۱۲ آبان ماه مردمان بخش های وسیعی از جهان شاهد رخداد یک خورشیدگرفتگی حلقوی- کلی خواهند بود که در غرب و مرکز ایران به صورت جزئی قابل رویت خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، این گرفتگی در بخش هایی از مسیر سایه به صورت حلقوی و در بخش های دیگر به صورت کلی مشاهده می شود.

این مسیر از جنوب شرقی آمریکا شروع و از اقیانوس اطلس و از کشورهای گابن، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو (زئیر) ، اوگاندا، کنیا و اتیوپی می گذرد و در سومالی به پایان می رسد. همچنین در بخش هایی از شرق و جنوب شرق آمریکای شمالی، شمال آمریکای جنوبی، جنوب اروپا، تمام آفریقا (غیر از جنوب آفریقای جنوبی) و بخشی از غرب آسیا به صورت جزئی رؤیت می شود.

در ایران، گرفتگی تنها در مناطق غربی و مرکزی کشور آن هم به صورت جزئی قابل رؤیت می باشد که زمان رؤیت شروع گرفتگی در آن ها متفاوت است. همچنین بیشینه گرفتگی در هیچ نقطه ای از ایران دیده نمی شود.

در تهران، گرفتگی در ساعت ۱۶ و ۵۰ دقیقه شروع می شود و در حالی که خورشیدگرفتگی هنوز به حداکثر خود نرسیده است، خورشید غروب می کند.

این دومین و آخرین خورشید گرفتگی سال ۱۳۹۲ است. خورشیدگرفتگی قبلی که در ایران قابل رویت نبود، کسوف حلقوی روز جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه بود که در کشورهای استرالیا، نیوزیلند (به جز بخشی از جنوب آن) ، اندونزی، مالزی، بخشی از فیلیپین، مناطقی از اقیانوس آرام و بخش کوچکی از اقیانوس هند به صورت جزئی و در بخش هایی از استرالیا و اقیانوس آرام به صورت حلقوی قابل رؤیت بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات