سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: فصل بروز شباهت های فراوان سرماخوردگی و آلرژی شروع شده است.

ریزش آب بینی، سرگیجه و بی حالی، عطسه ها و سرفه های مکرر از نشانه های مشترک این دو عارضه است. برای شروع درمان آلرژی یا سرماخوردگی، حتماً باید به علائم اولیه یا تفاوت های آنها توجه کرد در غیراین صورت فرایند درمان و کنترل بیماری طولانی و پرعارضه خواهد بود. با توجه به شروع فصل پاییز، برخی افراد دچار آلرژی های فصلی می شوند، همچنین با سرد شدن هوا ابتلا به سرماخوردگی افزایش می یابد.

به گفته پزشکان سرماخوردگی، یک بیماری حاد محسوب می شود، ولی آلرژی، مزمن و طولانی مدت است. ازجمله شباهت های آلرژی و سرماخوردگی می توان به ریزش آب بینی، عطسه، سوزش و گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد و خستگی اشاره کرد. اما این دو تفاوت های بسیاری با هم دارند. سرماخوردگی معمولاً با تبی خفیف همراه است ولی آلرژی های مجاری تنفسی فوقانی موجب آبریزش از چشم و بینی، گرفتگی بینی و عطسه می شود و فرد تب نمی کند.

سرماخوردگی به دلیل تب، شما را بی حال می کند و در بسیاری موارد شما مجبورید چند روزی را استراحت کنید، ولی در آلرژی در کل بدن احساس ناراحتی می کنید. درگیری چشم ها در آلرژی، بسیار بیشتر از سرماخوردگی است. خارش بینی در سرماخوردگی دیده نمی شود. سرماخوردگی به طور معمول دوره ۳تا ۷روزه دارد و به ندرت به ۱۰روز می کشد، ولی آلرژی به طور معمول بعد از ۲تا ۳هفته جدی می شود. علامت های سرماخوردگی در تمام شبانه روز، یکسان است، ولی آلرژی، حالت حمله ای دارد و در اوایل صبح و غروب بیشتر می شود. همچنین در زمان مواجهه با ماده آلرژن مانند عطر های تند، سیگار و دود خودروها به صورت جدی بروز پیدا می کند.

عوارض سرماخوردگی در افراد در حدی است که ذکر شد اما در افراد مبتلا به آلرژی عوارض به سمت سینوس، حلق، حنجره و گوش میانی گسترش می یابد. سرماخوردگی در افرادی که آلرژی دارند بسیار پیچیده می شود و می تواند منجر به بروز علائم آسم شود. بنابراین زمانی که سرما خورده اید یا احساس می کنید در حال سرماخوردن هستید، در مواجهه با کسی که می دانید آلرژی دارد به هیچ وجه با او دست ندهید. سرماخوردگی در این افراد می تواند تبدیل به بیماری خطرناک تری مانند ذات الریه شود. این کار نه تنها آنها را رنجور تر می کند بلکه آنها مجبورند آنتی بیوتیک های قوی تر مصرف کنند.

عامل ایجادکننده سرماخوردگی ویروس های متنوعی است که از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است ولی در آلرژی عامل ایجادکننده، آلرژن ها هستند که لزوما موجودات زنده نیستند. آلرژن ها شامل مواد خوراکی مانند گوجه و بادمجان یا گرده گل ها، خاک، غبار، ریزگرد و… می شود. سرماخوردگی بیماری شایع در فصل های سرد است ولی به دلیل تنوع آلرژی زاها، حساسیت می تواند بسته به فصل و نوع آلرژی در زمان و مکانی بروز پیدا کند.

براساس همین سرماخوردگی از طریق تماس با افراد ظرف ۲۳روز منتقل می شود ولی آلرژی با مواردی که گفته شد عود پیدا می کند به این معنا که فردی که آلرژی دارد پیش از این چنین علائمی را پس از تماس با گل و گیاه تجربه کرده است. علائم فردی که آلرژی دارد با خوردن قهوه و شکلات تشدید می شود ولی علائم فرد سرماخورده با خوردن شکلات و قهوه تغییری نمی کند.

برای درمان سرماخوردگی استراحت و مصرف مسکن ها، غرغره آب نمک و نوشیدن چای، عسل و لیمو بسیار مفید است درصورتی که این موارد در درمان آلرژی تأثیری ندارد. همینطور مصرف اسپری های تنفسی استروئید و آنتی هیستامین برای سرماخوردگی تأثیر ندارد. برای اینکه سرما نخورید می توانید دست های خود را بشویید و ویتامین ث مصرف کنید ولی برای اینکه مبتلا به آلرژی نشوید تقریبا کاری نمی توانید بکنید؛ چون پرهیز از آلرژن ها همیشه مثل این نیست که از خوردن گوجه و بادمجان یا هر آلرژن خوراکی دوری کنید؛ چرا که به دلایل نا معلوم بدن نسبت به آلرژن ها آنتی بادی تولید می کند و آلرژن ها همیشه قابل دیدن و حذف کردن نیستند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات