فعالیت هوازی (ایروبیک) بهترین ورزش برای قلب است.

به گزارش افکارنیوز ، توصیه های زیر به شما کمک می کند قلبتان را از خطر محفوظ نگاه دارید:

۱- ورزش کنید:


قلب عضله ای است که برای حفظ کارایی اش در تلمبه کردن خون با هر ضربان به ورزش منظم نیاز دارد. فعالیت هوازی (ایروبیک) بهترین ورزش برای قلب است. این فعالیت ها شامل پیاده روی تند، دویدن نرم، شنا و دوچرخه سواری است یا هر فعالیتی که قلب، ریه ها و عضلات را برای مدتی به کار گیرد.

۲- سیگار نکشید:


برای حفظ سلامت قلب هرگز به سمت دخانیات نروید یا هر چه زودتر آن را ترک کنید، زیرا نتایج تحقیقات نشان داده است استعمال دخانیات ۱.۵ برابر خطر بیماری های عروق کرونر را افزایش می دهد.

۳- روغن جامد مصرف نکنید:


روغن های جامد سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده و ترانس هستند که نقش مستقیمی در افزایش بیماری های قلبی و عروقی دارند. بررسی ها نشان داده با کاهش یک درصدی مصرف روغن جامد، بیماری های قلبی و عروقی تا ۲ درصد کاهش می یابد.

۴- نمک را به اندازه مصرف کنید:


نمک عاملی مهم در افزایش فشار خون و شیوع بیماری های قلبی است. مصرف نمک را محدود کنید. یعنی شما مجاز هستید ۲ تا ۳ قاشق مرباخوری نمک را روزانه به همراه غذا مصرف کنید. برای کاهش مصرف نمک توصیه می شود نمک را سر سفره نیاورید و از خوردن تنقلات شور مثل چیپس، پفک و خیارشور خودداری کنید.

۵- آرامش خود را حفظ کنید:

زندگی سالم و دور از تنش در کنار خانواده یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از بیماری های قلبی است. تحقیقات نشان داده است حتی تماشای فیلم های شاد و آرام بخش مثلا تکه ای از یک فیلم بدون خشونت می تواند موجب کاهش فشار خون بالا و در نتیجه کاهش بیماری های قلبی شود.

۶- به اندازه کافی بخوابید:


مقدار خواب لازم برای هر کس بستگی به سن، میزان فعالیت، سلامت و کنترل اعصاب و هیجانات وی دارد؛ ولی در هر حال، حداقل ۶ تا ۸ ساعت خواب در هر شبانه روز برای هر فرد لازم و ضروری است تا بدن بتواند فعالیت معمول خود را داشته باشد. محققان دریافته اند افرادی که کمتر از ۵ ساعت در شبانه روز می خوابند، ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که ۸ ساعت خواب دارند در معرض خطر بیماری های قلبی هستند، زیرا خواب کم موجب ایجاد صدمات و اختلالاتی در هورمون ها، میزان قند خون و فشار خون می شود.

۷- میوه و سبزی به اندازه کافی مصرف کنید:

میوه و سبزی، هم دارای ویتامین زیاد و هم فیبر بالا هستند. مصرف فیبر (الیاف گیاهی) موجود در میوه ها و سبزی، قند و چربی خون را کاهش می دهد و در کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی موثر است.

۸- مسواک بزنید:


در صورتی که به بهداشت دهان و مسواک زدن مرتب دندان ها توجه نداشته باشید، نه تنها خطر بیماری های لثه را افزایش می دهید، بلکه باید خود را برای بیماری های قلبی نیز آماده کنید.

۹- امگا ۳ و ویتامین را فراموش نکنید:


دانشمندان معتقدند مصرف امگا ۳ و ویتامین های آنتی اکسیدان در پیشگیری از بیماری های قلبی نقش بسیار بالایی دارد. تحقیقات نشان داده است مصرف ماهی در کاهش تپش قلب بالا و آرامش بسیار موثر است. محققان می گویند افرادی که ۵ وعده یا بیشتر در ماه ماهی تن، ماهی آزاد یا ماهی های دیگر مصرف می کنند حدود ۲.۳ درصد شدت ضربان قلب آنها در زمان عادی آهسته تر است و این اثرات ناشی از امگا ۳ موجود در ماهی است.

۱۰- شاد باشید:

شادی و خوشحالی باعث کاهش تولید مواد شیمیایی مضطرب کننده در بدن می شود. به گفته پژوهشگران، این تاثیر به حدی است که اگر افراد شاد دچار فشار روانی هم شوند، مواد شیمیایی که خطر حملات قلبی را افزایش می دهند، در بدن آنها کمتر از دیگران تولید خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات