محققان پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت سامانه سلامت از طریق تلفن همراه (Mobile health) شدند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمدتقی احمدیان، رییس پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف با اعلام این خبر به بیان جزییات این سامانه پرداخت و گفت: هر فردی که دچار یک بیماری خاص است می تواند با ارسال یک پیامک به شماره پنج رقمی ۲۰۱۱۵ به اطلاعاتی در زمینه پیام های بهداشتی بیماری خود دست یابد.

وی افزود: در واقع با ارسال یک پیامک به شماره ذکر شده، آیتم های مختلف بیماری برای اشخاص ارسال می شود و افراد می توانند با انتخاب آیتم بیماری خود، این پیامک را مجددا به شماره مربوطه ارسال کنند و از آن زمان به بعد نیز می توانند به تمام اطلاعات مربوط به بیماری خود از طریق پیام های دیگری که برایشان ارسال می شود، دست یابند.

احمدیان اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر شخصی بیماری در زمینه هایی همچون قند خون، قلب و غیره داشته باشد برای این فرد پیام های بهداشتی از نظر مراقبت و یا پیشگیری های مفید ارائه می شود.

وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در جهت راه اندازی سامانه سلامت از طریق تلفن همراه گفت: پیام های بهداشتی این سامانه پس از تایید معاونت بهداشت به مردم ارسال می شود. در واقع پیام های بهداشتی پژوهشکده مهندسی پزشکی که توسط پزشکان متخصص این پژوهشکده طراحی و به روز رسانی می شوند پس از تایید وزارت بهداشت از طریق دانشکده رایانه دانشگاه صنعتی شریف و پس از آن شرکت همراه اول جهت اطلاع رسانی به مردم صورت می گیرد.

به گفته وی، پژوهشکده مهندسی ژنتیک با انجمن سازندگان تجهیزات پزشکی کشور و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، همکاری نزدیک دارد و درصدد است کمک کند تا تجهیزات مورد نیاز پزشکی در داخل کشور توسعه یابد.

وی اضافه کرد: پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه شریف، پژوهشکده جوانی است که این بخش علاوه بر دستیابی نسبت به تجهیزات پزشکی در بحث مهندسی ژنتیک، رفتارهای سلولی، بافت های بدن، تلفیق سلول های ژن و آنتی ژن با یکدیگر فعالیتهایی را انجام می دهند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات