خواب علاوه بر دفع خستگی و بازیابی قوای بدنی انسان، باعث پاکسازی مغز از سموم یا پدیده" هرج و مرج شیمیایی" می شود.

به گزارش افکارنیوز ، دانشمندان دریافتند خوابیدن به مغز امکان می دهد که خود را از شر سمومی که در زمان بیداری فرد در آن انباشته می شوند، خلاص کند.

" میکن ندرگارد" عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه راچستر (نیویورک، شمال شرق آمریکا) و سرپرست این گروه تحقیقاتی اعلام کرد: براساس تحقیقات انجام شده، مغز در دوره های بیداری و خواب عملکرد متفاوتی دارد.

وی افزود: در واقع، ماهیت بازیافتی خواب باعث حذف پسماند هایی می شود که در نتیجه فعالیت عصبی طی بیداری انباشته شده اند.

محققان دریافتند که حجم سلول های مغزی هنگام خواب ۶۰ درصد کاهش می یابد که این امر به حرکت سریع تر و آزادانه تر مایع مغزی نخاعی در بین بافت ها و حذف مؤثرتر سموم و پسماندهای سلولی کمک می کند.

مغز برای این عمل پاکسازی از یک سیستم منحصر به فرد موسوم به گلیمفاتیک استفاده می کند که طی خواب به شدت فعال می شود و امکان پاکسازی سم های مسئول بیماری آلزایمر و دیگر بیماری های عصبی را فراهم می کند.

پژوهشگران با رد توانایی مغز برای انجام چند کار همزمان، اعلام کردند: مغز قادر به انجام دو کار همزمان نیست و فقط می تواند یکی از دو کار پاکسازی خود از سموم یا فکر کردن را انجام دهد. سیستم لنفاوی امکان حذف پسماندهای سلولی را در بدن فراهم می کنند اما این امر در مغز که دارای یک سیستم پیچیده است و ورود و خروج مولکولی را کنترل می کند، انجام نمی شود. به همین دلیل پسماندهای سلولی از طریق رگ های مغز وارد سیستم جریان خون و در نهایت کبد می شوند و در آنجا از بین می روند.

به گفته دانشمندان، سیستم لنفاوی موش ها، میزان فعالیت در هنگام خواب ۱۰ برابر فعال تر از زمان بیداری است.

این محققان که نتیجه کار خود را در مجله ساینس آمریکا منتشر کردند می گویند این کشف می تواند به درک عملکردهای بیولوژیک خواب و یافتن درمان های مناسب برای بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون کمک کند.

محققان خاطر نشان کردند تقریبا همه بیماری های عصبی با انباشت سموم و پسماندهای سلولی مرتبط هستند و انباشت این پسماند ها مانند انباشت پروتئین های سمی می تواند باعث بیماری آلزایمر شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات