سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: معاون بهداشتی وزیر بهداشت از ابتلای ۱۸۰ نفر در کشور به وبا خبر داد و گفت: ۱۱۴ مورد از مبتلایان به وبا مربوط به افرادی است که به صورت قاچاق از مرزهای جنوب شرقی و شرق به کشور وارد شده اند.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه مراسم بزرگداشت روز جهانی سالمند گفت: تاکنون ۱۸۰ نفر در کشور به وبا مبتلا شده اند، بیشترین میزان بروز این بیماری مربوط به استان سیستان و بلوچستان و شهرهای زاهدان و ایرانشهر است. مواردی نیز در کرمان و شهر سیرجان شناسایی شده اند.

به گفته سیاری، این بیماری تاکنون پنج مورد مرگ به دنبال داشته که تمام این موارد مربوط به مهاجرین بوده است. همچنین چهار مورد از موارد بروز این بیماری در تهران بوده است.

وی افزود: از سال ۴۴ هر ساله موارد بروز وبا را در کشور داشته ایم به طوری که برخی سال ها طغیان ها به صورت داخلی بوده است. اما امسال اغلب موارد این بیماری وارداتی است و به افرادی مربوط می شود که به صورت قاچاق از مرزهای شرقی و جنوب شرق به ویژه افغانستان و پاکستان به کشور وارد می شوند.

سیاری با اشاره به کلرزنی آب در مواقع بروز بیماری وبا ادامه داد: مشکلاتی در زمینه آبرسانی در ایرانشهر وجود دارد که در این زمینه با وزیر نیرو صحبت کرده ام تا مشکل را حل کنند. همچنین با نیروی انتظامی درجهت مراقبت از مرزها هم صحبت کرده ام. در مجموع سیستم ما به صورت روزانه از این بیماری گزارش می دهد و جای نگرانی وجود ندارد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درباره راه های انتقال وبا نیز گفت: این بیماری از طریق غذا و به ویژه آب آلوده منتقل می شود. موارد مربوط به سلامت آب در شهرهای بزرگ رعایت می شود اما افراد در هنگام مسافرت ها باید نکات بهداشتی را مدنظر داشته باشند و اگر از سلامت آب اطمینان ندارند قبل از مصرف آن را بجوشانند. همچنین میوه و سبزیجات باید قبل از مصرف سالم سازی شوند.

وی افزود: مهمترین علامت بیماری وبا اسهال آبکی است اما باید گفت که ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد بروز بیماری وبا به صورت خفیف است که خطر مرگ ندارد.

وی در توضیح چهار علامت کاهش آب بدن گفت: تشنگی، بی قراری، گود افتادگی چشم ها و تاخیر در بازگشت پوست هنگام کشیدن پوست، چهار علامت مهم کاهش آب بدن هنگام بروز اسهال آبکی است. در این زمینه نیز چند قانون طلایی وجود دارد تا کاهش آب بدن جبران شود. به این صورت که بیمار باید از غذای کافی بهره مند شده و آب بیشتری مصرف کند. همچنین مصرف ORS برای این بیماران بسیار توصیه می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات