سلامت>  عمومی- تبریز: چند سالی است که بیمارستان های آذربایجان شرقی به دلیل هجوم بیماران از شهرستان ها و نیز کشورهای همسایه، دیگر تخت های خالی برای پذیرش ندارند و بیماران مجبور هستند در صف های انتظار بمانند.

به گزارش مهر، مراکز درمانی و بهداشتی آذربایجان شرقی همواره به دلیل برخورداری از امکانات و نیروی انسانی متخصص، کانون توجه مراجعه کنندگان استان های همجوار و کشورهای همسایه هستند، با این حال در چند سال گذشته مشکلات و عوامل زیادی دست به دست هم داده است تا بیمارستان های استان جوابگوی نیاز بیماران نباشد.

در این بین، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی نیز از نبود ظرفیت خالی و محدود بودن تخت های بیمارستانی برای پذیرش بیماران خبر دادند و بیشتر مشکلات نبود ظرفیت را مربوط به بیماری های خاص عنوان کردند.

با این حال نیاز شدیدی به افزایش ظرفیت در بیمارستان های تخصصی تبریز مشاهده می شود؛ چرا که بیماران در اکثر بیمارستان ها همچون بیمارستان فوق تخصصی امام رضا (ع) مجبور هستند تا ساعت ها و گاه روزهایی منتظر بمانند تا پذیرش شوند و اگر پذیرش هم شوند، در بخش های غیرمرتبط و سالن های بیمارستان بستری می شوند.

در انتظار فوت بیمار!

یکی از همراهان بیماری که در آی سی یو بیمارستان امام رضا بستری بود با اشاره به اینکه اکثر تخت های بیمارستان پر هستند، به مهر گفت: شب گذشته بیمارم را باید به بخش آی سی یو منتقل می کردیم، ولی چون ۱۰تخت آی سی یو پر بود، گفتند باید بیماری فوت کند یا به بخشی دیگر منتقل شود تا بیمار ما را به آی سی یو منتقل کنند.

رضا حاج احمدی پور که به شدت از وضعیت پذیرش بیماران و نداشتن نظم کلی در بیمارستان انتقاد می کرد، همچنین افزود: مسئولان ما متأسفانه اهمیتی به مشکلات بیماران نمی دهند و وقتی بیماری به بیمارستان منتقل می شود افسرده تر از قبل می شود؛ چرا که وضعیت رفاهی بیمارستان ها در حد استاندارد نیست. کادر بیمارستان گناهی ندارند، امکانات جوابگو نیست.

بیمارستان مرند پذیرش نمی کند!

حاج احمدی پور که از شهرستان مرند به تبریز آمده است، با بیان اینکه بیمارستان های شهرستانی جوابگوی بیماران نیستند و امکانات زیادی ندارند، ادامه داد: مرند با ۲۰۰هزار نفر جمعیت بیمارستان مناسبی ندارد و اخیرا هم که یک بیمارستان جدید افتتاح شد، بنا به دلایل نامعلومی بیمار پذیرش نمی کند! وی با اشاره به اینکه هزینه های بیمارستانی با امکانات داده شده به بیماران همخوانی ندارد، افزود: برای ماندن یک نفر همراه در کنار بیمار هزینه ای ۲۰هزار تومانی برای هر شب گرفته می شود، درحالی که یک صندلی هم به همراه نمی دهند تا در کنار بیمار بنشیند و همراه بیمار مجبور است تا از صندلی های سالن استفاده کند و دور تر از بیمار بماند.

ساعت ها انتظار برای بیمار اورژانسی

یکی از همراهان بیماری که در بخش مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تبریز بستری بود، با اشاره به اینکه بخش های پذیرش بیماران اورژانسی در بیمارستان شهدا کارایی و سرعت عمل لازم را ندارند، گفت: در روز اولی که بیمار اورژانسی را به بیمارستان آوردیم، به دلیل کمبود فضا و نبودن تخت مجبور شدیم تا ساعت ها در کنار بیمار در سالن بخش منتظر بمانیم تا او ترخیص شود. وی که خود را رضا معرفی کرده بود همچنین کارایی متخصصان و کادر پزشکی آذربایجان شرقی را خوب دانست و گفت: متأسفانه از لحاظ سخت افزار بیمارستان های ما مشکل دارند و نیاز دارد تا دولت بودجه ای کلان برای تجهیز و ساماندهی بیمارستان ها و افزایش تخت های بیمارستانی اختصاص دهد و از دانشگاه علوم پزشکی نیز این بودجه را به طور جدی مطالبه کند.

شهرستان ها پزشک متخصص ندارند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی نیز درخصوص مراجعه اکثر شهرستانی ها به تبریز برای درمان گفت: در چند سال اخیر بیمارستان های شهرستانی از لحاظ امکانات تجهیز شده اند ولی چون متخصص کافی ندارند، این تجهیزات بدون استفاده مانده است. باب الله قاسمی با اشاره به اینکه استقرار تخصص های مختلف در بیمارستان های شهرستانی اقبال مردم را به آنها افزایش می دهد و از هزینه های ایاب و ذهاب بیماران به مراکز استان ها می کاهد، گفت: کاهش مراجعه کنندگان شهرستانی بیشتر در بهبود وضعیت پذیرش و افزایش تخت خالی بیمارستان های تبریز موثر است. وی همچنین با بیان اینکه اگر متخصصی به مناطق برخوردار اعزام نشود، کمبود نیروی متخصص در شهرستان ها احساس نمی شود، افزود: اغلب بیمارستان های استان در شهرستان ها به رغم داشتن فضای فیزیکی مناسب، به دلیل برخی نواقص از بهره وری پایینی برخوردار هستند و بیماران مجبور هستند به تبریز بیایند.

قاسمی همچنین درخصوص مراجعه نکردن شهرستانی ها به بیمارستان شهر خود نیز گفت: مردم ما همیشه فکر می کنند چون همه امکانات در تبریز است و دکترهای معروفی دارد، بهترین است، درحالی که در برخی موارد متخصصان و تجهیزات شهرستان ها پیشرفته تر از مراکز درمانی تبریزند و مردم فقط گول اسم اشخاص را می خورند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی همچنین تعداد تخت های بیمارستانی در استان را فقط برای مردم داخل استان کافی دانست و افزود: تعداد مراجعه کنندگان از دیگر کشورها و نیز شهرستان ها با ظرفیت تخت های بیمارستانی در تبریز همخوانی ندارد و در برخی موارد کمبود احساس می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت همه بیمارستان های تبریز طی چند سال اخیر افزایش یافته است، اضافه کرد: در حال حاضر بخشی از بیماران بیمارستان های تبریز از استان های همجوار هستند که حاصل افزایش ظرفیت ها و بهبود امکانات در بیمارستان های آذربایجان شرقی است.

رئیس بیمارستان سینای تبریز نیز با اشاره به اینکه در بیمارستان سینا مشکل کمبود تخت ویژه آی سی یو وجود دارد، افزود: بیمارستان سینا در مجموع ۱۸تخت ویژه دارد و مقصر کمبود تخت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیست و وزارت بهداشت و درمان مسئول تقسیم بندی هاست.

پرویز محمدی نسب همچنین درخصوص استفاده اتباع خارجی از امکانات درمانی آذربایجان شرقی نیز گفت: گردشگری سلامت نیازمند برنامه ریزی جدی مسئولان است و باید در کنار برنامه ریزی، فکری هم برای تعرفه های پایین برای اتباع خارجی کرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات