سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- آرش نهاوندی: آمارهایی که طی یک دهه اخیر از وضعیت تحرک ایرانیان اخذ شده نشان دهنده این است که حدود ۶۰درصد مردم کشورمان از کم تحرکی و بی تحرکی رنج می برند.

نتیجه این بی تحرکی نیز آمار نگران کننده بروز سکته قلبی در کشور است، براساس آخرین آمارها در هر روز ۳۰۰نفر و در مدت یک سال ۱۰۹هزار نفر در ایران براثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند که متأسفانه با میزان تلفات در جنگی چندساله برابری می کند. اما این تمامی واقعیت نیست؛ چرا که آمار کم تحرکی در دانش آموزان ۶۰درصد است و آمار کم تحرکی در جامعه به دلیل وجود قشر سالمند که طبعا تحرک کمتری نسبت به قشر نوجوان دارند بالاتر است. این مسئله بیانگر آن است که علاوه بر قشر نوجوان و جوان آحاد جامعه باید از یک میزان تحرک برخوردار باشند؛ البته تحرک یک کلمه کلی است. زیرا حرکت فردی از یک اتاق به یک اتاق دیگر نیز تحرک نام دارد، اما منظور از تحرک به معنای اخص آن داشتن یک برنامه ورزشی روزانه منظم است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که حداقل باید هفته ای ۳ روز و به طور میانگین در هر هفته یک ساعت ورزش کرد. البته درباره ورزش و تحرک در میان کارشناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی گفته اند دست کم افراد باید روزانه ۲۰دقیقه ورزش کنند، برخی نیز کمتر از یک ساعت ورزش در روز را کافی نمی دانند، البته مفهوم ورزش و تحرک در سنین مختلف نیز متفاوت است. قطعا میزان تحرکی که برای یک کودک ۵ ساله درنظر گرفته می شود با میزان تحرکی که یک انسان ۶۵سال به بالا باید داشته باشد متفاوت است. بنا بر تعریف انجمن قلب آمریکا افراد سالم زیر ۶۵سال باید روزی ۳۰دقیقه ورزش کنند. ورزش در اینجا به معنای انجام حرکات بدنی به قصد ورزش کردن است نه فعالیت بدنی که فرد در زمان کار خود انجام می دهد؛ ورزش هایی مانند ایروبیک، تند راه رفتن، دویدن و شنا کردن. وقتی تحرک فرد از حداقل میزانی که کارشناسان درنظر دارند کمتر شد، اصطلاحا گفته می شود فرد دچار کم تحرکی است. اگر معنای تحرک و کم تحرکی به طور دقیق برای مردم تعریف نشود آنها نخواهند فهمید زمانی که سخن از تحرک به معنای فعالیت ورزشی به میان می آید، منظور دقیقا چیست. به طور کلی فرد باید ۳ روز در هفته و هر روز به مدت ۳۰دقیقه ورزش شدید کند و نه ورزش به قصد تفریح و درصورتی که فرد از این میزان کمتر ورزش کند کم تحرک محسوب می شود.

اما یکی از علل اصلی کم تحرکی و ورزش نکردن بخش قابل توجهی از مردم ایران را می توان در کمبود امکانات شهری دانست. در چند سال اخیر شهرداری تهران تلاش هایی را در این زمینه کرده و سعی شده است مانند کشورهای توسعه یافته در تهران نیز مسیر ویژه دوچرخه سواری احداث، در پارک های بزرگ لوازم ورزشی برای ورزش عموم نصب شود و با احداث ایستگاه های دوچرخه تلاش شده است تا مردم به استفاده بیشتر از دوچرخه در ایاب و ذهاب ترغیب شوند.

این اقدامات مثبت در برخی از دیگر شهر های بزرگ کشور نیز تا حدودی به اجرا در آمده است اما هنوز هم در این زمینه کاستی ها فراوان است. درحالی که در بسیاری از شهرهای کشورهای توسعه یافته مسیرهای جداگانه ای در کنار خیابان های اصلی و پارک ها و فضاهای بزرگ سبز جهت پیاده روی و ورزش دو و دوچرخه سواری احداث شده و بسیاری از کارشناسان احداث این مسیرهای ویژه و ایجاد امکانات ورزشی مناسب در پارک ها را گواه ترغیب مردم در این کشورها به ورزش می دانند، در تعداد زیادی از شهرهای ایران هنوز نه تنها این امکانات ویژه احداث نشده بلکه تا به امروز بسیاری از پیاده روهای این شهرها که باید محل مناسب و ایمنی جهت حداقل عبور و مرور امن عابران باشد احیا و بازسازی نشده است. نباید نسبت به معضل بی تحرکی در ایران که یکی از معضلات عمده محسوب می شود و می تواند عامل بیماری های قلبی و عروقی خطرناک و گاه مرگبار شود بی تفاوت بود. سلامت شهروندان می تواند به طور مستقیم به سلامت جامعه و عدم گرایش مردم به دخانیات و مواد مخدر کمک کند و به طور غیرمستقیم نیز باعث پرورش نسل های سالم با ذهن های سالم و آگاه شود که بتوانند در راه توسعه و تعالی کشور مؤثر باشند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات