محققان IBM نمونه اولیه سیستم رایانه یی را با الهام از مغز توسعه داده اند که از خون الکترونیک تغذیه می شود!

به گزارش افکارنیوز ، مغز انسان با قدرت محاسباتی فوق العاده در یک فضای کوچک، تنها از ۲۰ وات انرژی استفاده می کند و محققان بدنبال الگوبرداری از آن برای توسعه سیستم های رایانه یی جدید با مصرف پایین انرژی هستند.

مغز انسان ۱۰ هزار برابر متراکم تر و کارآمدتر از رایانه های موجود است، چرا که شبکه یی از مویرگ ها و رگ های خونی برای انتقال گرما و انرژی بطور همزمان مورد استفاده قرار می گیرند.

هوشمندترین رایانه IBM در حال حاضر، رایانه واتسون (Watson) است که برخلاف مغز انسان، به ۸۵ هزار وات انرژی نیاز دارد.

بهره وری انرژی اصل مهم برای توسعه نسل آینده سیستم های رایانه یی محسوب می شود.

سیستم رایانه یی جدید که توسط محققان IBM توسعه یافته است، جریان ردوکس (redox flow) نام دارد که «خون» الکترونیک را در سراسر رایانه پمپاژ کرده و حرارت را از سیستم خارج می کند.

مدل پایه این سیستم در آزمایشگاه فناوری زوریخ توسط دکتر «پاتریک روخ» و دکتر «برونو میشل» معرفی شد.

به گفته «میشل» ، ۹۹ درصد از ظرفیت رایانه به تأمین انرژی و خنک سازی اختصاص داده شده است و تنها یک درصد برای پردازش اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما مغز از ۴۰ درصد ظرفیت خود برای کارآیی عملکردی استفاده کرده و تنها ۱۰ درصد به انرژی و خنک سازی اختصاص دارد.

محققان بدنبال الهام گرفتن از یکی از قوانین طبیعت - مقیاس آلومتریک - هستند که بر اساس آن، نیروی متابولیک حیوان با افزایش اندازه بدن، افزایش پیدا می کند؛ بطور مثال یک فیل وزنی معادل یک میلیون موش دارد، اما مصرف انرژی آن ۳۰ برابر کمتر است و می تواند کارهایی را انجام دهد که این تعداد موش قادر به انجام آن نیستند.

مهندسی مایع

راه حل محققان IBM استفاده از خنک کننده مایع یکپارچه است و تراشه ها به لوله های باریک آب میان لایه یی مجهز می شوند.

در ابررایانه آلمانی SuperMUC بعنوان مدلی از طراحی رایانه های آینده، به جای استفاده از هوا از خنک کننده های مایع استفاده می شود که از آب گرم برای خنک سازی مدارها استفاده می کند که در نتیجه باعث کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی می شود.

اما محققان IBM در مرحله سوم تکامل رایانه ها، از مایع بطور همزمان به عنوان سوخت و خنک کننده استفاده کرده اند؛ مدل پایه واحد جریان ردوکس (redox flow) ساختاری شبیه یک باتری ساده دارد و عملکرد آن در آزمایشگاه تست شده است.

ابتدا یک مایع - الکترولیت - از طریق الکترودها شارژ می شود و سپس بداخل رایانه پمپاژ شده و انرژی در تراشه تخلیه می شود.

این «خون الکترونیک» بعنوان منبع تغذیه، کلید دستیابی به محاسبات در مقیاس زتا (یک * ۱۰ به توان ۲۱) محسوب می شود که در محاسبات کوانتومی، محاسبات DNA یا محاسبات نورومورفیک کاربرد خواهد داشت.

چشم انداز محققان، توسعه رایانه یک پتافلاپ تا سال ۲۰۶۰ میلادی است که برعکس نمونه های بسیار بزرگ امروزی، براحتی روی میز جای می گیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات