هورمون های بدن و غددی که آنها را تولید می کنند، دستگاه غدد درون ریز (اندوکرین) بدن را تشکیل می دهند.

ملت ایران: دستگاه آندوکرین مانند دستگاه عصبی یک دستگاه پیام های اطلاعاتی است. اما در آن به جای استفاده از سلول های عصبی، از پیام رسان های شیمیایی به نام هورمون ها استفاده می شود که هر یک کارکرد خاص خودشان را دارند.

در اینجا به ۱۰ واقعیت درباره دستگاه آندوکرین، غدد تشکیل دهنده آن و هورمون های شان می پردازیم:

۱ - درمانگران سنتی چینی از بیش از ۲۰۰ سال پیش به شناخت غدد درون ریز توجه داشته اند:

آندوکرینولوژی شاخه ای زیست شناسی و پزشکی است که به بررسی دستگاه آندوکرین یا غدد درون ریز توجه دارد، و گرچه اصطلاحات" آندوکرین" و" آندوکرینولوژی" تا دهه ۱۸۰۰ رواج عمومی نیافته بود، بررسی غدد داخلی بیش از ۲۰۰۰ سال در چین سابقه دارد. درمانگران چینی از سال ۲۰۰ پیش از میلاد مسیح هورمونهای جنسی و تیروئیدی با استفاده از سنگ گچ (سولفات کلسیم متبلور) و ترکیب شیمیایی ساپونین (که از بذر یک گیاه گلدار به دست می آید) از ادرار استخراج کرده بودند.

۲ - دستگاه آندوکرین گاهی عامل پوکی استخوان است

پوکی استخوان در افراد سالمند بیماری شایعی است، و باعث کاهش تراکم استخوان ها و مستعد شدن به شکستگی ها می شود. گرچه ممکن است پوکی استخوان را صرفا بیماری استخوانی بشمارید، اما با توجه علل زمینه ساز این بیماری، اغلب درمان آن را متخصصان غدد درون ریز (آندوکرینولوژیست ها) به عهده می گیرند. به خصوص در زنان در سنین پس از یائسگی گاهی ابتلا به این بیماری به علت میزان پایین هورمون استروژن است که به حقط توده استخوانی کمک می کند. در چنین مواردی ممکن است از پوکی استخوان را با هورمون درمانی جایگزین جلوگیری کرد. این عارضه همچنین ممکن است ناشی از سایر اختلالات غدد درون ریز مانند پرکاری تیروئید باشد. در این موارد می گویند این افراد" پوکی استخوان ثانوی" دارند.

۳ - اصطلاح" هورمون" فقط صد سال است رواج یافته است

دانشمندان در دهه ۱۸۰۰ به این فکر افتادند که باید نوعی ارتباط شیمیایی میان اندام های متفاوت بدن وجود داشته باشد، و بعدها اختلالات معینی را شناختند که با عصارهای بافت های غدد درون ریز قابل معالجه بود. اما اصطلاح" هورمون" تا اوائل دهه ۱۹۰۰ ساخته نشد. فیزیولوژیست های انگلیسی، ویلیام بیلیس و ارنست استارلینگ در سال ۱۹۰۲ به این نتیجه رسیدند که مواد شیمیایی - که بعدا آنها را هورمون نامیدند- ترشحات لوزالمعده را کنترل می کنند. این ایده مخالف با دیدگاه غالب در آن زمان بود که بازتاب های عصبی تحریک کننده این ترشحات هستند. (دانشمندان بعدها کشف کردند که هم فرآیندهای هورمونی و هم عصبی در ترشحات لوزالمعده نقش دارند) . این اصطلاح جدید به دنبال پژوهش های گسترده بر روی دستگاه غدد درون ریز در نیمه نخست قرن بیستم رواج یافت، و دانشمندان به طور خستگی ناپذیری به تلاش برای شناسایی و شناخت هورمون های گوناگون پرداختند.

۴ - همه هورمون ها از دستگاه آندوکرین منشا نمی گیرند

هشت غده تولیدکننده هورمون در دستگاه آندوکرین شامل غدد آدرنال یا فوق کلیوی، هیپوتالاموس، لوزالمعده، غده پاراتیروئید، غده صنوبری یا پینه آل، غدد تناسلی (تخمدان ها و بیضه ها) و غده تیروئید می شوند. اما برخی از اندام ها و بافت های دیگر بدن نیز گرچه به طور کلی بخشی از دستگاه آندوکرین شمرده نمی شوند، نیز هورمون هایی تولید و آزاد می کنند. برای مثال، جفت زن باردار چند هورمون از جمله استروژن و پروژسترون ترشح می کند. و معده هورمون گرلین (که محرک گرسنگی است) و هورمون گاسترین (که محرک ترشح اسید معده است) را آزاد می کند.

۵ - دیابت زمانی با چشیدن ادرار تشخیص داده می شد

دیابت - بیماری که در آن لوزالمعده از تولید کافی انسولین، هورمونی که قند خون را تنظیم می کند، باز می ماند- یکی از شایع ترین اختلالات آندوکرین است. امروز پزشکان با استفاده از آزمایش های خون این بیماری تشخیص می دهند، اما زمانی بود که تشخیص این بیماری با روش متفاوتی داده می شد. بقراط پزشک یونان باستان (۴۶۷ تا ۳۷۷ پیش از میلاد) ، ملقب به پدر پزشکی، اولین پزشکی بود که گفته می شود دیابت قندی را تشخیص داده است. شیوه تشخیص او چشیدن ادرار بیمارانش از لحاظ داشتن یک مزه شیرین مشخص بود.

۶ - لوزالمعده: پلی میان دو دنیا

دو نوع غده درون بدن وجود دارد: غده های درون ریز و غده های برون ریز. غده های برون ریز که شامل غده های بزاقی، غده های عرق و غده های پستانی می شوند- مواد تولیدی خود را از طریق مجاری شان به بیرون می فرستند. بر عکس غده های درون ریز، تولیدات خود (هورمون ها) را بدون مجرا مستقیما به درون خون می ریزند. لوزالمعده هم غده ای درون ریز و هم غده ای برون ریز است. لوزالمعده از یک طرف شماری از هورمون ها از جمله انسولیو و گلوکاگون را وارد جریان خون می کند، و از طرف دیگر عصاره لوزالمعدی را که حاوی آنزیم های گوارشی مهمی است از طریق مجاری به درون روده کوچک می ریزد.

۷ - اثرات مخرب الکل

دانشمندان سال هاست که دریافته اند الکل اثرات گسترده ای بر دستگاه آندوکرین دارد. الکل با تداخل با اثر برخی از هورمون ها تنظیم قند خون را مختل کند، با آسیب زدن به بیضه ها، میزان تستوسترون را در مردان کاهش دهد، و با مختل کردن اثر هورمون پاراتیروئید که تنظیم کننده کلسیم خون است، خطر پوکی استخوان را افزایش دهد.

۸ - سگ ها زمانی نقش مهمی در پژوهش ها درباره دستگاه آندوکرین داشتند

بسیاری بررسی ها بر روی دستگاه آندوکرین در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم به جای آنکه بر روی حیوانات معمول تر آزمایشگاهی مانند موش و خوکچه هندی انجام شود، بر روی سگ ها انجام شده است. فیزیولوژیست آلمانی اسکار مینکوسکی و پزشک آلمانی جوزف فن مرینک در سال ۱۸۸۹ با برداشتن لوزالمعده سگ ها در آنها دیابت ایجاد کردند. پنج سال بعد، فیزیولوژیست انگلیسی، سر ادوارد آلبرت شارپی- شافر و پزشک انگلیسی جرج الیور عصاره غده های آدرنال یا فوق کلیوی سگ ها را استخراج کردند و با تزریق آن به سگ های دیگر باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش سرعت ضربان قلب در آنها شدند (علت این پدیده وجود هورمون آدرنالین در مواد تزریق شده بود) . حتی در بررسی شاخص ۱۹۰۲ که به جعل اصطلاح" هورمون" انجامید، حیوانی آزمایشگاهی مورد استفاده سگ ها بودند.

۹ - یکی از آندوکریولوژیست های اولیه تلاش کرد بر روی خودش هورمون درمانی جایگزین انجام دهد

فیزیولوژیست و جانورشناس آلمانی، آرنولد آدولف برتهولد، در سال ۱۸۴۹ متوجه شد هنگامی که خروس ها را اخته می کند، تاج های این حیوانات می ریزد و تمایل شان به قوقولی کردن، جنگیدن وجفت گیری را از دست می دهند. اما پس از پیوند دوباره بیضه ها این صفات دوباره در آنها ظاهر می شود. برتهولد نتیجه گرفت که بیضه ها ماده ای را تولید می کنند که به درون خون می ریزد؛ و خون نیز این ماده را به بقیه بخش های بدن می برد تا بر آنها اثر بگذارد. پنجاه سال بعد، آندوکرینولوژیست شارل- ادوارد براون- سکوارد این ایده را به سطح بالاتری رساند. او در اقدامی بی سابقه که نوعی هورمون درمانی جایگزین به شمار می رفت، عصاره به دست آمده از بیضه های سگ و خوکچه هندی را به خودش تزریق کرد. این دانشمند ۷۲ ساله در جورنال لنست گزارش کرد که این درمان باعث تجدید جوانی، بازیابی قدرت، بهبود کارکردهای گوارشی و" توان عقلانی اش" شده است. اما این اثرات گذرا بودند، و اکنون اغلب کارشناسان تجدید جوانی براون- سکوارد را نتیجه اثر دارونما می دانند.

۱۰ - گیاهان بدون داشتن دستگاه آندوکرین هورمون تولید می کنند

گیاهان بر خلاف انسان ها و حیوانات، دستگاه غدد درون ریز یا برون ریز ندارند. اما گیاهان نیز دارای هورمون هایی هستند که بر فرآیندهای گوناگون مربوط به رشد گیاه، از جمله بروز ژن، سوخت و ساز و تقسیم سلولی اثر می گذارد. سلول های گیاهی گاهی هورمون هایی را برای استفاده موضعی تولید می کنند، اما ممکن است همچنین این مواد شیمیایی را با استفاده از سایر سلول های تخصص یافته طویل شده یا سایر وسائل به جاهای دیگر منتقل کنند. متخصصان کشاورزی با دانستن اینکه گیاهان از هورمون ها برای هدایت رشدشان استفاده می کنند، از دهه ۱۹۳۰ مواد شیمیایی هورمون مانندی به نام" تنظیم کننده های رشد گیاهان" برای بهبود بخشیدن یا تغییر دادن رشد محصولات کشاورزی استفاده می کرده اند.

LiveScience

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات