی، سونوگرافی، اکو و داپلر و همچنین" سی سی یو" تشکیل شده که در طول حضور زائران ایرانی در مدینه، به صورت شبانه روزی، خدمات پزشکی و درمانی به آنها ارائه می نماید.

عملیات اورژانسی آمبولانس های مرکز پزشکی حج جمعیت هلال و احمر در خیابان های مدینه را می توان مانور اهمیتی دانست که جمهوری اسلامی ایران برای تامین سلامتی و رساندن خدمات پزشکی به زائران و شهروندان خود قائل است.

دکتر رضا رزاقیان، مسئول امداد و انتقال مرکز پزشکی حج در مدینه، میانگین مدت زمانی که آمبولانس ها به محل زائران ایرانی نیازمند اعزام به بیمارستان می رسند را کمتر از متوسط زمان استاندارد دانست و گفت: تا کنون ۶۸ زائر در مدینه با آمبولانس به مرکز پزشکی منتقل شده و در مجموع طی دو هفته نخست حضور زائران حج ۹۲ در مدینه، بالغ بر ۵۰۰ ماموریت آمبولانسی انجام شده است.

اورژانس مرکز پزشکی حج و زیارت در مدینه، از بخش های مختلف اعم از داروخانه، متخصص قلب، متخصص داخلی، اتاق احیا و اتاق های تحت نظر خواهران و برادران تشکیل شده که سعید فاضلی، سرپرستار اورژانس درباره آن می گوید: مشکل ما در اورژانس مدینه، کمبود فضا است. باید طراحی اورژانس طوری باشد که بتوانیم بیشترین فضا را برای راحتی بیماران ایجاد کنیم.

بخش دیگر مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مدینه، شامل انبارهای دارویی و تجهیزات است که در این انبارها ۴۰۰ قلم دارویی و بیش از ۷۰۰ قلم تجهیزات پزشکی و زیست نگهداری می شوند. شرایط دمایی انباری های نگهداری از داروها به نحوی است که داروهای یخچالی در دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد و داروهای دیگر در دمای زیر ۲۴ درجه سانتی گراد نگهداری می شوند.

این گزارش حاکیست، آزمایشگاه مرکز پزشکی حج در مدینه با حدود ۲۵ نوع دستگاه، قادر به انجام ۵۰ نوع آزمایش برای زائران بیمار است که معمول ترین آزمایش های مورد نیاز زائران شامل آزمایش های قند خون، چربی خون، تست های انعقادی، ABG، آنزیم های کبدی، قلبی، الکترولیت ها و آزمایشات انگل شناسی می‎ شود.

محمد کشاورز، کارشناس مسئول آزمایشگاه مرکز پزشکی در مدینه با بیان اینکه آزمایش های کم خونی و تست های کلیوی دارای بیشترین مراجعه کننده در این آزمایشگاه است، یادآور شد: کارایی دستگاه های موجود در آزمایشگاه مرکز پزشکی حج در مدینه اگر بیشتر از ایران نباشد، کمتر از آنها هم نیست و جواب آزمایش های اورژانسی در کمتر از یک ساعت آماده می شود.

دکتر رحیم قربانی، دندانپزشک مرکز پزشکی حج نیز با بیان اینکه از ۲۶ شهریور تا ۶ مهر ماه ۱۳۹۲ حدود ۱۳۰ زائر نیاز به خدمات دندانپزشکی پیدا کرده اند، عمده آسیب های حوزه بهداشت دهان و دندان که منجر به ضرورت استفاده از خدمات درمانی در این حوزه می شود را شامل شکسته شدن دسته دندان مصنوعی، افتادن روپوش یا پرکردگی دندان، عفونت ریشه دندان یا به عصب رسیدن دندان و خونریزی لثه دانست.

رادیولوژی، سونوگرافی، اکو و داپلر از دیگر بخش های مستقر در مرکز پزشکی هستند که دکتر مژگان امیدبخش، رادیولوژیست آنها را اداره می کند. امیدبخش می گوید: دستگاه سونوگرافی موجود در این مرکز، قابل حمل و نقل است و در ایام تشریق نیز در بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز مستقر می شود و به طور کلی نیازهای اورژانسی را به راحتی برآورده می کند.

پس از اتاق احیا که در اورژانس بیمارستان مدینه مستقر است، " سی سی یو" حساس ترین بخش این بیمارستان است. سرپرستار اورژانس بیمارستان مرکز پزشکی حج در مدینه می گوید پس از گذشت حدود دو هفته از ورود زائران ایرانی حج ۹۲ به مدینه، هنوز موردی پیدا نشده که نیازمند احیا باشد. اما بازدید میدانی خبرنگار ما حاکیست که" سی سی یو" نیز خلوت است. از ۹ تخت آماده سرویس دهی به زئران ایرانی در" سی سی یو" تنها سه تخت اشغال شده که به گفته سرپرستار، بیماران آن تا شب مرخص می شوند.

کاظم اسماعیل زاده، سرپرستار بخش" سی سی یو" بیمارستان مرکز پزشکی حج در مدینه می گوید: در حج ۹۲، زائران کشورمان مشکلات کمتری دارند و عمده زائرانی هم که پای شان به" سی سی یو" رسیده است دچار تشدید ناراحتی های قلبی، مشکلات عفونی ریه و عفونت خونی بوده اند.

آمارهای پزشکی حج ۹۲

میزان دارو و تجهیزات تامین شده برای زائران

۱۰۰ تن

تعداد قلم داروها و تجهیزات در مطب مجموعه های محل استقرار زائران ایرانی (فارماکوپه مطب ها)

۱۰۰ قلم

تعداد قلم داروها و تجهیزات در مطب مجموعه های محل استقرار زائران ایرانی (فارماکوپه بیمارستانی)

۴۰۰ قلم

تعداد آمبولانس های مرکز پزشکی حج و زیارت در مدینه

۶ دستگاه

تعداد آمبولانس های مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه

۸ دستگاه

تعداد پزشکان مجموعه ها در مدینه و مکه

۲۸۰ نفر

تعداد کادر تخصصی و فوق تخصصی

۶۵ نفر

تعداد پرستاران

۴۶ نفر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات