کره یکی از فرآورده های شیر و از نظر چربی بسیار غنی است. میزان چربی موجود در این ماده غذایی حدود  درصد است وچرب ترین فرآورده لبنی به شمار می آید. مواد دیگری نیز در کره وجود دارد که ازآن جمله۱۶ درصد آب و حدود ۱/۵ درصد مواد جامد غیر از چربی مانند پروتئین، کلسیم و فسفر است. زردی رنگ کره به دلیل مواد محلول در چربی است. کاروتن و بتاکارتون که پیش ویتامین  آ  هستند موجب ایجاد رنگ متمایل به زرد در کره می شود.

ماندگی و تغییر رنگ

البته رنگ زرد کره با تغییر رنگ به پر رنگ تر شدن سطح آن بر اثر ماندگی تفاوت دارد. بیشترین عاملی که موجب سطح رنگ کره در اثر ماندگی می شود، کاهش سطح آب کره در اثر تبخیر سطحی است و معمولا زمانی اتفاق می افتد که کره برای مدت طولانی بدون پوشش در محیط بماند اما لایه های پایین تر کره به دلیل عدم تماس با جریان هوا و حفظ آب خود، تغییر رنگ نمی دهند.

چرا کره های محلی سفیدترند؟

دلیل تفاوت رنگ کره های محلی و صنعتی مقدار متفاوت آب موجود در آن است. با اینکه هردوی این محصولات از یک منبع تولید می شوند ولی دارای روش تولید متفاوت هستند. تولید کره های صنعتی بسیار پیشرفته تراز کره های محلی است و به همین دلیل آب کمتری در کره باقی می ماند. دلیل سفیدی رنگ کره های محلی به کره های صنعتی، وجوود اب بیشتر درکره محلی است و مواد جامد غیر از چربی کمتری در ترکیب خود هستند و کیفیت محصول نهایی بهتر و نگهداری آن ساده تر از انواع محلی آن است.

منبع: تکتا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات